Görkemli bir yerleşim merkezi: Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti (Pergamon), günümüzde İzmir iline bağlı Bergama ilçesinin merkezinin yerinde kurulu antik kentin adıdır.

Görkemli bir yerleşim merkezi: Bergama Antik Kenti

Gerçek isminin Pergamon olmasına rağmen ahali arasında zaman içerisinde Bergama Antik Kenti olarak isimlendirilmiş tarihi bölge, etnik yapısı ve geçmiş zamanlardan gelen dokusu ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Takvim yaprakları arasında hızlı bir gezintiye çıkmak ve tarihi bir gezi serüveninin parçası olmak için Bergama Antik Kenti görülmesi gereken antik bölgeler listelerinin en üst sıralarında yer almaktadır.

Bergama Antik Kenti Hakkında Bilgi

2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alarak koruma altına alındı. Bölgenin geneli içerisinde birbirinden farklı antik yapıların bulunması ile beraber Hıristiyan turistler için önem arz eden kiliseler ve sanat severler arasında merak uyandıran tiyatrolar sadece günümüz içerisinde ki seyahatler için değil, kendi dönemi içerisinde de önemli bir merkez haline gelmesini sağlamıştır.

Bergama Antik Kenti Tarihi

Bergama antik kenti dünya genelinde Pergamon olarak bilinmektedir. Tarihi kaynaklar arasında inceleme yapıldığında kentin inşa tarihi olarak M.Ö.  4. yüzyıla kadar gidebilmek mümkündür. Tarihi dönemin önemli siyasal yapılarından bir tanesi olan Pergamon krallığının başkentliğini uzun bir süre bu bölge yapmıştır. Kent içerisinde saraylar, tapınaklar ve tiyatrolar benzeri bir çok tarihi yapı yer almaktadır. Başkent olmasından kaynaklı olarak etrafının kalın surlar ile çevrilmiş olması bu eserlerin günümüze kadar ulaşmasında etkili bir rol oynamıştır. M.Ö. 2. yüzyılın sonlarında ki Bizans döneminede tanıklık etmiş olması Bergama Antik Kentin önemini daha üst seviyelere çıkarmaktadır.

Bergama Antik Kenti Nerede ?

Ege Bölgesinde yer alan İzmir şehrinin il sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir'in şirin yerlerşim yerlerinden bir tanesi olan Bergama ilçesi içerisinde bulunmaktadır. İlçenin yükseklik seviyesi en üstlerde olan tepelerinin üzerine kurulmuş bir şehir merkezidir. Yükseklik ile heybetli yapıların bir araya gelmiş olması Bergama Antik Kenini bir cazibe merkezi haline getirmiştir. İzmir üzerinden Bergama ilçesine kolayca ulaşarak bölgeye giriş yapabilirsiniz. Toplu taşıma faaliyetlerinin yoğun olmasından kaynaklı olarak özel araç ile seyat etmeseniz bile ulaşımda bir sorun yaşamanız söz konusu olmaz.

Bergama Antik Kentinde Gezilecek Yerler

Bergama Antik Şehrinde dolaşılacak çeşitli yerler vardır. Kentin merkezinde yer alan :

*Pergamon tiyatrosu

*Athena Tapınağı

*Pergamon Kütüphanesi

*Bergama Kilisesi

*Zeus Sunağı  ilk etapta görülmesi gereken yerler sıralamasında ön plana çıkar.

Tarihi kalıntılar arasında huzurlu ve unutulmaz bir yolculuk yapmak isteyenler için Bergama Antik Kentini ziyaret etmek unutulmaz bir deneyim olarak hafızalara kazınacaktır.

Bergama Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadardır ?

Müze giriş kartı bulunan kişilerden ücret talep edilmemekle beraber bu karta sahip olmayanlardan 50 Türk Lirası ücret talep edilmektedir.

Bergama Antik Kenti Ziyaret Saatleri 

Her dönem için belirlenmiş farklı saat dilimlerinde ziyaretçi kabul edilmektedir. 08 ile 19 saatleri arasında yaz dönemi 08 ile 17:30 saatleri arasında kış dönemi ziyaretleri gerçekleştirilebilir. Doğanın, tarihin ve Ege'nin muhateşem bir karışımı içerisinde bir tatil ve gezi keyfi yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alan Bergama Antik Kenti sınırları içerisinde yoğun ilginin karşılanabilmesi neticesinde meydana gelmiş kahvaltı alanları , mesire yerleri bulunmaktadır. Ziyaret saatlerinin her diliminde kendi isteğinize ve damak tadınıza uygun hem yöresel hem genel tadları deneyebilceğiniz her türlü imkan mevcuttur. Bergama Antik Kenti dünya mirası listesinde koruma altına alınmış ve her kesim için öenem arz eden ve tarihin her döneminde sayısız turistin ilgisini çekmiş ve görülmesi önemli alanlar kategorisinin üst sıralarında yer almış bir gizli hazine niteliğindedir.