Dünyanın en büyük sanatsal hazinelerinden biri: Louvre Müzesi

Louvre Sarayı'na kurulmuş, Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir.

Dünyanın en büyük sanatsal hazinelerinden biri: Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, Fransa'nın ulusal müzesi ve sanat galerisi, 12. yüzyıldan kalma kalenin sağ yakasında inşa edilen Paris'teki büyük bir sarayın bir bölümünde yer almaktadır. Antik medeniyetlerden 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanan bir koleksiyona sahip, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. Louvre oldukça basit bir "müze" kelimesi yetersiz olabilir: koleksiyonlar o kadar geniş, çeşitli ve nefes kesici ki, ziyaretçiler farklı sanatsal ve kültürel dünyalardan oluşan bir labirentte gezinme izlenimi bırakabilirler.

Louvre Müzesi'nin muhteşem cephesini Seine'den beğenmiş olabilirsiniz. Bu cephe arkasındaki gezegendeki en büyük ve en önemli müzelerden biridir. Aralarında dünyanın en saygın sanat eserlerinden bazıları olan 35.000 nesne gösteriliyor. Louvre hiçbir zaman boş değildir ve insanlık tarihinin her yaşından gelen sergileri her yıl dokuz milyondan fazla ziyaretçi tarafından beğenilmektedir. Louvre'da günler hatta yıllar geçirebilir ve hala keşfedilmeyi bekleyen olağanüstü hazineleri ve sırları keşfedebilirsiniz. 

Başkente yapılan her yolculuk, içerdiği hazinelerin zenginliğini keşfetmek için Louvre'u ziyaret etmeyi hak ediyor. Müze, eski oryantal, Mısır, Yunan, Etrüsk ve Roma uygarlıklarının yanı sıra grafik ve İslami sanat koleksiyonlarına ek olarak, Orta Çağ'dan 1848'e kadar uzanan batı sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda keşfedilecek 35.000 eser var! Sekiz yüz yıllık tarihi ile Louvre, 12. yüzyılın ortaçağ kalesinden Pei'nin cam piramitine kadar sayısız mimari trendden etkilenmiştir. Odadan odaya, eski kraliyet sarayı başyapıtlarını halka açıklar: En ünlü eserler. Mona Lisa, Samothrace Zaferi veya Venus de Milo'yu, ayrıca çömelme Scribe, Code Hammurabi veya Vermeer's Lacemaker'ı içerir.

Sekiz yüz yıllık tarihi ile Louvre, 12. yüzyılın ortaçağ kalesinden Pei'nin cam piramitine kadar sayısız mimari trendden etkilenmiştir. İslam sanatları bölümünü barındıran son ek, mimarlar Mario Bellini ve Rudy Ricciotti tarafından tasarlandı. Dalgalı cam kanopi, 2,800 m²'lik yeni kanadı ışıklandırmak için kullanılan Visconti avlusunu kaplar. Müzeyi gezmek geceleri özellikle çok keyifli: Louvre daha az kalabalık oluyor ve Cour Carrée ve Seine'nin çarpıcı gece manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 

Louvre, aslen Seine'nin sağ yakasındaki bir ortaçağ kalesi, Kral Philippe Auguste döneminde (1190-1202) Fransız başkentini korudu. 14. yüzyılın ikinci yarısına kadar Kral Charles V'in evi yaptığını ve Louvre Sarayı doğdu. Fransız monarşisinin yıkılmasının ardından, binanın amacı bir kez daha, 1793 yılında, ulusun sanat koleksiyonunun binlerce parçasına ev sahipliği yapmak için değişti.

Doğru girişi seçin! Louvre’da yanlış girişi seçip zaman kaybetmek o kadar kolay ki dikkat etmelisiniz. Louvre Müzesi'ni ziyaret etmenin en iyi yolu , her şeyden önce, Louvre'a piramit girişi ile girmemek! Piramidin harika fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, bu eviatontrance ile müzeden çıkın, ama içeri girmeyin. Sürekli inanılmaz derecede kalabalık ve sıralar son derece uzun! Palais Royal-Musée du Louvre metro istasyonunun (1. hatta) girişini veya Carrousel du Louvre'ın 99 Rivoli Caddesi'ndeki girişini tercih edin.

Ziyaret Etmek için En İyi Zaman

Günün erken saatlerinde Louvre Müzesi'ne gitmeyi tavsiye ederiz. Yerliler ne zaman olursa olsun müzeye gitmeyi çok seviyorlar, bu yüzden oldukça hızlı bir şekilde aşırı kalabalık olma eğilimi var. Bazen Louvre Müzesi'ni ziyaret etmek kötü bir deneyim olabilir. Önünüzde duran insan sayısı nedeniyle resimleri göremediğiniz için, gürültüden rahatsız olabilirsiniz, böylece müzeyi tam anlamıyla beğenmeyebilirsiniz. Bütün hafta çalıştıktan sonra Parisliler müzeleri boş zamanlarında yalnızca işgal ettiler: hafta sonları, özellikle Pazar öğleden sonraları. Bu yüzden, Parisli kalabalığın önüne geçmek istiyorsanız, ziyaretinizi Louvre Müzesi'ne hafta boyunca planlamak mantıklı olacaktır. Louvre müzesini ziyaret etmenin ve sessizce ziyaret etmenin en iyi yolu , kalabalığa girmeden sabaha gitmek ve huzurlu bir müzede ziyaretinizin keyfini çıkarabilmenizdir.

Bilet Fiyatları 

» Louvre giriş ücreti müzede satın aldığınızda 15 € tutuyor. Bu, en ucuz Louvre bilet fiyatıdır.

» Louvre biletini çevrimiçi satın alırsanız Louvre giriş ücreti 17 € Louvre elektronik biletleri ile müzeye 30 dakikadan daha az bir sürede ulaşabilirsiniz. Bunun nedeni Louvre biletinizi satın aldığınızda, belirli bir zaman dilimi seçmeniz gerekir.

» Ancak, bazı durumlarda Louvre'u ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz:

  •     Louvre giriş fiyatı 18 yaşın altında her zaman ücretsizdir;

  •     26 yaşın altındaki Louvre'a ücretsiz giriş ve UE ülkelerinden birinde yaşamak (ikamet belgesi istenebilir);

  •     Louvre ayın ilk cumartesi geceleri ücretsiz!

  •     Louvre müzesine giriş, Müzeler Gecesi (Mayıs sonu - Haziran başı) gibi özel etkinlikler sırasında ücretsiz giriş;

  •     14 Temmuz'da (Fransa Ulusal Günü) Louvre giriş ücreti alınmaz.

Ne Göreceksiniz?

Louvre müze bileti, müzedeki daimi koleksiyonlara erişim içerir. “Kalıcı koleksiyon” ile bu, müzede sürekli olarak bulunan sergiler anlamına gelir. Bazen müze, dünyayı en dikkat çekici müzeler tarafından durduran sergilenen geçici koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor. Birçok kişi Louvre'u Mona Lisa'yla ilişkilendirir ve bu tabloya bakarken dışarıda, ziyaret ederken başka ne yapacaklarından emin değiller. Panjur, sanat ve tarih boyunca farklı koleksiyonlara bölünmüş biribirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor. Louvre ziyaretiniz sırasında ilginizi çekebilecek en önemli koleksiyonlardan bazıları:

Mısır Koleksiyonu

200'den fazla parça içeren, Mısır Louvre'da sergilenen eserler koleksiyonu, dünyadaki türünün en büyüğünden biridir. Burada sergilenen eski eserler, ayrıntılı lahitlerden önemli taş heykellere ve dize taşlarına kadar uzanıyor ve tarih öncesi döneme kadar uzanıyor. Sergi, ziyaretçiyi Mısır tarihinin bir zaman çizelgesi boyunca gezdiren ve neredeyse eski Mısır'ı yeniden hayata döndüren kronolojik sırada düzenlenmiştir.

Resimler ve Yapıt

13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar uzanan Louvre'da sergilenen resim koleksiyonu, Avrupa sanat tarihinin en önemli sanatçılarından bazılarının eserlerini içeriyor. Koleksiyon, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Murillo ve Le Sueur gibi İtalyan, Fransız ve İspanyol sanatçıların dünyaca ünlü başyapıtlarını sergiliyor.

Yunan ve Roma Eskileri

500'e yakın etkileyici ve inanılmaz derecede iyi korunmuş mermer heykeller, bir dizi beraberindeki eserlere ve sanat eserlerine ek olarak, Louvre'da sergilenen geniş Yunan ve Roma eserleri koleksiyonu Neolitik zamanlara dayanıyor. Bu sergi, dünyanın en önemli antik medeniyetlerinden ikisinin tarihi hakkında geniş bir fikir sunuyor.