Sonbaharın en güzel adresi: Yedigöller

Her mevsimde kartpostallık bir görüntüye sahip olan Yedigöller, marmara bölgesinde yaşayanlar için konumu ve huzur dolu atmosferi ile bir kaçamak noktasıdır.

Sonbaharın en güzel adresi: Yedigöller

Gözlerinizi kapatın ve yeşilin, doğanın tüm tonlarını görebileceğiniz bir yer hayal edin. Evet Yedigöller’desiniz. Nefes kesen güzel Yedigöller Milli Parkı, doğanın Bolu’ya ve dünyaya armağanlarından biridir. Büyük ve küçük 7 gölüyle bir doğa harikasıdır. Göllere ek olarak, yoğun ormanlar, zengin bitki yaşamı ve vahşi yaşamın güzelliğinden oluşur.

Yedigöller Milli Parkı, içinde bulunan yedi küçük göle ev sahipliği yaparken, güzelliğiyle şok edici manzaralara sahiptir. Milli Park, tüm kayın, meşe, maun, kızılağaç, karaağaç, köknar ağaçları, ıhlamur ağaçları ile alanı kucaklıyor.

Şehir merkezinin 42 km kuzeyinde yer alan Park, adını heyelanların oluşturduğu yedi büyük ve küçük gölden alıyor. Göller ve çevresindeki yeşil alan, kalabalık şehir hayatından kaçış için ideal dir. Doğa severler, köpüren şelaleler, yürüyüş parkurları ve piknik alanlarının manzarasının keyfini çıkarabilirler. Doğasının büyüleyici güzelliği, zengin flora ve faunası, parkı fotoğraf severler için bir cennet haline getiriyor.

Bolu, Mengen ve Yığılca ilçelerinin sınırında yer alan Yedigöller Parkı, 2.020 hektarlık bir alana yayılmıştır. 1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller, güneyden kuzeye 1500 metrelik bir alanda sıralanan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl gibi yedi heyelan gölünden oluşmaktadır.

Nerede?

Yedigöller Milli Parkı , Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Öte yandan milli park, Bolu şehrinin kuzeyinde, Zonguldak şehrinin güneyinde ve son olarak Düzce şehrinin doğusundadır.

Nasıl Gidilir?

Özel Araç ile Yedigöller’e Ulaşım

Türkiye’nin herhangi bir yerinden özel aracınız ile gelmeyi planlıyorsanız açın navigasyonunuzu, daha sonra arkanıza yaslanın. İstanbul ve Ankara’dan yola çıkanların, TEM otoyolundan Bolu ayrımına geldikten sonra Bolu merkeze kadar devam edip Yedigöller’i gösteren tabelaları takip edin. Bu yol biraz virajlı olsa da yeni asfalt dökülmüş tertemiz bir yol. Diğer yol seçeceği biraz riskli bu yüzden onun konusunu açmıyoruz:)

Otobüs ile Yedigöller’e Ulaşım

Yedigöller’e otobüs ile ulaşım pahalı. Yine de her hâlükârda göze aldım ben göreceğim o yeri diyorsanız. otobüsle Bolu’ya geldikten sonra otobüs ve minübüs alternatifi yok, milli parka gitmek için tek alternatif taksi kalıyor.

Nerede Kalınır?

Milli park, bungalov evleri ile ziyaretçilere günlük konaklama ihtiyaçlarını karşılıyor. Harika doğa manzarası içerisinde bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Ancak, sadece birkaç gün kalmak için bir çözüm sağlayacaktır. Diğer bir yandan da kamp ve karavan için uygun alanlar var. Daha uzun konaklamalar için Bolu'nun merkezindeki otellerde kalabilirsiniz.

Ne Yenir?

Yedigöller Milli Parkı'nda yemek için tek seçenek sizi çok şaşırtacak taze somon alabalığı. Farklı yemekler yemek istiyorlarsanız, kendi yiyeceğinizi yanınızda getirmelisiniz.

Ne zaman gidilmeli?

Yedigöller'i ziyaret etmek için en uygun zamanın ne zaman olduğunu sorarsanız, cevap çok basit. 365 gün Yedigöller'de her mevsimin güzellikleri ile doğanın sessizliğinin tadını çıkarabilir ve burada mutlak huzur bulabilirsiniz.

Yedigöller’de Ne Yapılır? 

✓ Doğa ile iç içe yürüyüşün tadını çıkarın. 

✓ Uzun süre nasıl bir şey olduğunu unuttuğunuz temiz oksijeni bol bol  depolayın, şehre döndüğünüzde lazım olacak. 

✓ Zaman sıkıntınız yoksa piknik yapın, kamp atın. 

✓ Fotoğraf makinanızın deklanşöründen elinizi çekmeyin eskitin. Instagram’daki takipçileriniz fotoğraf görsün.