Herkes için eşitlik ilkesi: Altın Tapınak

Harmandir Sahib (Altın Tapınak), Hindistan'ın Amritsar şehrinde bulunan altın kaplamalı bir Sih tapınağıdır.

Herkes için eşitlik ilkesi: Altın Tapınak

Hindistan'ın en manevi yerlerinden biri olan Sri Harmandir Sahib olarak da bilinen Altın Tapınak, Sihizm'deki en kutsal tapınaktır. Zorlu bir yıkım döneminden sonra, 1830'da Maharaja Ranjit Singh tarafından yalnızca mermer ve altınla yeniden inşa edilmiştir. Sonsuz bir sakinlik getiren bu tapınak merkezinde, bol bol parıldayan ihtişamlı görüntüler göreceksiniz. Pencap eyaletindeki Amritsar şehrinde bulunan Altın Tapınak, harika bir güzellik ve yüce huzur içinde bir yerdir. Aslen sakin bir ormanın ortasında küçük bir göl olan tapınak, eski çağlardan beri mendikleri ve adaçayı dolaşmak için bir meditasyon alanı olmuştur.

Amritsar'ın tam kalbinde bulunur ve şehrin herhangi bir yerinden kolayca ulaşılabilir. Kardeşliğin ve eşitliğin bir sembolü olarak hizmet veren Altın Tapınak, dünyanın dört bir yanından, manevi teselli ve dini tatbikat arayışı içinde olan insanlar tarafından ziyaret edilir. Tapınağın çevresinde dolaşan binlerce kişiye rağmen, etrafınızda duyacağınız tek ses, Sih duaları ile serpiştirilmiş sessizliktir.

Güzel Amritsar kentinde bulunan Altın Tapınak, Harmandir Sahib veya Sihlere Darbar Sahib olarak bilinen engin kompleksin sadece küçük bir kısmıdır. Manevi odak tank, parıldayan merkezi tapınağı çevreleyen Amrit Sarovar. Amritsar, adını 1577'de dördüncü Sih gurusu Guru Ram Das tarafından kazılan Amrit Sarovar'dan alır. Bileşiğin kenarları çevresinde daha fazla türbe ve anıt var. Sih Müzesi, 1984 yılında İngilizlerin ve Hindistan Hükümetinin ellerinde Sihlerin katlandığı baskıyı gösteren ana giriş, saat kulesinin içine yerleştirilmiştir. Altın Tapınak, tartışmasız dünyanın en güzel cazibe merkezlerinden biridir.

Altın Tapınak Tarihi

Altın Tapınak için arsa, inşaatın 1574 yılında başladığı Babür İmparatoru Ekber tarafından bağışlandı. Vakıf, dördüncü ve beşinci Sih Gurus tarafından denetlendi ve inşaat 1601'de tamamlandı. Yıllar boyunca sürekli olarak restore edildi ve süslendi. 19. yüzyılda, ters çevrilmiş lotus şeklindeki kubbe, 100 kg altın ve dekoratif mermerle kaplanmıştır. Bu, Sih topluluğu tarafından merakla hatırlanan efsanevi bir savaşçı kral olan Maharaja Ranjit Singh'in himayesinde gerçekleşti.

1984 yılında, o zamanlar Hindistan Başbakanı, Altın Tapınak binası içinde saklanan silahlı Sih militanlarına bir saldırı emri verdi. Ortaya çıkan kavgada, 500'den fazla insan öldürüldü ve dünyanın dört bir yanındaki Sihler, kutsal bölgelerinin zarar görmesine çok sinirlendi. Sih topluluğu, merkezi hükümetin, tapınağın yol açtığı hasarın onarımını üstlenmesine izin vermedi, işi kendileri üstlendi. Tapınak o zamandan beri önemli ölçüde inşa edilmiş, ancak olay yerel halkın hatıralarında taze.

Altın Tapınak Mimarisi

Altın Tapınak, Hindu ve İslami mimari stillerin büyüleyici bir karışımıdır ve uzun bir geçitin sonunda yüzüyor gibi görünmektedir. Taj Mahal'da da görülen Pietra Dura eserinde hayvan ve çiçek motifleriyle süslenmiş zarif mermerli bir yapıya sahiptir. Bunun üzerinde, 750 kg altın yaldızlı kubbe ile örtülmüş, karmaşık bir şekilde oyulmuş altın panellerle çevrili. Pırıl pırıl iç kutsal alan, rahipleri ve müzisyenleri Guru Granth Sahib'i sürekli yoğunlaştırıp,  yoğun dini bir atmosfer yaratıyor. Hari Mandir (merkezi tapınak), Guru Köprüsü olarak bilinen mermer bir geçitle patikaya bağlanır. Bu yol ölümden sonra ruhun yolculuğunu sembolize eder. Mermer merdivenlerle kucaklanan bu tankın birçok hastalığı iyileştirebilecek güçleri olduğuna inanılıyor.

Guru-Ka-Langar (Dünyanın En Büyük Ücretsiz Mutfağı)

Bu esrarengiz şaheseri ziyaret etmeye karar verirseniz, ağız sulandıran Prasad'ı sunmayı ve tatmayı unutmayın. Tapınak aynı zamanda dünyanın en büyük mutfağına sahiptir ve tüm din ve inançlara insanlara ücretsiz langar yemekleri sunar. Guru-Ka-Langar, Tapınak Kompleksi'nin güneydoğu ucunda bulunan ve günde 60.000 ila 80.000 hacının Altın Tapınak'ta dua ettikten sonra yemek yediği devasa bir yemek odasıdır. Yiyecekler ücretsizdir, ancak hacılar genellikle bağış yaparlar ve yıkanacak olan bulaşık yığınına yardım ederler. Bu, Sih doktrininin misafirperverliğinin, insanlardan milyonerlere kadar herkese hitap eden güzel bir olaydır. Burada servis edilen yemekler tüm insanların burada beraber yemek yiyebilmesi için eşit olarak dağıtılır. Burası  dünyanın en büyük ücretsiz mutfağı olarak lanse edilir.

Altın Tapınağın İçindeki Yapılar

Akal Takht ve Teja Singh Samundri Salonu

“Zamansız Taht (Tanrı)” anlamına gelen Akal Takht, ana kutsal alanın hemen önünde duruyor. Guru Hargobind tarafından babası Guru Arjan'dan sonra kurulan mekân, tören, manevi ve laik işleriyle tanındı. Altın Tapınak içindeki Akal Takht, Sihizm'in başlıca koltuğu ve baş otoritesiyken, her ikisi de Sihizm'in başlıca hac bölgesi olan Anandpur, Patna, Nanded ve Talwandi Sabo'ya yayılmış 4 tane daha var.

Saat Kulesi

Saat kulesi tapınağın orijinal yapısında yer almazken, İngilizler tarafından inşa edilen Saat Kulesi “kayıp sarayın” yerinde duruyor. İkinci Anglo-Sih Savaşı'nda, İngilizler binanın bir kısmını yıktı ve bunun yerine bir saat kulesi ekledi. John Gordon tarafından tasarlanan Saat Kulesi, 1874 yılında inşa edilmiş ancak daha sonra 70 yıl sonra Sihler tarafından yıkılmıştır. Halen kuzeyde bir saati olan tapınağa ve birinci katında bir müzeye sahip olan yeni bir giriş var.

Ber Ağaçlar

Başlangıçta, Altın Tapınak açıktı ve havuzun etrafındaki çok sayıda ağaç barındırıyordu. Şimdi, tapınak tesislerinde dört girişi ve 3 Ber ağacı olan iki katlı bir avlu var. İlki Ber Baba Buda olarak adlandırılır ve ghanta ghar deori'nin sağında bulunur. Ağaç adını, ilk tapınağın ve havuzun yapımını denetlerken bu ağacın altına oturan Baba Buda'dan alır. Laachi Ber adlı ikinci ağacın, tapınağın inşaatı sırasında Guru Arjan'ın dinlendiği ağaç olduğuna inanılıyor. Üçüncü ağaç, Dukh Bhanjani Bher, kutsal alanın diğer tarafında, havuzun karşısında yer almaktadır. 

Sih Tarih Müzeleri

Birinci katında Gurus'un yanı sıra şehitlerin çeşitli resimlerini gösteren bir Sih müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Müzede saklanan kılıç, kartar, tarak, çakkar gibi eşyalar, Sih tarihini tüm ihtişamıyla göstermektedir.

Altın Tapınak Ziyareti İçin İpuçlar

1. Tapınak bileşiğine girmeden önce ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarın (girişte sandalet standı vardır). Ayaklarınızı yakınlardaki sığ ayak banyolarında yıkayın.

2. Uygun kıyafet giyin. Vücudun tamamen örtülmüş olması ve gurudwarada bir saygı işareti olan başınızı örtmeniz gerekir. Eşarplar ücretsiz olarak ödünç alınabilir ya da hediyelik eşarp satan satıcılardan satın alınabilir.

3. Tütün ve alkol kesinlikle yasaktır.

4. Tankın yanına oturmak istiyorsanız, çapraz bacaklı oturun ve ayaklarınızı suya batırmayın.

5. Tankı çevreleyen yolun yakınında, Golden Temple’ın içinde fotoğraf çekmeye izin verilir.

6. Gurbani dinlerken, Darbar Sahib'de bir saygı göstergesi olarak yere oturun.