Tarihin ve Doğanın Buluşma Noktası: Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale ilinde bulunan bir ilçe. Çanakkale Boğazı'nın Avrupa tarafında kuruludur.

Tarihin ve Doğanın Buluşma Noktası: Gelibolu

İlk dönemlerden itibaren pek çok medeniyetin yerleşim yeri olarak tercih ettiği Çanakkale’de bulunan Gelibolu Yarımadası'ndaki mezarlıklar, yakın tarihi anlamak ve geçmişle yüzleşmek için bir fırsat sunuyor. Bölgeyi gezmenin en iyi yolu Keşan'dan güneye gitmektir. Saros Koyu sizi karşıladıktan sonra sevimli Çanakkale köylerine doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Çanakkale Boğazı'nı (Hellespont) kontrol etmek için Birinci Dünya Savaşı, büyük ölçüde Türkiye’nin Gelibolu yarımadasında, korkunç kayıplarla yapıldı. Osmanlı İmparatorluğu ile Müttefik güçler arasındaki dokuz aylık savaşta yaklaşık 100.000 kişi öldü ve 400.000 kişi yaralandı. Gelibolu muharebe alanları bugün sessiz, mermer ve bronz anıtlarla dolu milli tarihi bir park olarak korunmuş, Türkiye'nin duygusal açıdan en dokunaklı yerleri arasında.

Biraz da Tarih…

Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege / Akdeniz arasındaki deniz trafiğini kontrol ettiği için Truva atlarından beri işgal orduları ve donanmalar, stratejik Çanakkale Boğazı'na gıpta ediyorlar. Çanakkale, aynı zamanda Konstantinopolis'in (İstanbul) anahtarıdır: Çanakkale Boğazı'ndan geçebilen savaş gemileri, silahlarını kolayca eğitebilir. Sultan'ın İstanbul'daki sarayı ve Osmanlı İmparatorluğu'nu diz çöktürmüştür. İngiliz donanması, savaş gemilerini Çanakkale Boğazı'ndan geçirip Konstantinopolis'e saldırarak İttifak Güçlerinin müttefiki olan Osmanlı İmparatorluğu'nu Birinci Dünya Savaşı'ndan atmayı çok istedi. Bu, başka bir Müttefik güç olan İmparatorluk, Rusya'nın Osmanlı boğazlarını kullanmasına izin verirdi. (Çanakkale Boğazı) 

Mustafa Kemal Atatürk

Bazılarına Yarbay Mustafa Kemal'in komuta ettiği Osmanlı kuvvetleri, Müttefik gemilerinin geçmesi durumunda bunun ülkelerinin fethi anlamına gelebileceğini biliyorlardı. Mustafa Kemal, burada bir askeri lider olarak parlaklığını ve cesaretini kanıtladı. Bu da onu ulusal bir kahraman ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu yaptı. 

Gelibolu Yarımadası

İsmini "güzel şehir" anlamına gelen Gelibolu'ya feribotla gidebilirsiniz. Gelibolu'da dünya tarihine yön veren ve çizdiği haritalar ile coğrafya bilgisini yeniden şekillendiren ünlü denizci Piri Reis'in heykelleri sizi karşılayacak. Ayrıca, civarda Bigli ve Nara anıtları ve Ulu Camii bulunmaktadır. Yüzbinlerce askerin hayatını kaybettiği ve adı kahramanca bir efsane olarak anılan Çanakkale, dünyada sonsuzluğun simgesi gibi parlıyor. Gelibolu'da Türk şehitlerinin yanı sıra Anzak, İngiliz ve Fransız şehitleri var. Her yıl 25 Nisan'da Avustralya ve Yeni Zelanda'dan binlerce insan atalarının öldüğü bu topraklarda yas tutmaya geliyor.

Troy Antik Kenti

Güç, zafer, aşk ve medeniyetler ... Dünyaca ünlü bir antik kent. 1996'da Milli Park ilan edildi ve 1998'de Unesco'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi. Aslında Troya Antikliği hakkında ne söylersek söyleyelim adaletli olmaz. Çanakkale'yi ziyaret ederseniz bu antik kenti de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Antik kenti, Homeros'un İlyada ve Odesa tarihi destanlarına kadar uzanan tarihi bir yolculuğun kapısı olarak adlandırabiliriz. Efsaneye göre Akhaliler, Truva şehrini tam 9 yıl kuşatmış, ancak onu işgal edememiştir. Ünlü ve başarılı komutan Odysseus, pek çok denemeden sonra bir gün tahta bir at yapmayı düşünür. Bir Truva Atı olan Homeros'un İlyada ve Odessa destanlarına konu olan bu savaşın sembolüdür.

Birlik ve Dayanışma Kanıtı: "Şehit Anıtı"

Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidi simgeleyen en görkemli anıt olan şehit anıtı, birlik ve beraberliğin kanıtıdır. Bu anıt, hepimizin gönlüne, duyduğumuz güveni yansıtan ve yüzbinlerce şehit pahasına vatanımızı sonsuza kadar koruyacağımız duygusunu tekrar hissettiren bir semboldür. Başlangıçta Gelibolu Yarımadası'nda Alçıtepe'de yapılması planlanmış ancak arazi koşulları ve denize uzaklığı nedeniyle iptal edilmiştir. Daha sonra Morto'ya hâkim, deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte bulunan Hisar Burnu'nda inşa edilmiştir. Dört sütun üzerine oturan anıt, milletimizin sağlam temellere dayandığı ve yok edilemez olduğu anlamına geliyor. Uzaktan baktığınızda Mehmetçik'in 'M' harfine benziyor. Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir.

Ada İçerisinde Ulaşım

Gelibolu yarımadasını gezmenin en kolay yolu kendi aracınızla gezmektir. Yoksa, tek bir minibüs güzergahı vardır. Yürüyüş yapabilirsiniz ya da yerel bir günlük tur ayarlayabilirsiniz.