Mimar Sinan'ın ustalık eseri: Selimiye Camii

Selimiye Cami, Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir.

Mimar Sinan'ın ustalık eseri: Selimiye Camii

Tüm ihtişamı ve eşsiz mimarisi ile kendine hayran bırakan yapı, Selimiye Camii. Mimarların üstadı Mimar Sinan’ın 80 yaşında iken tamamladığı ve ‘Ustalık eserim’ dediği eser, sizce de görülmeye değmez mi? İçerisinde birçok mimari sihri ve sanatın renklerle ahengini barındıran Selimiye Camii kesinlikle görüp bizzat anlattıklarımızı yaşamanızı gerektirecek güzellikte bir yapıdır. Bu yazımızda Selimiye Camii hakkında merak edilenleri sizler için cevapladık. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Selimiye Camii Nerede?

Edirne’nin incisi Selimiye Camii, Edirne’de bulunmaktadır. Edirne’de nerede diye sorarsanız baktığınız her yerde olarak cevabını verebiliriz. Çünkü adeta şehir Selimiye Camii’nin çevresinde kurulmuş gibi, baktığınız her noktadan caminin ihtişamı ve güzelliğini görmeniz mümkündür.

Selimiye Camii Tarihi ve İşçiliği

 Selimiye Camii, 2.Selim’in talimatı ile Mimar Sinan’a yaptırılmış ve cami 14 Mart 1575’te tam olarak tamamlanmıştır. Selimiye’nin muhteşem mimarisi yanında çini, sedef, ahşap işçiliği gibi birçok alanda muhteşem sanatsal örnekler görmeniz mümkündür. Selimiye Camisi’nin kubbesi Ayasofya’nın kubbesinden daha büyük olduğu gibi söylentiler söylense de iki yapının da kubbesi aynı büyüklüktedir. 2475 metrekarelik bir alanı kaplayan kubbe 8 sütun ile ayakta durmaktadır. Toplam ağırlığı 2000 ton olan kubbenin ihtişamını görmek için caminin içine girince başınızı yukarı kaldırmanız yeterli. İşte o an ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayabilirsiniz. Camiinin içerisinde bulunan çinilerle bezenmiş duvarlar, kubbe her köşede ayrı işçilik insanda söyleyecek söz dahi bırakmıyor. Bu kadar büyük ve ağır bir alanın tek bir kubbede toplanabilmesi de yine Mimar Sinan’ın mimarlık mucizelerinden biri.

Bu görkemli camide 4 minare bulunmaktadır. Kimi kişilerce Edirne’nin neresinden bakılırsa bakılsın minarelerin iki minare olarak gözüktüğü söylense de bu yanlış bir bilgidir. Çünkü bazı noktalardan minareler üç minare olarak da görülebilmektedir. Minarelerin yüksekliği 85 metre olmasına rağmen oldukça ince bir yapıya sahiptirler. Selimiye’nin minarelerinden daha uzun tek minare ise Delhi’de bulunan  Kutb-Minar camisinin minareleridir. Fakat bu minareler de Selimiye’nin minareleri kadar ince değil, kalın bir yapıya sahiptirler. Selimiye Cami’nin bir başka mimarlık mucizesi ise Mimar Sinan’ın minareler içerisinde kullandığı sarmal sistemli merdivenlerdir. Bu merdivenler sayesinde üç farklı şerefeye çıkan ve bu anda birbiri ile hiç kesişmeyen üç merdiven sığdırmıştır. Selimiye Cami mimarlık sanatının usta işçilikle buluşması ile oluşan mükemmelliği sebebiyle 2011 yılından beri Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır.

Selimiye Cami hakkında birçok efsane konusu bulunmaktadır. Bunlardan biri ise caminin ilk girişinde göze çarpan en güzel ceviz ağacı işlemelerinin bulunduğu ahşap yapıdaki müzezzinler mahvelinin tavanında bulunan Budizm’de sonsuzluğun sembolü olan çark-ı felek bulunuyor. Bu çark-ı felek caminin sonsuza dek ayakta kalması dileği olarak Mimar Sinan tarafından ince bir düşünce olarak yapıya eklendiği düşünülüyor.

Ters Lale Motifi

Cami’de en çok dikkat çeken motifler arasında lale motifleri yer alıyor. Çinilerde 101 farklı lale motifi kullanılmıştır. Fakat bunlardan en fazla dikkat çekeni ise ters lale motifidir. Bu lale motifi için de birçok farklı efsane bulunmaktadır. Bazı kimseler bu motifin camide çalışan kör bir usta tarafından yapıldığına inanırken bazıları da caminin yapıldığı arsa sahibinin daha önceden bu arsada lale yetiştirdiği ve cami yapımında güçlük çıkardığı için ona ithafen yapıldığına inanmaktadır.

Edirne’nin İncisi Selimiye Cami’ye Nasıl Gidilir?

 Selimiye Camisi’ni ziyaret etmek için özel araç ile seyahat edecekseniz, İstanbul istikametinden yolculuğa çıkacak olanlar D-100 karayolu veya TEM otoyolunu kullanabilirler. Çanakkale istikametinden yola çıkacaklar kişiler ise D-550 karayolunu kullanabilirsiniz. Edirne’ye girdiğiniz anda Selimiye Cami sizi tüm ihtişamıyla karşılıyor olacaktır.