Yufka gibi denize sahip: Alaçatı

Alaçatı, İzmir'in Çeşme ilçesine bağlıdır. Tarihî taş evleri ve yılın 360 günü rüzgâr alması sebebiyle rüzgâr sörfüne elverişli plajları ile ünlüdür.

Yufka gibi denize sahip: Alaçatı

Kendinizi bir masalın içinde hissedebileceğiniz bir yer. Çeşmenin gözdesi olan Alaçatı çoğunlukla renkli sokakları ile öne çıkıyor. Sokakların gözdesi ponza taşı ile yapılmış ve çiçeklerle süslenmiş evler Alaçatı'nın dikkat çeken güzelliklerinden. Genellikle mavinin tonlarından yapılan bu evler egzotik butik otel olarakta kullanılmakta.                                                                                                                  

Kemal Paşa caddesi; eğlenmek isteyenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biridir. Bu caddede bulunun hoş latin müziklerinin çaldığı ve özel kuyu şarabıyla sizi mest eden bir restoranda vakit geçirebilirisiniz. Üstelik bu cadde de dolaşırken Alaçatının doğal ve tarihi güzelliklerine göz atabilirsiniz. Arnavut taşlı kaldırımlarıya süslenmiş, Alaçatının göz bebeği Taş evlerinde sıralandığı bu cadde de güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. kültür bakımından da bir birikime sahip olan Alaçatı size kültürel bir şov sunar. Alaçatı’da bulunan 6. Yıla kadar geçmişi dayanan yel değirmenleri de bulunmakta.

Bu değirmenler Alaçatının rüzgarlı bir bölge olmasından yararlanarak  rüzgar enerjisi sağlıyor. Alaçatının havasını tamamladığını da söylemek gerek. Samimi bir hava katan Alaçatı pazarı da insanlara doğal ve organik ürünler satın alma olanağı sunuyor. Ayriyetten yöre insanları tarafından hazırlanan birbirinden lezzetli atıştırmalıkları tatma fırsatı bulabilirsiniz. Alaçatı da mart aylarının sonuna doğru giderseniz Alaçatı ot festivaline katılma sağlayabilirsiniz. Festival sırasında birbirinden güzel yöresel lezzetlerin sergilendiği bir sürü yarışma ve etkinlikle zaman geçirebilirsiniz.

Alaçatı'nın Renkli Eğlenceleri

 Alaçatı'nın sokaklarının bir diğer güzelliği ise sokaklarının denize çıkmasıdır. Türkiyenin sörf cenneti olarak bilinen Alaçatı rüzgarlı havası sayesinde sörf yapabilme olanağı da sağlıyor. Alaçatının plajlarından kendini rüzgardan korumuş ve suyu berrak olarak bilinen koylarından biri Aya Yorgi Koyu'dur. Üstelik suyu da sıcaktır. Bu koyda keyifli sakin bir deniz keyfi çıkarabilirsiniz. Alaçatıda diğer eğlenebileceğiniz yerlerden biri de gece klüpleri, diskolar ve barlardır. Gece hayatı burada Alaçatı'nın kendisi gibi canlı ve doludur. Canlı müzik eşliğinde bir meyhanede elinizde rakı ile gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

Rakının yanına eklenen mezeler de tamak tadınıza bir tat şöleni yaşatır. Klüplerden birine örnek vermek gerekirse Tetikçi Alaçatı öne çıkan isimlerdendir. Zeynep Bastık gibi isimlerin çıktığı bu klüp sizin bol dans etmeli ve canlı müzikli saatler geçirmenizi sağlar. Alaçatı Port, denizle iç içe bulunabileceğiniz yerlerden biri. İçinde bir sürü eğlenceli mekanların bulunduğu ve sosyalleşmek için ideal bir yer. Üstelik hemen hemen her türlü bütçeye de uygun. Sörf yapmak ve yürüme mesafesinde farklı farkı mekanlar istiyorsanız size uygun bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Alaçatı'da tadılması gereken lezzetler

Sıcak havalarda biraz serinlemek isterseniz eğer bici bici tatlısından yiyebilirsiniz. Alaçatı sokaklarında bulabileceğiniz bu tatlı buzun rendelenerek tabaktaki dilim dilim kesilmiş muhallebinin üstüne koyuluyor. Daha sonra gül şerbetinin eklenmesiyle muazzam bir tat ortaya çıkıyor. Alaçatı da tattığınız en hafif tatlılardan biri olabilir. Kendinize ara öğün olarak bir şeyler arıyorsanız eğer Alaçatı midyesini denemelisiniz. Tazeliği ve damakta kalan leziz tadıyla sizi mest edecektir. Denize kıyısı olan Alaçatıya gelinir de mide yenilmeden dönülür mü hiç? Kahvaltıları ile de ünlü olan Alaçatı’nın yeni yapılmış sıcak reçeli ve avakadolu yumurtası çok sevilir. 

Alaçatı’da Konaklama

Alaçatıda konaklama denince akla ilk gelenlerden biri butik oteller oluyor. Butik oteller size kendinizi Alaçatı da hissedebileceğiniz en konaklama yeridir. Butik otellerinin sahipleri yöneticileri de olduğu için sizinle daha iyi ilgilenirler. En çok tavsiye edilen butik otelleri Yeni mecidiye Mahallesi ve Port Alaçatı çevresinde bulabilirsiniz. Diğer bir konaklama yeri ise taş evler. Fakat taş evleri çoğunlukla kalabalık olarak tatile çıkanlar tercih ediyor.