Kartpostallık manzarası ile eşsiz görüntü: Düden Şelalesi

Antalya ilinde bulunan ve merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan bir alandır.

Kartpostallık manzarası ile eşsiz görüntü: Düden Şelalesi

Türkiye Cumhuriyet'i bir turizm cennetidir. Bu cennetin kalbi, Antalya şehir merkezinin 10 km. uzağında yer alan Düden Şelalesi denizinin güzelliği, kumsallarının sıcaklığı ve plajlarının çekiciliği ile her yaz sezonunda yüz binlerce yerli ve yabancı turisti çeken bir cazibe merkezi haline gelmiştir. 45 metrelik yükseklikten olağanüstü bir atmosferin içersine doğru akan bu görkemli doğa harikası aşağı ve yukarı Düden olarak adlandılan iki ayrı kola ayrılarak seyahat edenleri başka diyarlara götürür. Doğal güzelliğinin yanında tarihi kaynaklarda İskender'in burada atına su içirdiği hakkında geçen bilgiler ayrı bir çekim alanı haline gelmesini hatta şelalenin isminin bazı yerlerde İskender şelalesi olarak geçmesini sağlamıştır.

Düden Şelalesi'nde Neler Yapılır ?

Tatiliniz esnasında keyifli yürüşler yapmak, fotoğraf çekmek ve özel olarak hazırlanmış piknik alnlarında keyfi yapmak Düden Şelalelerini ziyaret etmeniz için yeterli nedenler arasındadır. Şelalenin çevresinde her türlü zevke hitap eden restoranlar, kahvaltı mekanları ve günün stresini atacağınız kafeler mevcuttur. Düden şelalesine yapacağınız turistik bir gezi, burayı uzun süreler boyunca hafızalarınızdan silinmeyecek anıların oluşmasına neden olacaktır. Şehir hayatının kaos ortamından kurtulup sizin için özel hazırlanmış köy yemeklerini tatmak, dünya standartlarında hazırlanmış kahve menülerini inccelemek ve huzur içerisinde bir tatil yapmanın en kestirme yolu Düden Şelalelerini  ziyaret etmekten geçmektedir.

Düden Şelale'lerine Ne Zaman Gidilir ?

İlkbahar ve yaz aylarında ziyaretlerin üst seviyeye çıktığı Düden Şelaleleri, kış aylarında debinin aynı seviyede kalmasından dolayı rağbet görmeye devam etmektedir. Bu sebepler tabiat meraklılarını yılın 12 ayı boyunca bu bölgeye akın etmesine neden olmaktadır. Yıllık 2 milyondan fazla ziyaretçinin bölgede bulunan mağaralar dahil olmak üzere mesire alanlarını gezdiği bu doğa harikası dünyanın en eski antik merkezlerinden biri olma özelliğinde barındırmaktadır.

Antalya Şehrinin Kepez ilçesinde yer alan şelale merkeze sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunması nedeni ile özellikle yaz ayları boyunca çok fazla rağbet görmektedir. Antalya merkez noktasından belediyenin sağladığı imkanlar ile ulaşmak isteyenler VC30, CV17 , CV17A ,VC30 , VL62, VF66, VC69, 524, ve 524A numaralı otobüsler ile kolayca Düden Şelalelerine ulaşabilir. 10 Kilometrelik yolu minibüs ile kat etmek isteyen yerli ve yabancı turistler Varsaklardan kalkan araçlar ile ulaşım sağlayabilir. Düdendaşı ismi ile anılan yerden gün ışığına çıkan, Düden Çayı istikametinde  2 ayrı kola ayrılarak devam eden, Karpuz kaldıran Şelalesi (Aşağı Düden) ve Varsak'taki İskender Şelalesi vasıtası ile Akdeniz'in serin sularına karışan bu ihtişamlı güzellik görülmeye değerdir.

Düden Şelalesi Ziyareti Esnasında Bilmeniz Gereken Ayrılar Nelerdir?

Şelale ziyaret saatleri gündüz 08:00 ile akşam 20:00 arası ile sınırlandırılmıştır. Kış aylarında bu saatlerde oynamalar olmak ile birlikte genel olarak bu saat dilimlerinde ziyaret gerçekleştirilebilir. Giriş ücreti ise kişi başı 5 tl olarak belirlenmiştir. Şelaleler ve doğal güzellilere doyamayanlar için ayrı bir seçenekte aynı bölgede bulunan Kurşunlu şelalesini ziyaret etmektir. Turizm cenneti Antalya'nın sınırları içerisinde ki saklı cennet Düden Şelaleleri sizleri şehir ortamının gürültülü dünyasından sesizliğin ve su gürlemelerinin arasında apayrı diyarlara görürecek bir seyahat seçeneği oluşturmaktadır. Almanya, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere dünya genelinde yüzbinlerce Turistin ziyaret alanı olarak belirlediği bu bölge görmeden geçmemeniz gereken bir inci tanesi statüsündedir.