Tarihi ve doğası ile hayallerin kıyısında bir köşe: Kıyıköy

Kıyıköy, Kırklareli ili sınırları içinde ve Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır.

Tarihi ve doğası ile hayallerin kıyısında bir köşe: Kıyıköy

Yıldız / Istranca Dağı'nın en doğusunda bulunan, Kırklareli ili sınırları içerisinde yer alan Kıyıköy Beldesi, Balkanlar ve Anadolu bağlantı bölgeleri anlamında çok önemli bir konuma sahiptir ve Trakya bölgesi çerçevesinde yer almaktadır.

Doğal ve Kültürel Mirasın Tarihçesi

Antik dönemde, MS 46 yılında İmparator Claudius döneminde yerel Trakyalılar tarafından adlandırılan Trakya bölgesi, Provincia Trakya olarak bir Roma eyaleti haline gelmiştir. Traklardan önceki ve daha sonra antik dönemde Yunan kolonilerinin egemen olduğu antik Salmodysses kasabası Gotlar tarafından yıkılmış, Salmydessos şehri kaldırılmış ve yerine yeni bir şehir-Medeia kurulmuştur.

Bizantyne dönemine ait kaynaklarda kasaba Medeia, Midye adıyla anılır.Midye, Karadeniz kıyısında yer alan çok önemli bir liman kentidir. İlçe, Karadeniz sahil yolu ve Trakya'nın kuzey-güney karayolu bağlantılarında çok önemli bir yere sahiptir. Kostantinopolis'i Dunabe Deltası'na bağlayan, Via Egnatia ve Militaris hariç, Trakya'nın doğu-batı yol bağlantılarını sağlayan yollardan biri Karadeniz'in sahil yoludur.

Bugünlerde Doğu Trakya olarak adlandırılan yer, 3. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar Gotların, ardından Hunların, Avarların ve Bulgarların istilasına maruz kalmıştır. Midye kasabası da bu istilalardan etkilenmiştir. 1204- 1261'de 4. Haçlı Seferi Konstantinopolis'i işgal ettiğinde, Midye, Latinlerin egemenliğine geçti. III.Ioannes Vatatzes döneminde Trakya'daki bazı yerleşim yerleri İznik İmparatorluğu tarafından geri alındı. Ancak 1240'ta Latinler tekrar topraklarına kavuştu. Mikhael Palaiologos, Konstantinopolis ve Trakya'yı yeniden Bizans İmparatorluğu'na dahil etti. 14. yüzyılın ortalarında Osmanlılar tarafından ele geçirildikten sonra Bizans İmparatorluğu'na bırakılan Midye, Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına yeniden kavuştu. Midye adı 1960 yılına kadar kullanılmış ve daha sonra Kosta konumu nedeniyle adı Kıyıköy olarak değiştirilmiştir.

Kıyıköy Gezilecek Yerler

Kıyıköy Kalesi: Surlar, Kıyıköy’ün merkezini çevrelemektedir. Kazan Dere ve Papuç Dere arasında bulunan Kıyıköy’ün bu tarihi güzelliği görmeye değer. 

Kale surlarının yüksekliği 5 metredir ve bu surlar, Kıyıköy’e girişi sağlayan ana kapılar olarak da betimlenmektedir. 

Aya Nikola Manastırı: Bu bölgenin en önemli tarihi değerlerinden biri olarak gösterilen bu manastır, Kıyıköy merkeze 800 m uzaklıktadır. Papuç Dere’nin kıyısında bulunuyor.Aya Nikola Manastırının, 6.Jüstinyen döneminde yapıldığı söylenmektedir. 

Manastır, kayalara oyularak yapılmıştır. Zemin katı, şapel ve ayazmadan oluşmaktadır. Üst bölümlerinde ise keşiş odaları bulunmaktadır. 

Kıyıköy Mağarası: Kıyıköy merkeze 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Büyük Kurudere olarak bilinen akarsu yatağının yamacında yer alıyor. Mağaranın içine girdiğinizde, kırmızı ve kahverengi kelebekler ile yarasaları görebilirsiniz. 

Kazan ve Papuç Dereleri: Kıyıköy’ü çevreleyen bu iki derenin çevresinde çok fazla hayvan yaşamaktadır. Turizm açısından da çok ilgi çeken bu dereler, 1.derece doğal sit alanı olmalarıyla da bilinirler. Kazan Deresi, Kıyıköy limanının kıyısından denize dökülürken, Papuç Deresi belediye plajının uucundan dökülmektedir. 

Kasatura Tabiat Koruma Bölgesi: 1988’de yapılan bu tabiat koruma alanı, 329 hektar büyüklüğündedir. Bu bölge, Kıyıköy orman işletme şefliğinin sınırları içinde bulunmaktadır. Doğal hayatın devamlılığı açısından büyük önem taşıyan bir alandır. 

Kıyıköy Plaj ve Kumsalları: Kıyıköy şeridi boyunca yürürseniz, çok fazla kumsal görürsünüz. Büyük, küçük birçok kumsal bulunmaktadır. Kıyıköy’e en yakın olanı ise Selvez Koyudur. Kampçıların da en çok tercih ettiği koylar arasında yer almaktadır. 

Selvez koyunun yanı sıra Poliçe ve Panayır İskelesi koylarıda kampçılar tarafından çok tercih edilmektedir. Bu koyların suları çok berraktır. Denize girmeye çok elverişlilerdir. 

Kıyıköy’de Ne yenir?

Kıyıköy, bir balıkçı kasabasıdır ve böyle bir yere gelmişken balık yemeden dönmemelisiniz. Özellikle kalkan balığının mutlaka tadına bakmalısınız. Ayrıca, bu bölgede manda yetiştiriciliği yapıldığı için, Manda yoğurdu da çok lezzetlidir. 

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 3 saat uzaklıkta bulunan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy, çok şirin ve sakin bir balıkçı kasabasıdır. Kıyıköy’e özel araçla veya otogardan otobüs ile ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs firmaları, Kıyıköy’e doğrudan ulaşım sağlamaktadırlar.