Çin'in sanat ve tarihine yolculuk: Çin Ulusal Müzesi

İki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulmuş olan Çin Ulusal Müzesi, Çin'in başkenti Pekin'de bulunan tarih ve sanat müzesidir.

Çin'in sanat ve tarihine yolculuk: Çin Ulusal Müzesi

Pekin şehir turunuzu planlıyor musunuz? Etrafta dolaşmak için sadece 2 veya 3 gününüz varsa Çin Ulusal Müzesi, Pekin'de yapılması gereken özel aktivitedir. Bir hafta boyunca buradaysanız veya listenizi bitirdiyseniz, bu dev müze, tarih tutkunu olsanız da olmasanız da sizin için mükemmel tercih olacaktır.

Ulusal Müze olarak British Museum, Louvre, Hermitage veya Smithsonian gibi evrensel bir müze olmasa da, Çin Ulusal Müzesi dünyanın en büyük beş müzesinden biri olarak listede yer alıyor. Çin'deki en büyük kapsamlı müze olan Çin Ulusal Müzesi, ülke çapında kültürün özlerini toplar. Toplam inşaat alanı yaklaşık 200.000 m2 olan beş katlı müze, yeraltındaki iki katlı 42,5 m yüksekliğindedir. 48 sergi salonu var ve hepsini ziyaret etmek en az bir gün sürüyor.

Bodrum katında, taş devri eserlerinden Zhou bronzlarına, Tang seramiklerine, Yuan nakışı, Ming çanak çömlekleri, Qing Hanedanı Kültürü ve çok daha fazlasına kadar 5000 yılı aşkın bir süre boyunca yürüyebilirsiniz. “Gençleşmeye Giden Yol”, son 100  yıllık tarihin otoriter bir görüntüsünü sağlayan sergileri ve eserleri gösterir.

Çin Ulusal Müzesi Tarihi

Bu müze, Şubat 2003'te kurulan ve daha önce iki müzenin birleştirilmesine dayanan entegre bir ulusal müzedir; yani 1912'de kurulan Ulusal Çin Müzesi, Çin'in daha büyük tarihi mirasını ve Çin Devrimi Ulusal Müzesi'ni korumakla görevlendirilmiştir. Bina, 1959 yılında, Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 10. yıldönümünü kutlamak için inşa edilmiş on ünlü mimariden biriydi.

Çin Tarihi Müzesi'nin selefi, 1912'de inşa edilen ve 1926 Ekim'inde halka açılan Pekin Tarih Müzesi'dir. 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, müzenin adı Pekin Tarih Müzesi olarak değiştirildi. 1959'da yalnızca bir kez daha Ulusal Çin Tarihi Müzesi olarak yeniden adlandırılacak.

Çin Devrimi Müzesi'nin selefi, Mart 1950'de kurulan ve on yıl sonra bugünkü adı verilen Ulusal Devrim Müzesi Hazırlık Ofisi idi. 1959 Ağustos'unda, Tiananmen Meydanı'nın doğusunda, her iki müzeyi barındıran yeni binanın tamamlanmasıyla Eylül 1969'da Ulusal Çin Tarihi Müzesi ve Ulusal Çin Devrimi Müzesi birleşti. Ulusal Çin Devrimi ve Tarihi Müzesi seçildi. 1980'lerin başlarında, iki müze kendi ayrı varlıklarına geri döndü, ancak daha sonra Şubat 2003'te, iki müzenin birleşmesi gerçekleşti ve Çin Ulusal Müzesi kuruldu.

Çin Ulusal Müzesi'nin Önemli Yerleri

1. Antik Çin Sergi Salonu

Eski Çin'in sergi salonu yeraltında birinci katta, hanedanlar sırasına göre eşyalar sergileniyor. Sergi, burada toplanmış tüm mükemmel öğelerin bulunduğu kapsamlı bir tarih gibi. Kuzeydeki lobiden salona girip antik çağlardan başlayabilirsiniz. Balık Desenli İnsan Yüzüyle Boyalı Çömlekçilik Havzası, Hongshan Kültürel Yeşim Ejderhası, Ellerde Davullu Şarkı Söyleyen Seramik Heykelcik, Shang-Zhou Dönemi Dörtlü Zum gibi birçok tanıdık kültürel eser bulunmaktadır. 

2. Bronz Eşya Fuarı: Bronz Çağından Başyapıtlar

Ardından üçüncü katın Merkez Salonundaki Bronz Eşya Sergisi geliyor. Serginin eski yemek pişirme gemileri, Simuwu Kazanı, Zilong Kazanı ve içinde 300 karakterlik yazıt bulunan Dayu Kazanı gibi müzede öne çıkan yerler. Hepsi titizlikle dövülür ve Çin'deki Bronz Çağı başyapıtları olarak kabul edilir.

3. Diğer Salonlar

Zaman kalırsa, Buda heykelleri, jades, madeni para ve porselen sergilerini ziyaret edebilirsiniz. Modern Çin tarihi ile ilgileniyorsanız, birinci ve ikinci kattaki Gençleşmeye Giden Yol önerilir. Burada görüntülenen eşyalar da zamana göre düzenlenmiştir ve Afyon Savaşı'ndan modern Çin'e kadar olan tarihi yansıtmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Kurucu Töreni yağlı boya birinci katta klasik modern sanat serisinde bulunabilir.

4. Eğitim Deneyimi Bölgesi

Çocuklarınız gelirse, önceden eğitim deneyimlerinizdeki etkinlikleri rezerve edebilirsiniz. Resim ve sanat ve el sanatları etkinlikleri tarihi canlandırır ve çocuk eğitimine yardımcı olur. Konu aktiviteleri tatil günlerinde düzenlenir. Lütfen bu tür faaliyetlerin zaman, konu ve uygulaması için resmi web sitesini ziyaret ediniz. Çocuğunuzun Çin hakkında biraz bilgisi varsa, bu faaliyetler eğlencelidir. Müzeyi ziyaret ettikten sonra Tian'anmen Meydanı'na gidebilirsiniz. Öğleden sonra müzeyi ziyaret etmeyi bitirirseniz, meydandaki bayrak düşürme törenini bekleyebilirsiniz.

Çin Ulusal Müzesinde Görülmesi Gereken Çeşitli Sergiler

Ulusal Müze, yıl boyunca çeşitli sergiler düzenlemektedir. Temsilci özel sergilerinin yanı sıra, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluş ve gelişiminin tarihiyle ilgili sergiler, diğer ülkelerden Çin'e hediyeler de dahil olmak üzere düzenli ve kalıcı sergiler düzenliyor. Bununla birlikte, önerilen en belirgin ve en paha biçilemez sergi, Çin'deki her hanedandan gelen en ünlü arkeolojik koleksiyonları kapsayan Antik Çin hakkında, dünyaca ünlü Sanxingdui gibi hemen hemen her Çin bölgesinden temsil edilen kültürel kalıntıları temsil eden bir dizi sergidir. Bronz maske, balık desenli seramik havzası, Doğu Han Hanedanı'ndaki canlı heykelciliğe ve şarkı söyleyen seramik heykelcik, Jade Dragon simgeleyen otorite Neolitik, Ming Hanedanlığı'ndan İmparatoriçe Xiaoduan'ın zarif Phoenix tacı, vb. farklı koleksiyon türlerine göre farklı alanlarda sergilenmektedir

Kalıcı Sergiler

  • Gençleşmeye Giden Yol (Kuzey Galerileri N5-N7, N12-N15): 1840’ın Afyon Savaşı’nda - ulusal gençleştirme girişimleri ve başarıları
  • Antik Çin (Galeriler N20-N25, S15-S18, S20): Tarih öncesi dönemlerden Qing Hanedanlığı'na kadar Çin tarihinin tam bir resmi
  • Çin Güzel Sanatlar Başyapıtları (Merkez Salon 1): tarihi ve devrimci temalarla ilgili resim ve heykeller
  • Çin Qing ve Ming Mobilyaları (Galeri N9): Ming ve Qing Hanedanlığı'nın lake ağacından veya parke ağacından mobilyalar
  • Song Hanedanlığı Taş Heykelleri (Ortak Alan): Sichuan eyaletinde ortaya çıkarılmış Song Hanedanı'nın kabartmaları, eski insanların hayatlarını ve cenaze geleneklerini gösteren nesneler
  • Eski Çin Porselenleri (Galeri N17): Zhou'dan Qing Hanedanlığına kadar çeşitli porselenler
  • Eski Çin Parası (S11 Galerisi): erken dönem kabukları, 2.000 yıldan beri kullanılan farklı şekillerde madeni paralar ve makine yapımı bakır veya gümüş madeni paralar Qing'i içine alan nesneler
  • Eski Çin Jades (Gallery S13): Neolitik zamanlardan Qing Hanedanlığına kadar uzanan en iyi yeşim nesnelerinden bazıları
  • Antik Çin Bronz Sanatı (Merkez Salon 2): Xia, Shang ve Batı Zhou Hanedanları'ndan İlkbahar ve Sonbahar'a ve Savaşan Devletler Dönemlerine kadar uzanan antik bronzlar
  • Eski Çin Budist Heykelleri (Merkez Salon 2): Qingzhou Müzesi'nden ödünç alınmış, Kültür Varlıklarını Koruma Devlet Bürosu tarafından verilen, bir zamanlar yurtdışında kaybolmuş Budist heykelleri de dahil olmak üzere, bu müzenin yeni koleksiyonları

İpuçları

1. Ücretsiz biletinizi almak için pasaportunuzu bilet gişesinde gösterin. Yabancılara giriş ücretsizdir

2. Müze sabah 9'da (Pazartesi günleri kapalı) açıktır. Girişteki kalabalıktan kaçmak için oraya erken gidin. Günlük giriş sınırlıdır.

3. Tabelalar İngilizce'dir, büyük binanın içinde size rehberlik etmesi kolaydır.

4. İki ana salonu - “Eski Çin” ve “Gençleşmeye Giden Yol” u kapsayacak şekilde 3-4 saat gerekir.

5. Bir çift rahat spor ayakkabısı giyin. Eee yolculuk uzun, müze büyük, rahatınız önemli .

6 . Yiyecek ve içecek mekanları müzenin içine düzenli olarak işletiliyor. Çorba ve sandviçi  makul bir fiyata alabilirsiniz.

7. Hediyelik eşya dükkanları çok çeşitli kaliteli ürünler ve hediyelik eşyalar ile binanın çevresinde konumlanmıştır.

8. Galerilerin hepsinde İngilizce çeviri yoktur.

9. Müze, çocuklar için ilginç aktivitelerden yoksundur.

Çin Ulusal Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

• Metroyla: 

Ziyaretçiler Metro Hattı 1'i almalı ve Tian'an Men Doğu İstasyonu'na gitmelidir; ya da Metro Hattı 2’ye binin ve Qianmen İstasyonu’nda inin.
 

• Otobüsle:
Tian'an Men Doğu İstasyonu, Hatlar: 1, 2, 10, 20, 37, 52, 59, 82, 99, 120, 126, 203 (gece), 205 (gece), 210 (gece), 728,
QianMen İstasyonu, Hatlar: 5, 17, 20, 22, 48, 59, 66, 69, 71, 82, 120, 126, 301, 626, 646, 690, 692, 729
Tian'an Erkekler Meydanı Doğu İstasyonu, Hatlar: 2, 5, 20, 22, 120, 126, 203 (gece), 210 (gece),