Turistler için cazibe merkezi: Balıklı Göl

İslam alemi için kutsal sayılan balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarındandır.

Turistler için cazibe merkezi: Balıklı Göl

Balıklı Göl’ün Gizemli Tarihçesi

Rivayete göre Hz. İbrahim’in tek tanrılı din inancını savunması sonucunda, cezalandırılmak istenmesiyle başlayan bu mucizevi hikaye Urfa Kalesi’ne de izlerini bırakıyor. Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesi’nden ateşe atılan Hz.İbrahim, Allah tarafından gönderilen “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol.” emri neticesinde, mucizevi bir biçimde gül bahçesine (Halil-ür Rahman Gölü), içine sağ bir şekilde düşüyor. Yakılan ateş,suya ; odunlar ise günümüzde ziyaretçileri tarafından hayranlıkla izlenen balıklara dönüşüyor. Günümüzde ziyaretçilerini büyük bir coşkuyla karşılayan bu balıklar kutsal görüldükleri için beslenme dışında etkileşime kapalıdırlar.

Balıklı Göl ve Çevresi

Her ne kadar mucizevi nitelikte olan bu hikaye dikkat çekse de etrafını kuşatan mağaralar da bir o kadar ziyaretçilerin dikkatini üzerine toplamakta başarı gösteriyor. Balıklı Göl’ün çevresinde olan bu mağaranın önemi ise Hz.İbrahim’in o mağarada dünyaya gözlerini açmış olmasıdır. Tarih ve turizm açısından önemli bir yere sahip olan bu mağaranın yanı sıra o dönemin din alimlerinden biri olan Beddiüzaman Said Nursi’nin de mezarı Balıklı Göl çevresinde konumlanmıştır.

Balıklı Göl platosunun içinde MÖ 9500 yıllarına ait neolitik çağa konukluk etmiş bir yerleşim höyüğü olan Urfa Kalesi de ziyaretçilerini heyecanla bekliyor. İçine girdiğiniz andan itibaren çevrenizi saran tarih kokusu sizi çok eskilere kadar götürebiliyor. Urfa Kalesi’nin yanında bulunan Şanlıurfa Müzesi, tarihi dönemlerden eserler sergilemeyi sürdürürken müze içinde sergilenen, 11.500 yıllık Balıklı Göl Heykeli dikkatleri kendi üstüne doğrultuyor. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen bu tür tarihi eseler; ülke ve toplum kültürleri için kanıt niteliğinde kendilerini öne çıkartarak tarihin korunmasını sağlıyor. Gölün çevresinde konumlanan, turistleri mimarisiyle büyüleyen Halil-ur Rahman Camii tarihi açıdan Şanlıurfa’nın önemli eserleri arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında, tarih kokan atmosferiyle kapılarını sonuna kadar açan Halil-ur Rahman Camii gezilmesi gereken eserlerden biridir.

Mucizevi Göle Ulaşım

Hikayelerle dikkat çeken bu göle ulaşım da bir o kadar ziyaretçiler tarafından önem taşımaktadır. Ankara’ya 810 km, İstanbul’a 1263 km ve İzmir’e 1251 km olan Şanlıurfa kişisel aracınızın yanı sıra otobüs,uçak ve tren seferleriyle kolaylıkla ulaşım sağlanabilinen nitelikte bir yerleşim alanıdır.Şehir merkezinin her noktasından minibüs seferleriyle rahatlıkla Balıklı Göl ziyaretini deneyimleyebilirsiniz.

Konaklama

Balıklı Göl eşsiz tarihi ile ziyaretçileri büyülemeye devam ederken aynı zamanda konaklama imkanları da sağlıyor. Balıklı Göl’e 1 km’den daha az bir mesafede bulunan oteller, ziyaretçilere kusursuz bir tatil sunmak için ellerinden geleni yapmaya gayret ediyorlar. Gelmeden en az bir hafta önceden rezervasyon yapılmasını vurgulayan bu otellere, rağbetin çok olduğu açıkça ortada. 

Sınırları Aşın

Hikayesiyle insanı büyüleyen Şanlıurfa ilimiz, Balık Göl kadar gizemli ve büyüleyici tarihi eserleriyle turizm sektörüne kapılarını açmış durumda. Uzun zamandan beri film ve kitaplara konu olan Göbeklitepe, ziyaretçilerin ilk aklına gelen yerlerden biri olmakla kalmayıp son zamanlarda odağı kendine doğru çevirmiş durumda. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle bitmek tükenmeyen Şanlıurfa yolculuğu; kültür ve tarih bilinci açısından gelecek nesillere gösterilmesi gereken şehirlerimizden biri haline bürünmüştür. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.”