Her mevsim harika manzaralar sunabilecek göl: Abant Gölü

Dört mevsim olağanüstü güzellikte görsellik sunan Abant Gölü, bol oksijeni ile yeşille ve maviyi bir arada bulmak isteyenlerin en gözde tercihlerinden biri.

Her mevsim harika manzaralar sunabilecek göl: Abant Gölü

Abant, yemyeşil ormanlar ve güzel manzaraların arasından bulunan i sakin suları ile Bolu’da bulunuyor. Doğada vakit geçirmek isteyen herkese sayısız doğal güzellik sunuyor. Abant'ın tüm arazisi, her mevsiminde farklı doğal güzellikte manzaralar ortaya çıkıyor. Bölgedeki ziyaretçiler keşif turlarına çıkabilir veya çeşitli açık hava sporlarına katılabilirler. Abant, doğaya sığınmak ve şehir hayatının koşuşturmasından uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler için ideal bir kaçamaktır!

Abant Gölü, Türkiye'nin Bolu ilinde ziyaretçilerin çok ihtiyaç duydukları huzurlu zamanı ve doğaya girebilecekleri popüler bir hafta sonu varış noktası haline gelen güzel bir tatlı su gölüdür. Uzun yürüyüşlerden at binmeye kadar, bu güzel gölde ve doğal çevresinde yapılacak çok şey var.

Büyük bir heyelan nedeniyle oluşan Abant Gölü, Avrupa karaçamı, gürgenler, fındık, çam ve meşeler de dahil olmak üzere birçok ağaç çeşidinden oluşan yoğun ormanlarla çevrilidir. Mevsim boyunca çiçek açan ve renk değiştiren bu tür bitki yaşamıyla, birçok vahşi hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Karacadan kahverengi ayılara, kızıl tilkilere, tavşanlara ve  başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz Abant alabalığının özgürce büyüdüğü ve dolaştığı gerçek bir doğa parkıdır Abant Gölü.

1325 metre yükseklikte, şehrin 34 kilometre (21 mil) güneybatısındadır. Yeraltı suları ile beslenen tektonik bir göldür ve yaklaşık 45 metre derinliğindedir. Göl, nilüferlerin yayıldığı muhteşem bir göldür ve onu çevreleyen derin yeşil orman. Doğal bir koruma alanı olarak koruma altındadır.

Abant, doğal yaşamın kalbi ve eşsiz güzellikteki zengin bitki örtüsü tam anlamıyla büyüleyici bir görüntü oluşturuyor. Her geçen yıl sahip olduğu doğal güzelliği ile doğa turizminin önemli bir bölgesi olan Abant Gölü’nde günlük yaşamınıza döndüğünüzde ise zihninizde birbirinden güzel anılar, telefonunuzda eşsiz fotoğraflar ve damağınızda güzel lezzetler kalacak!

Nasıl Gidilir?

Karayolundan gelmeyi tercih edenler, Bolu Merkez’den ya da diğer ilçelerin otobüs terminallerinden kalkan minibüs ile ulaşım sağlayabilirler. Bolu Merkez’den Abant arası yaklaşık 40 dakika sürer ve arlarında 35 km vardır. Özel aracı ile gelmeyi tercih edenler, İstanbul’dan 280 km, Ankara’dan 225 km yol kat etmeleri gerekecek. 

Havayolunundan gelmeyi tercih edenler ise, öncelikle Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşmaları gerekiyor. Daha sonra otobüsle ya da araç kiralayarak Bolu’ya oradan da Bolu Merkez üzerinden Abant istikametine dönerek ulaşım sağlayabilirler.

Nerede Kalabilirim?

Abant Gölü çevresinde rahatlıkla konaklayabileceğiniz yıldızları bol konaklama tesisleri, bungalov tipi konaklama üniteleri, doğa ile iç içe olacağınız kamp ve piknik alanları bulabilirsiniz.

Ne Yiyebilirim?

Göl çevresinde bulacağınız satış reyonlarında bölgede üretilen yöresel yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Ayrıca Abant yolu üzerinde alabalık restoranları ve sucuk ekmek satış yerleri bulunmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli

Abant gölü size her mevsim harika manzaralar sunabilecek güzelliğe sahip. Yazın cıvıl cıvıl güzelliği, İlkbaharda yağmurun oluşturduğu o nefis toprak kokusu, Sonbaharda birbirinden farklı desen ve motiflİ yaprakları, kışın bembeyaz karı ile muhteşem görüntüler veriyor. Bu nedenle gölü istediğiniz her mevsim ve yılın her ayı ziyaret edebilirsiniz.

Ne Alınır?

Milli Park’ın girişinden bulunan pazardan kendinize ve sevdiklerinize bir şeyler satın alabilirsiniz. Bir şeyler de ne o şeyler diye soruyorsanız, kurutulmuş çiçeklerden yapılan taçlar, çeşit çeşit ev yapımı reçeller ve örme patikler alabilirsiniz. Şehir merkezine uğrama şansı olanlar de gidecekler ise Bolu çikolatası, saray helvası ve çam kolonyası satın alabilirler.

Yakın Çevrede Gezilecek Yerler

Abant Gölü ziyaretçilerini büyüleyen bir yerdir. Bu büyülü yeri keşfedip büyüsünden kurtulabilenler için çevrede en az göl kadar güzel olan başka yerler de vardır. Eğer vaktiniz bol bol  ise bu yerlere de zaman ayırmalısınız. Bunların arasından ilk akla gelenler ise sizi tarihe doyuracak konakları ilgi çeken Mudurnu ilçesi, doğal güzellikleriyle doyuracak Yedigöller Milli Parkı, Örmeci Yaylası, Güzeldere Şelalesi, Sünnet Gölü ve Gölcük Milli Parkı’dır.

1 günde Abant

Gittiğim yerde dağınık gezmeyi sevmem, belli bir planım olsun diyenler için size güzel bir Abant Gölü planı hazırladık;

Gölün çevresine adım attığınız andan itibaren hemen Abant gezilerinin meşhur serpme kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Sonrasında size güzelliğiyle büyüleyecek Abant Gölü’nün etrafında bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yürümesi, izlemesi, fotoğraf çekilmesi derken zaten zaman akıp geçecek. Gün içerisinde gölün girişinde bulunan  Abant Doğal Yaşam Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Öğle yemeğinizi lezzetli sucuk ekmek ile yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapmadan dönmeyin. Bu arada gölün etrafını at ile gezerek güzel bir açıdan çekilmiş profillik fotoğraf çekilmeyi unutmayın!