Tarihi dokusu, kendine has yapısıyla: Kız Kalesi

Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi, Erdemli'ye 23, Mersin'e 60 km mesafededir.

Tarihi dokusu, kendine has yapısıyla: Kız Kalesi

Öyküsü İstanbul'da bulunan Kız Kulesi ile benzer özelliklere sahip olan Kızkalesi'nin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Dönemsel olarak her daim medeniyetlerlerin beşiğinde ehemmiyetli bir ev sahipliği görevini üstlenmiş olan kale tarihi dokusu ve görkemli mimari özellikleri ile ilk fırsatta gezilmesi gereken yerler sıralamasında en üstlerde yer almaktadır.

Kızkalesi Nerede ?

2 Milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye'nin en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Mersin il sınırları içersinde Erdemli ilçesi yakınlarında yer alan Kızkalesi'nin şehirle olan mesafesi 60 km , Erdemli ilçesine uzaklığı ise 20 km 'lik bir mesafe tutmaktadır. Kızkalesi tarih boyunca bu topraklarda hüküm sürüm sürmüş bir çok devlet ve imparatorluğun izlerini taşımaktadır.

Kızkalesi Tarihi

İlk zamanlarda ki ismi Korykos (Corycus) olarak anılan Kızkalesi'nin tarihi kaynaklarda M.Ö. 4 yüzyıl olarak geçmektedir. Kalenin inşaasını ilk olarak Greklerin gerçekleştirdiği en ihtişamlı dönemini Romalıların himayesindeyken yaşadığı yazılıdır. Tarih boyunca Selçukluların, Ermenilerin, Romalıların Selevkosların, Bizanslıların ve Osmanlıların hüküm sürdüğü yıllarda da ihtişamlı görüntüsü ile ışıltılı bir merkez olmayı başarmış olan Kızkalesi tarihi bakımdan çok ayrı zenginliklere ve öneme sahiptir. İnsanların yaşam alanı olarak tercih etmesi sebebi ile ticari bir merkez olmasıda yüzyıllar boyunca ayakta kalmasının en önemli nednelerinden bir tanesidir.

Kızkalesi'nin Özellikleri

Denizim 200 metre ötesinde adacık şeklindeki görünümü ile Deniz kalesi olarak adlandırılmıştır. Bu özellikli ve güçlü koumu sayesinde kalenin bir çok kısmı günümüze kadar korunmuş ve ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır. 1100'lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen kalenin boyu 200 metreye kadar çıkmaktadır. Deniz ile çevrili olmasından kaynaklı olarak saldırılara karşı üst seviyede korunaklı olması nedeni ile himayesi olan devletler tarafından önemli bir stratejik nokta olarak kullanılmıştır. Tarihi kaynaklarda kale ile ilgili çok çeşitli bilgiler yer almaktadır. Tarihçi Heredot kaleyi ilk kuran kişinin George adında Kıbrıslı bir prens olduğunu kayıtlara geçirmiştir. 

Tarihin içerisinde Akdeniz iklimini yaşayarak bir geziye katılmak ören yerlerini, kaleleri, sarnıçları, su kemerlerini, kaya mezarlarını, lahitleri, taş döşemeli yolları ziyaret etmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Kızkalesi'nin 10 km kuzey tarfında Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları yer almaktadır.

Mavilikler içerisinde kaybolmuş bir denizin etrafına serilmiş tertemiz plajlarda tatil yapmanın keyfini yaşamak isteyen turistlerin uğrak yeri olan bu tarihi yapı uygun konaklama ve ekonomik tatil isteyenler için ideal bir bölgedir. Deniz seviyesinin derin olmaması çocuklu ailelerin tatil yapmasına olanak sağlayan bir yapıya sahiptir. Ayrıca bölge bir çok festivalede ev sahipliği yapmaktadır.

Kızkalesi'nin hikayeside ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Rivayete göre bir kahin tarafından kıznın yılan saldırısına uğrayacağı söylenen kral kızını bu kalede yaşamaya zorlar. Geçen zaman içerisinde bir üzüm sepeti içerisinde kaleye giremeyi başaran yılan prensesi sokar ve ölmesine neden olur. O tarihden itibaren kalenin ismi Kızkalesi olarak anılmaya devam eder. Bu hikaye İstanbul'da ki Kız Kulesı ile aynı hikayedir. Günümüzde Mersin ziyaerti gerçekleştiren hemen hemen herkes Kızkalesi'ni ziyaret etmeden yolculuklarını tamamalamaz. Her geçen gün daha yoğun bir şekilde ziyaret edilmeye başlanan mekan, Akdeniz bölgesinin değer kazanan turizm merkezlerinden  bir tanesi haline gelmiştir.