Türkiye'nin ikinci en büyük tatlı su gölü: Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırlarında yer alan, tektonik ve karstik etkilerle oluşmuş, bir tatlı su gölüdür.

Türkiye'nin ikinci en büyük tatlı su gölü: Eğirdir Gölü

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü, doğal içme suyu kaynağı, günün farklı saatlerinde bambaşka renklere bürünen ve cenneti andıran biyolojik çeşitliliği ve kendine has kokusuyla baş döndüren gülleri ile Eğirdir Gölü.

Eğirdir Gölü’ nün Doğal Yapısı ve Konumu

Eğirdir Gölü Isparta’nın il sınırları içerisinde bulunan tektonik etkilerle oluşmuş ve yıllarca doğal güzelliğini korumuş bir havzadır. Sultan ve Karakuş Dağları’ nın arasında konumlanmıştır. Uzunluğu 50 kilometreyi aşan genişliği ise mevsimsel etkilere göre 3-15 metre arasında değişen toplam 3.500 kilometre karelik bir alanın havzanın sularını toplayan bu göl Isparta- Eğirdir arasında konumlanmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği 916 metre olup ortalama derinliği 12 metre maksimum derinliği ise Eğirdir yakınlarında 16 metreyi bulmaktadır. Eğirdir Gölü kuzeyden güneye doğru uzanmakta ve birçok kaynağı beslemektedir ve kendisi de yer altı suları ile beslenmektedir.

Eğirdir Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Eğirdir Gölü Isparta- Konya otoyolu arasında konumlanmıştır ve Isparta şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafededir. Her türlü ulaşım aracı ile erişim sağlanabilir çünkü Eğirdir Gölü’ nün yolları oldukça düzgün, tabela ve navigasyon yardımıyla gayet kolay bir şekilde erişilebilecek bir konumdadır.

Eğirdir Gölü’nde Konaklama

Eğirdir Gölü tarihi ve doğal güzellikleri ile sizi kendine tutsak edip geceyi civarda geçirmek isterseniz sizleri üç farklı alternatif karşılıyor;

Kamp Yapmak: Eğer gece olduğu zaman da Eğirdir Gölü’ nden ayrılmak istemiyorsanız kamp alanında konaklayabilirsiniz. İsterseniz karavanınızla duraklayıp içerisinde konaklayabilirsiniz. Tüm araçlar için karavan da dahil otopark ücreti günlük 10 TL’ dir. Eğer bir karavana sahip değilseniz mevcut kamp alanında hazır kurulmuş çadırlarda da doğa ile iç içe konaklayabilirsiniz. Orta boyutlarda çadırlar için de günlük ücret 20 TL’ dir. Bu ücrete uzatma kablosu ile çekilmiş sorunsuz elektrik, duş, tuvalet ve mutfak kullanımı dahildir.

Bungalov Evlerde Konaklamak: Kamp ve çadır alanına yakın olan yine Eğirdir Gölü sahilinde bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca bungalov evler için ayrılmış piknik masası ve ateş yakmak için ayrılan özel alanlardan da faydalanabilirsiniz. Bungalov evlerde ve çadır alanlarında Eğirdir Gölü’ nün adeta oksijen deposu havasında ve altın rengi kumlarında geceyi geçirmek oldukça keyifli olacaktır.

Otel veya Pansiyonda Konaklamak: Eğirdir Gölü oldukça fazla ziyaretçi aldığı için göl çevresinde oldukça fazla alternatifi bulunan irili ufaklı oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ise belediye veya turizm işletme onaylı konaklama merkezlerini seçmeniz olacaktır.

Eğirdir Gölü’nde Ne Yapılır?

Eğirdir Gölü ülkemizde Karadeniz’ i hariç tutarsak tatlı suya sahip olan tek yüzme alanıdır. Akdeniz ve Ege sahillerindeki tenimizi ve gözlerimizi yakan tuzlu su gibi rahatsızlık vermez aksine cildinizi yumuşatır. Eğirdir Gölü’nde birkaç Altınkum Plajı, Halk Plajı ve Bedre Plajı gibi sahil yerleri bulunmakta ve bu alanlarda şezlong, şemsiye gibi hizmetlere sahip olabilirsiniz.

Eğirdir Gölü’ nü sarıp sarmalayan harika dağ yollarında gezintiye çıkabilir bol bol oksijen ve enerji depolayabilirsiniz. Ayrıca dağ ormanlarında yetişen doğal, katkısız meyveleri ve kokusuyla tüm dünyada ünlenmiş olan Isparta’ nın kendine has Isparta Gül Bahçeleri’ni gezebilir ve satın alabilirsiniz.

Göl üzerinde konumlanmış Yeşilada tarihi güzelliklerini yitirmemiş ve eşsiz göl manzarası ile kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasına adını yazdırmaktadır. Huzurlu dağ havası ve göl manzarası eşliğinde bu alanda piknik yapabilirsiniz.

Ayrıca; Eğirdir Kalesi ve Taş Medrese gibi tarihi alanları da ziyaret etmeden geçmemenizi ısrarla tavsiye ediyoruz!

Eğirdir’ de Ne Yenir?

Yazımızda başından beri bahsettiğimiz Eğirdir Gölü bir tatlı su kaynağıdır. Hal böyleyken akıllara tek bir yemek geliyor tabii ki balık! Tatlı su kaynağında yetişen lokum gibi levrekleri ile meşhur Eğirdir’ de birbirinden güzel onlarca restoranda rahatlıkla taze levreklerin tadını çıkarabilirsiniz.