Kültürün ve sanatın birleşimi: İstanbul Modern

Türkiye ve dünyadan modern ve çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı İstanbul Modern, Türkiye'nin ilk modern sanat müzesidir.

Kültürün ve sanatın birleşimi: İstanbul Modern

2004 yılında Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak açılan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Türk sanatçıların çağdaş eserlerine ve geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Temel Bilgiler Türk sanatçıların modern ve çağdaş çalışmalarının bir koleksiyonu ve yenilikçi bir geçici sergi programı ile müze kültürel açıdan görülmesi gereken bir yer. Fotoğraf, heykel, dijital sanat ve enstalasyonları içeren koleksiyonu görmek için beyaz duvarlı galeriler arasında dolaşın. 

Tesis bünyesinde bir ücret karşılığında İstanbul Modern İngilizce rehberli turlar düzenlenebilir. Küçük grup ve özel turların çoğu, Galata, Karakӧy ve Taksim Meydanı dahil olmak üzere çevredeki mahallede daha geniş bir kültür ve yiyecek keşfi ile müze ziyaretini birleştiriyor. İstanbul, manzarası nedeniyle değil, kültürel olarak da  harika bir şehir. Çünkü sizi çok, çok uzak bir yolculuğa çıkaracak birçok müzesi var. Ve bunlardan biri: İstanbul Modern.

İstanbul'un en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan bu harika yer, bu şehri sevmek için bir neden. Kafenin terasında çayınızı yudumlarken güzel şehri hissedebilir, ardından biletinizi alıp sergiye girebilirsiniz ... Ve bunu yaparken hissettiğiniz en önemli şey huzur! Elbette, serginin harika deneyimlerinden bile bahsetmiyoruz!

İstanbul Modern Tarihi

İstanbul Modern'in kuruluş öyküsü, bugün Uluslararası İstanbul Bienali olarak bilinen 1. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergisi'nde 1987 yılına kadar uzanıyor. İstanbul'daki ilk bienal, kent sanat dünyasına büyük ilgi ve dinamizm getirdi. Etkinliğe gösterilen ilgiden motive olan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, İstanbul'u kalıcı bir Çağdaş Sanat Müzesi ile donatma projesini başlattı.

Bir süre aramaya devam eden Eczacıbaşı, 19. yüzyıldan kalma bir tekstil üretim fabrikası olan Feshane'yi Haliç'te bir Çağdaş Sanat Müzesi'ne dönüştürdü. Bu bina 1991 yılında 3. Uluslararası İstanbul Bienali'ni barındırmasına rağmen, hiçbir zaman uzun vadeli hedefine ulaşmadı. O günden itibaren birçok projeye sahip modern bir sanat müzesi kurulmaya çalışılmış, ancak bu girişimler uygun alan yetersizliği nedeniyle veya kalıcı bir koleksiyon oluşturmak için sanat eseri elde etmedeki zorluklar nedeniyle başarısız olmuştur.

Bu güzel rüya, 2003'te, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi'ne yakın dördüncü deponun 8. İstanbul Bienali'nin ana mekânı olarak hizmet verdiği ve ardından devletin onayını aldıktan sonra yeniden hayata geçti. Onayın ardından, Türk Denizcilik Örgütü tarafından inşa edilen 8.000 metrekarelik kuru yük deposu, ilgili tüm fonksiyonları içeren modern bir müze binasına dönüştürüldü. Ve 11 Aralık 2004 tarihinde İstanbulluları ağırladı.

Nerede?

Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Karaköy Limanı'nda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer almaktadır. Bu keyifli mekan, no. 4, Denizcilik Örgütü için kuru yük deposu olarak inşa edilmiş 4 müze haline getirilmiştir. Açılış gününden (11 Aralık 2004) bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor, ancak 2019’da şu anda kullanılan bina, Galataport Projesi’ne bağlı olarak Karaköy’deki Paket Postane binasına taşınacak.

İçinde Ne Var?

İstanbul Modern Sanat Müzesi, müze binasının her iki katında da Türkiye'den ve yurtdışından modern ve çağdaş sanat sergileri düzenliyor. Müze koleksiyonundan seçmeler, ana kattaki kalıcı sergi salonunda görülüyor. Resim, heykel, enstalasyon, video, yeni medya ve fotoğraf gibi eserler gibi koleksiyon sergileri, 20. yüzyılın başlarından itibaren Türkiye'den sanatçılar tarafından kullanılan çok çeşitli sanatsal medyanın gösterilmesi amacıyla periyodik olarak değiştiriliyor. Ek olarak, diğer coğrafyalardan sanatçıların seçtiği eserler, dünyadaki çağdaş sanatın bir kesitini sunmak için Türkiye'den eserlerle kesişen temalar etrafında gruplandırılmıştır.

Zemin katta, geçici sergi salonu, fotoğraf galerisi ve pop-up sergi alanında aynı anda iki veya üç geçici sergi görüntülenmektedir. Geçici sergi salonu, Türkiye'de modern sanatın kavramsal sergilerine ev sahipliği yapıyor Görsel salonlarda güncel konular üzerine kapsamlı küresel ve bölgesel sergiler de bu salonda düzenleniyor. Fotoğraf galerisi, Türkiye'de ve yurt dışında fotoğrafçılığın gelişimini ve sanat hareketlerinin fotoğrafçılığa etkisini inceleyen grup sergilerinin yanı sıra, Türkiye ve diğer coğrafyalardan önde gelen fotoğrafçıların sergilerini de içeren pop-up sergi alanı, dinamik bir sergi ve program programına sahip mimarlık, tasarım, hareketli görüntü ve yeni medya dahil görsel kültür üzerine.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, Karaköy’deki yeni binası tamamlanana kadar tüm faaliyetlerini sürdüreceği geçici mekânına taşındı. İstanbul Modern, koleksiyon ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla Beyoğlu’ndaki tarihi binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. İstanbul Modern'i geçici konumunda, Beyoğlu semtinin Asmalımecit semtinde, İstiklal Caddesi'nin hemen aşağısında bulabilirsiniz.

Müze Saatleri ve Giriş Ücretleri Nedir?

İstanbul Modern'in ziyaret edilebileceği sorusunu cevaplamadan önce, tüm etkinliklerin Perşembe günleri ücretsiz olduğunu söylemeliyiz. Pazartesi günleri dışında, müze haftanın her günü açıktır ve ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir:

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar: 10.00 - 18.00

Perşembe: 10.00 - 20.00

Giriş ücretleri aşağıdaki gibidir:

Tam: 32 TL

İndirimli (Öğrenci, Öğretmen,

Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 18 TL

Gruplar (10 kişi ve üzeri): 25 TL

Uluslararası ziyaretçiler

Tam: 72 TL

İndirimli (Öğrenci ve 65 Yaş Üstündekiler): 54 TL

Gruplar (10 kişi ve üzeri): 54 TL

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz