Sadece masallarda olur dedirten yer: Aşk Tüneli

Aşk Tüneli, Ukrayna'nın Klevan kentinde bulunan, çiftlerin yürüyüş yaptığı Orzhiv'e bağlayan endüstriyel demiryolunun bir bölümüdür.

Sadece masallarda olur dedirten yer: Aşk Tüneli

Sizce dünyadaki en romantik yeri neresi? Siz cevaplamadan biz cevabını verelim. Tartışmasız Klevan'daki Aşk Tüneli! Ukrayna dışından pek fazla insan Aşk Tüneli'ni duymadı. Ancak, mükemmel Instagramlanabilir çekimler ve dünyanın en romantik yerlerinden biri olarak sıralanmasından dolayı, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle tıka basa dolacağından eminiz. Şu an Aşk Tüneli, Ukrayna'da keşfedilmeyi bekleyen gizli bir mücevher.

Bu yerin fotoğraflarını Instagram'da veya internette gördünüz ve kendi kendi kendinize düşündünüz,  gerçek olamaz, dünyada hiç böyle bir yer olamaz mı dediniz? O zaman bu peri masalını andıran demiryolunun gerçek hayatta aynı görünüp görünmeyeceğini  öğrenmenin tek yolu var. Klevan’a gelip burası ile tanışmak.

Tünel, ilkbahar ve yaz mevsiminde, yaprakların ağaçların zirvesinde olduğu yerlerde yemyeşil, ancak renkli sonbahar yaprakları ve kışın karla kaplı dalları, büyüleyici manzaraları da beraberinde getiriyor. Efsanelere göre siz ve sevgiliniz, Aşk Tüneli'ne gelirseniz ve içtenlikle bir dilek tutursanız, o dilek gerçek olacaktır. Buraya gidip bu romantik yeri keşfedip aşkınıza aşk katmaya ne dersiniz?

Aşk Tüneli Hakkında

Aşk Tüneli, Kuzey Batı Ukrayna'nın Klaven kentinde yarı terk edilmiş bir demiryolu hattıdır. Uluslararası bir bakış açısıyla göreceli olarak bilinmemekle birlikte, Ukraynalı çiftler ve romantikler, terk edilmiş bir demiryolu üzerinde bir tünel inşa eden mükemmel bakımlı yeşilliklere hayret etmek için Aşk Tüneli'ne geliyor. Düğün müdavimleri bazen evlenmek için aşkın tüneline gelmeyi tercih ediyorlar. Ama burası pitoresk bir cennetken, insan kanını yiyen sivrisineklerin de dünyanın bu köşesinde gizlendiğini beklediğini unutmayın! Ancak sivrisinek kovucu ile, güzel fotoğrafçılığı seviyorsanız, Ukrayna'da geçirdiğiniz süre boyunca Aşk Tüneli'ni ziyaret etmenizi öneririz.

Nerede?

Öncelikle, Aşk Tüneli'nin nerede olduğunu bilmeden Ukrayna'nın seyahat güzergahına Aşk Tüneli ziyaretini ekleyemezsiniz, ne yazık ki Kiev’deyseniz ayrılmak zorunda kalacaksınız. Aşk Tüneli'ni görmek için küçük bir maceraya ihtiyacınız var. Buraya gelmek için Rivne'den Klevan'a daha sonra ise oradan da Aşk Tüneli'ne gitmeniz gerekecek. Kulağa oldukça zor gelse de, belki de çok fazla iş olsa da, bir rehber olmadan ve Ukraynaca ya da Rusça konuşmadan oraya ulaşmanız oldukça kolay olacak.

Nasıl Gidilir?

Kiev’den: Aşk Tüneli, Klevan'daki tren istasyonuna 2 km uzaklıktadır. Bu yüzden, bir seçenek burada bir treni yakalamak ve sonra da diğer yollarda yürümek veya taksiye binmek. Tren için iki seçenek var: Saat 11’de kalkıp ertesi gün sabah 6'ya gelen bir gece treni. Ya da Klevan'a yaklaşık 4 km mesafedeki yakındaki Novostav'a giden bir gündüz treni.

Otobüsler bu rotayı Kiev'den de geçerek günde dört kez yola çıkıyor, ancak 10 saatten fazla sürüyor, bu nedenle çok daha kısa bir doğrudan sürüş mesafesinde olduğu için buraya gelmek için ideal bir yol değil. Araba kullanmak isteyenler için, Kiev'den yaklaşık 4.5 saat var.

Rivne'den: Bir diğer popüler seçenek ise bunun yerine Rivne'ye gitmek. Klevan'dan arabayla yaklaşık 23 km veya 30 dakika uzaklıktadır ve çok daha fazla ulaşım bağlantısına sahiptir.

Lviv'e giden otobüsleri yakalayabilir ve buradan gidebilirsiniz. Yaklaşık 6 saat sürer. Trenleri otobüslere tercih ederseniz, geceleri de trenleri kolayca bularak rahat seyahet edebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Aşk Tüneli'ni ziyaret etmenin zorluklarından biri de konaklanacak yer bulmaktır. Aşk Tüneli'ni bulacağınız kasaba Klevan, küçük olduğundan dolayı konaklama konusunda pek fazla seçenek yok. Birçok konaklama yeri olan en yakın kasaba olan Rivne’de kalmayı tercih etmelisiniz. Rivne, muhtemelen daha fazla konaklama ve restoran seçeneği istiyorsanız iyi bir fikirdir. Dezavantajı ise, Aşk Tüneli girişinde arabayla 45 dakika uzaklıktadır. Merak etmeyin! Servisler düzenli olarak saat sabah 5’ten itibaren başlıyor.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Ziyaret etmek için en iyi zaman: Muhtemelen yeşil bir tünelin ikonik çekimlerini gördünüz ve bunun için gidiyorsunuz. Söylemeye gerek yok, kış aylarında bunu bulamayacaksınız, ancak karda bir resim de büyüleyici bir deneyim olsa da; tavsiyemiz, baharın sonunda ağaçlar tamamen açarken ya da yaz başındayken Aşk Tüneli'ni ziyaret etmek olacaktır. Yaz sonunda yapraklar düşmeye başlayacak ve sonbaharda Aşk Tüneli ayrı bir güzel görünmeyece başlayacak.

Kan emici sivrisinekler: Aşk Tüneli, büyüleyici ve masal gibi bir deneyim olsa da, etrafta sarkan sivrisinekleri sizi rahatsız edecek. Kelimenin tam anlamıyla binlerce olmasa da, yüzlerce sivrisineğin öğle yemeği listesinde olacaksınız. Bu yüzden sivrisinek spreyi getirirseniz bunu engellemiş olursunuz.

Fotoğrafçılık: Açık bir gökyüzü ve güneşli bir gün varken, ışıkların birçoğu ağaçlar yüzünden engellenir. Bu yüzden tripodunuzu getirdiğinizden emin olun. Bu sayede hem daha net hem daha rahat hem de daha uzun pozlu fotoğrafları çekebileceksiniz.