Kar manzarasıyla huzuru ayağınıza getiriyor: Kartalkaya

Bolu’nun 38 km güneydoğu tarafında Köroğlu Dağları’nda yer alan Kartalkaya, ülkemizin ünlü kayak tatili merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kar manzarasıyla huzuru ayağınıza getiriyor: Kartalkaya

Söz konusu kış tatili ve kayak sporu olunca akıllara gelen ilk isimlerden biri de Kartalkaya Kayak Merkezi. Türkiye’nin en önemli ve en güzel kayak merkezlerinden biridir. İstanbul’a 265 km; Ankara’ya ise 200 km uzaklıkta bulunan Kartalkaya, hafta sonu tatili ya da günübirlik turlar için en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri olmuştur. 

Ziyaretçilerine aralık ayının başından nisan ayının başına kadar tam 4 ay boyunca muhteşem bir kayak tatili sunan Kartalkaya, muhteşem tesisleri ve aynı zamanda kayak sporuna merakı olan kişiler için özel olarak hazırlanmış pistleri ile hem yerlilerin hem de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Köroğlu Dağları’nın en yüksek zirve noktalarından biri üzerine kurulan kayak merkezi, kayak alanı hariç her yerin çam ormanları ile kaplandığı bölgededir. Kış sporlarına ev sahipliği yapan Kartalkaya, muhteşem doğası ve kar tatillerinin vazgeçilmez bir lokasyonu olmakla meşhurdur. 

Ankara ve İstanbul’a çok yakın olması sayesinde hafta sonu ve günübirlik tatiller için çok uygun bir seçenek haline gelen Kartalkaya, muhteşem doğasının tam ortasında içinize çektiğiniz havası ile gündelik hayatın stresinden uzak bir hafta sonu kaçamağı için en iyi yerde olduğunuzu anlayacaksınız.

Nasıl Gidilir?

Kartalkaya, Bolu ilinin Köroğlu Dağı turizm alanın içinde konumlanmaktadır ve İstanbul, Ankara’ya oldukça yakındır. Eğer  Kartalkaya’ya İstanbul’dan gelmek istiyorsanız  yolda 3 saat 40 dakika vakit geçireceksiniz. Ankaraya daha yakın olan Kartalkaya’ya ulaşım ise 2 saat 15 dakika. Bolu üzerinden ulaşım sağlayacaksanız, şehir merkezinden Kartalkaya halk otobüslerini tercih edebilirsiniz. Rahatıma düşkünüm diyorsanız taksi seçeceği de bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul ve Bolu’dan kalkan özel tur araçlarını da tercih edebilirsiniz. Seyahat sürelerinin bu kadar kısa olması, Kartalkaya'yı hafta sonu kaçamakları için ideal bir rota haline getiriyor. 

Nerede Kalınır?

Otellerin sayısını Uludağ’a göre daha az olduğu Kartalkaya’da oteller yarım pansiyon, tam pansiyon ve her şey dahil paket seçenekleriyle yurt içinden ve yurt dışından misafirlerine hizmet veriyor. Kartalkaya kayak merkezi yurt içinde olduğu kadar yurt dışında  da ünlü. Bu nedenle yılın her döneminde artan sayıda tatilciyi misafir ediyor. Bu yüzden rezervasyon konusunda acele etmekte fayda var. Otellerin kendi web sitelerinden erken rezervasyon indirimlerini kovalayabilirsiniz. Kartalkaya otel fiyatları, tesisin konumu, hizmetin kalitesi ve paketin içeriğine göre değişiklik gösteriyor. Erken rezervasyon yaparak veya kampanyaları takip ederek yüksek indirim oranları sayesinde her bütçeye hitap eden uygun fiyat seçeneklerinden yararlanma şansı yakalayabilirsiniz.

Neler Yapılır?

Doğa ve kar tutkunları için Kartalkaya’da yapılacakları anlatsak sabah olur. O yüzden yazmayı tercih ediyoruz. Hem doğal güzellikler hem macera sporları hem de huzurlu konaklamalar yönünden zengin olan Kartalkaya’da neler yapabilirsiniz. Gelin bi onlara bakalım.

  • Kartalkaya konaklamanız için dağ manzaralı bir oda rezervasyonu yaptırıp o manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Sıcacık şarap ve lezzetli sucuk ekmek ikilisinin hakkını tatilinizin son gününe kadar verin.
  • Şimdi sizin kafanızda iki tane soru işareti var: bir; kayak nedir? iki; nasıl yapılır? diyorsanız saatlik ücretlendirilen kayak derslerini deneyebilirsiniz.
  • Kayak sporunda iyi de olabilirsiniz kötü de ama snowboard yapmayı kesinlikle deneyimleyin.
  • Beyaz cennet olarak da anılan Kartalkaya zirvelerini ATV ile turlayın.
  • Kayak sonrası düzenlenen After Ski partilerinde eğlencenin keyfini çıkarın.

Kartalkaya’da Gezilecek Yerler

Kış tatili yapmanın yanı sıra yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, vaktiniz de varsa, Kartalkaya çevresinde görebileceğiniz güzellikler var. Güne kayak yaparak başlayıp daha sonra bu yerleri keşfedebilirsiniz. İşte o gezilecek yerler;

Sarıalan Yaylası

Sarıalan Yaylası, Kartalkaya Kayak Merkezi yolu üzerinde, Kartalkaya’ya 8 km mesafede yer alıyor. Yılın her mevsiminde görülmeye değer olan Sarıalan’ın doğal yayla ortamını deneyimlerken, alabalık lezzeti ile damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Karın büyüleyen güzelliği eşliğinde taze köy ekmeğinin üzerine yörenin doğal ballarından sürme keyfini yaşamayı da unutmayın.

Seben Gölü

Yeşilin ve mavinin muhteşem uyumuna tanık olacağınız göl, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 10 km mesafede yer alıyor. Bolu deyince akla gelen ilk göl Abant olabilir ama Seben Gölü Abant’tan yedi kat büyüktür. Burada piknik yapabilir, dostlarınızla keyifli vakitler geçirebilir ve bol bol dinlenebilirsiniz.

Saraycık Gölü

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 6 km uzaklıkta olan Kamp Saraycık Gölü’nde kamp alanları mevcut. Eğer kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu göl ve çevresini ziyaret edip kamp yapabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Bir doğa harikası olan bu cennet harikası yer, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 50 km mesafede yer alıyor. Doğanın tüm renklerini tek bir bünyede bulunduran Yedigöller’de huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzak güzel bir atmosferde piknik yapabilir, eşsiz tabiat manzarasının fotoğrafını çekebilirsiniz.

Abant Gölü

Bölgenin en çok turist çeken, en romantik yerlerinden biri olan Abant, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne 67 km mesafede yer alıyor. Bir yandan doğası ile içinize huzur verip, manzarası ile sizleri büyülemesine izin verip diğer yandan oksijen dolu tertemiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir?

Kış sporları için gidecekseniz ocak ayının sonu en iyi seçenek olacaktır. Tercihiniz kış sporları yerine doğa eşliğinde yürüyüşü yapmaksa bahar sonu yaz başı uygundur. Burayı keşfederken ne üşüyeyim ne terleyeyim diyorsanız  eğer o zaman haziran ayında tam sizin zamanınız. 

Ne Alınır?

Anılar anılar şimdi gözümde canlandılar demek için ufak hediyelikler ya da eşyalar arıyorsanız, Kartalkaya çıkışında takılar, biblo ve süs eşyalarından satın alabilirsiniz.