Onlarca yarasa türüne ev sahipliği yapan: Dupsina Mağarası

Dupnisa Mağarası, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır ve Trakya'nın turizme açılmış tek mağarasıdır.

Onlarca yarasa türüne ev sahipliği yapan: Dupsina Mağarası

Dupsina Mağarası; Kırklareli Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında yer alan bir mağaradır. Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olarak ün kazanan Dupsina Mağarası, ziyaretçilerini ilgi çekici bilgileriyle kucaklamaktadır.

Mağara’nın Kalbine Kulak Verin

Milyonlarca yıldır gelişmeye devam eden Dupsina Mağarası’nın kalbine kulak verdiğimizde, bir aşk hikayesinin acı çığlıkları geliyor kulağımıza. Papazın kızı Nysa ve Nysa’yı ilk gördüğü andan beri kalp atışlarını kontrol edemeyen genç adam birbirlerine büyük bir aşk ile bağlanırlar. Fakat, Papaz kızını bu genç adama vermek istemez ve hatta yaşamanı sonlandırmak isterler genç adamın. Papazın yanında bulunan kişiler genci aramaya çıktığı zaman mağarada saklanan genç adam bir süre sonra ölerek,taşlaşmaya başlar. İlerleyen zamanlarda bu haberin Nysa’ya ulaşmasıyla birlikte kimsenin sözünü dinlemeyen genç kız da mağara gider. Nysa da genç adamın yanında canını verir ve taşlaşmaya başlar. Dupsina Mağarası’nda bulunan taşlamış iki el de iki aşığın kavuşamamasının sembolüdür.

Yeryüzünün Derinliklerine Yolculuk

Dupsina Mağarası iki kat ve üç girişten oluşan 3150 metre uzunluğunda bir mağaradır. Üst katında Kız ve Kuru Mağaraları konumlanmışken, aşağı katta ise gelişimi devam eden Sulu Mağara bulunur. İki farklı girişe sahip olan Kuru Mağara ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, yarasa yoğunluğundan dolayı ziyarete açılamayan fakat içinde bulunan muazzam büyüklükteki salondan dolayı Kız Mağarası, ziyaretçilerin ilgisini kendi üstüne çekmiştir.

Alt bölümde bulunan Sulu Mağara ise önemli bir sınır görevi üstlenir. Mağaradan çıkan kaynak su Türk- Bulgar sınırını olan Rezve Deresini oluştururken, mağara içinde görülen yarasa sayısının diğer iki mağaraya nazaran azlığı dikkat çekmiştir.

Havasında Sağlık Var

Dört milyon yıldır oluşum ve gelişim içinde olan Dupsina Mağarası, içinde bulundurduğu perde, bayrak damla taşları ve damla taşı havuzu ile yaptığı renk gösterilerinin yanı sıra değişken olan hava sirkülasyonu nedeniyle sağlık açısından önemli ve gerekli olduğu vurgulanmıştır.

Doğa Tutkunları Burada Toplanıyor

Trakya’nın en uzun ikinci mağarası olması nedeniyle turizm açısından bir avantaj olan Dupsina Mağarası, doğa tutkunlarını da yarı yolda bırakmıyor. İçinde bulunan yer altı nehri ve derin gölleri sayesinde macera aşıklarına birden fazla etkinlik imkanı sağlıyor.

Dupsina Mağarası’na Doğru

Heyecan verici ve bir o kadar da acıklı olan Dupsina Mağarası; İstanbul’a 220 km, Ankara’ya 670 km, İzmir’e 696 km uzaklığında konumlanmıştır. Uçak, tren ve karayoluyla Kırklareli’ne ulaşımınızı sağladıktan sonra otobüs ve minibüslerle Demirköy ilçesine ulaşımını sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden diğer ilçelere kolaylıkla ulaşım sağlanmasının yanı sıra etrafınız da görebileceğiniz birden fazla tarihi eser de yolculuğunuzda size eşlik ediyor.

Sınırlandırmalardan Haberdar Olun

Dupsina Mağarası, ziyaretçilerini büyük bir heyecanla kucaklasa da ziyaret saatleri kapsamında sınırlandırılmıştır. Sabah 8’den akşam 5’e kadar olan bu enfes gezinizi belirlenen saatler dışında yapmayı planlıyorsanız mağaranın içinizi ısıtan ışıklarını kaçırmanıza neden olabilir. 

Ne kadar yarasaların olduğu bölgelere girmeniz engellense de gece gitmeniz durumunda yarasa saldırısına uygun ortam sağlayabilirsiniz. Yarasa saldırılarının en az olduğu Mart ve Mayıs ayları ziyaretleri daha güvenli olmasıyla birlikte havaların da ısınmasıyla Dupsina Mağarası size eşsiz bir tatil ortamı sunar.

Sınırların Ötesi

İlgi çekici hikayesi ve eşsiz görünümüyle Dupsina Mağarası’ndan daha da ileri gitmek isterseniz size Atatürk Evi, Küçük Ayasofya, Aşıklar Tepesi, Sislioba Kalesi büyük bir tarihi birikimle sizi kucaklıyor. Tarihin eşsiz kollarında kendinizi kaybetmeden, Aşıklar Tepesi muazzam bir gün batımı manzarası ile yardımınıza koşuyor.