Ruhun Şifalandığı Yer: Divriği Ulu Camii

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen bu yapı topluluğu, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelen bir külliyedir.

Ruhun Şifalandığı Yer: Divriği Ulu Camii

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan Ulu Cami ve Darüşşifası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin simgelerinden biri olan Sivas Divriği Ulu Camii, Sultan Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah döneminde inşaa edilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Mengücek Beyliği tarafından iç süslemeleri tasarlanmış ve günümüzdeki halini almıştır. Cami’ye bağlı olan Darüşşifa ise Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan Melek döneminde imarete uygun olarak camiye eklenmiştir. Anadolu ve Türk kültürünün esintilerini üzerinde barındıran yapının mimarı Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

Tedavi Merkezi Darüşşifa 

Caminin yanında hizmet vermesi için yapılan Darüşşifa, hastalara yardım etmeyi amaçlamış ve bu amaçla halka hizmet vermiştir. Kanaldan gelen sus sesleri ney sesleri içerisinde sükunetin sağlanmasıyla hastalara şifa vermiştir. Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisi için dönemde işlevsel olarak kullanılmıştır. Camiyi yaptıranların aileleri ve mimarların kabirleri de burada yer almaktadır. Cami bölümünde üç, Darüşşifa’da ise bir kapı bulunur. Kapının üzerinde bulunan işlemeler Cennet’i anımsatmak amacıyla yapılmıştır. UNESCO’nun dünya mirası liste kategorisinde de yapıt kendine yer bulabilmiştir. Evliya Çelebi bu eser için “Metninde diller kısır, kalemler kırıktır” ifadesini kullanarak yapıtın eşsizliğine atıfta bulunmuştur. 

Yapıtın Özellikleri 

Cami kesme taşlarla tasarlanmıştır. İbadetlerini yapan insanlar düşünülerek dikkatlerinin dağılmaması için yapıtın içerisi sade motiflerle işlenmiştir. Kullanılan üslup, motif ve yapısıyla mimari özellik açısından üst düzeyde konumlandırılmıştır. Toplam üç tane denge sütunu yapılan eserde cami ve şifahanenin dengede olup olmadığının araştırılabilmesi içindir. Sütunlar Büyük Erzincan depreminden sonra dönme özelliğini de kaybetmiştir. Şifahane diğer adıyla darüşşifa alanı hastane odası olarak tasarlanarak hastalar için ayrı ayrı odalar düzenlenmiştir. Kuran-ı Kerim tilaveti ve tasavvuf musikisi ve su sesleriyle hastalara şifa verilmeye çalışılmıştır. Bu yapıtların yanında mihrap, minder ve türbeler de ziyaret edilecek alanlar olarak gösterilmektedir. Kapıları ile dikkat çeken bu yapı Taç kapı, Şah kapısı, Cennet Kapısı, Batı Kapısı olarak düzenlenmiştir. 

Taç Kapısı:

Bu kapıya taç kapısı denilmesinin amacı Anadolu’da kadınların taktığı taca benzemesiyle alakalıdır. 

Şah Kapısı

Bu kapı diğer kapılardan daha alçak boyda yapılmıştır, bunun sebebi ise tevazu ve kul olmanın bilincini yansıtabilmek içindir. Kapının giriş kısmında yer alan “Mülk, Kahhar ve tek olan Allah’a aittir” yazısı bu inancı kanıtlamış olmaktadır. 

Cennet Kapı

En görkemli şekilde tasarlana kapı olma özelliğini içerisinde barındırmaktadır. Kapının bütün kısımları Cennet’i çağrıştıracak şekilde tasarlanarak manevi inancın yapısını destekleyen motiflerle donatılmıştır. 

Batı Kapısı

Kapının ilk girişinde lale simgesi bulunmaktadır. Bu simge Tasavvuf inancında Allah’ı temsil etmektedir. Güneş vurduğunda farklı gölgeler oluşturduğu için diğer bir ismiyle gölge kapı olarak da ifade edilmektedir. 

Divriği Bölgesine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Divriği Sivas iline yüz seksen beş kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sivas’a kara yolu, hava yolu ve tren ile ulaşım kolaylıkla yapılabilmektedir. Daha sonradan şahsi aracınız yok ise otobüs ile gitmek zorundasınız. Divriği otobüs seferleri az sayıda firma tarafından düzenlenmektedir. Divriği Sivas arası otobüs ile ortalama 3-4 saat sürer. En ucuz otobüs bilet fiyatı ise 50 TL'dir.

Divriği’nde Ne Yenir?

Yoğurtlu Soğuk Çorba, baduç aşı, helle aşı, ekşi aşı, düğürcek aşı, alatlı pilavı, tutmaç, umaç, ugut, kömbe ve kuymak’ın tamamı Divriği mutfağında yer alıyor. Dibi döşemeli pilav, Pullu pilav ve Çandır Baba Pilavı da Divriği’den ortaya çıkan meşhur lezzetler olarak gösteriliyor. Gömlek kebabı, Beyran, köz kebabı, kuzu dolması, ciğer sarması, mumbar, çulluh dolması, yoğurtlu köfte ve yörede iri köfte olarak bilinen içli köfte de ziyaretçiler için deneyimlenmesi gereken diğer lezzetler olarak sunulmaktadır. Herdemgüzeli sarması, kara yaprak sarması, kazan karası sarması ve evelik sarmasını da Divriği’ne geldiğinizde yiyebilirsiniz. Bu bölgenin yemeklerinde baharatların ve otların değişik şekillerde servisi yapılabilmektedir. Hem tarihi bir gezi yapmak hem de Divriği’nin lezzetlerini tatmak için seyahat rotanıza bu bölgeyi de ekleyebilirsiniz.

Divriği’de nerede kalınır? 

Öğretmenevi ya da misafirhanelerde konaklayabilirsiniz. Dilerseniz, Sivas’ın merkezinde kalıp Divriği’de gezintiye de çıkabilirsiniz.