Elektrik santralinden uluslararası modern sanat müzesine: Tate Modern

Elektrik santralinden uluslararası modern sanat müzesine: Tate Modern

Tate Modern, uluslararası modern sanatın ulusal galerisidir ve ayrıca 1500'lerden İngiliz sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Galeri, 2000 yılında Londra'nın kalbindeki kullanılmayan bir elektrik santralinden kuruldu. 152 metre uzunluğundaki dramatik türbin salonundan girdiğinizde müzenin büyüklüğü belli oluyor! 

Modern ve çağdaş sanat koleksiyonu, Fovizm'in bütün büyük hareketlerini temsil ediyor. Picasso ve Matisse'in önemli şaheserlerini ve Dalí, Ernst, Magritte ve Mirò'ın sürrealist çalışmalarını içerir. 

Amerikan Soyut Dışavurumculuk çalışmaları arasında Pollock ve Rothko'nun dokuz Seagram Duvar Resimleri bulunmaktadır. Rus soyut sanat öncüsü Naum Gabo'nun derinlikli bir koleksiyonu ve Giacometti'nin önemli bir heykel ve resim grubu var. Tate, Lichtenstein ve Warhol'un önemli eserleri, Minimal sanat ve Kavramsal sanat dahil olmak üzere önemli sanat koleksiyonlarına sahiptir. 

Tate Modern'e giriş, ziyaretçiler için ücretsizdir. Özel sergiler ve etkinlikler ayrı bir ücretli bilet gerektirir ve özellikle popüler sergiler için her zaman önceden çevrimiçi rezervasyon yapmanız önerilir.

Müze Tarihi Hakkında

Londra silüetinin ikonik bir parçası olan Tate Modern koleksiyonu aslında eski bir elektrik santralinde bulunuyor.

Bankside Power Station, mimar Giles Gilbert Scott tarafından tasarlandı ve 1947-1963 yılları arasında inşa edildi.

Elektrik santrali 1981'de kapandığında, Tate koleksiyonu taşınıp 2000 yılında halka açılıncaya kadar Thames'te terk edildi.

Binanın en tanınabilir kısmı bacadır. Havaya 325 fit yükselen baca, neredeyse tamamen tuğladan yapılmış ve nehrin diğer tarafındaki St Paul Katedrali'nin tam karşısında duruyor.

Özel not eski türbin salonu. Bir zamanlar elektrik jeneratörlerini barındıran Tate'deki Türbin Salonu, beş katın üzerindedir ve 3.400 metrekare taban alanına sahiptir.

Ziyaret için ipuçları

Tate Modern'i ziyaret ederken evinizde veya otelinizde büyük çantalar ve valizler bırakın. Binaya girerken tüm çantalarda arama politikası uygulayan müze, müzenin içinde büyük çantalara, tekerlekli valizlere veya kutulara izin vermiyor. Valizinizi getirmekten başka bir seçeneğiniz yoksa, büyük eşyaları yakındaki Waterloo istasyonundaki sol bagaj tesisinde saklayın.

Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Tate Modern'e giriş ücretsizdir (bazı geçici sergilerin ücreti olabilir) ve aşağıdakilerden açıktır:

  • Pazar-perşembe (10: 00-18: 00)
  • Cuma ve cumartesi (10: 00-10: 00)

Tate Modern'i bir grupta ziyaret ediyorsanız, kişi başına 10 ila 14 £ arasında değişen, seçtiğiniz bir tema veya konuyla ilgili özel 60 dakikalık kendi turunuzu düzenleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Adres

Bankside, Londra SE1 9TG, Birleşik Krallık.

Metroyla;

En yakın istasyonlar Southwark (8 dakikalık yürüme mesafesinde) ve Blackfriars (12 dakikalık yürüme mesafesinde).

Trenle;

En yakın istasyonlar Blackfriars (12 dakikalık yürüme mesafesinde) ve Londra Köprüsü (15 dakikalık yürüme mesafesinde).

Otobüsle;

Tate Modern'e 45, 63, 100, RV1, 381 ve 344 numaralı rotalardan ulaşabilirsiniz.