Madrid'de sanat: Prado Müzesi

5.000 den fazla çizim, yaklaşık olarak da 2.000 süs eşyası ve sanat eserleri içeren Prado Müzesi, Madrid'de yer alan bir müze ve sanat galerisidir.

Madrid'de sanat: Prado Müzesi

İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Prado Müzesi, ülkenin ana sanat müzesi ve Madrid'in Altın Üçgeni olarak bilinen üç müzeden biridir. Büyük ölçüde dünyanın en iyi sanat müzelerinden biri olarak kabul edilirken, Goya veya Velázquez gibi İspanyol eski ustalar tarafından yapılan önemli bir çalışma topluluğu da dahil olmak üzere etkileyici iş koleksiyonuna hayran olmak için her yıl yaklaşık üç milyon ziyaretçi çekmektedir. Madrid'e yapılacak hiçbir ziyaret, Prado Müzesi'ni ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. 

Prado Müzesi, 12. ve 19. yüzyıllar arasında Avrupa sanatında uzmanlaşmış, dünyanın en zengin ve en kapsamlı İspanyol resim koleksiyonuna ve aynı zamanda diğer Avrupa resim okullarının başyapıtlarına, özellikle de İtalyan ve Flaman sanatına ev sahipliği yapıyor. Binlerce Avrupalı ​​tablo, heykel ve diğer sanat eserleri salonları boyunca sergileniyor ve toplam koleksiyonun sadece bir kısmını temsil ediyor. Önemli noktalar arasında Francisco Goya, Diego Velázquez ve El Greco'nun eserleri yer alıyor.

Prado'ya girdikten sonra, girişteki bilgi noktasından ücretsiz bir harita seçtiğinizden emin olun. Müze düzeninin bir planının yanı sıra, içindeki başyapıtlara ve onları nerede bulacağına dair kullanışlı bir rehber içerir. İçeride vaktinizden en iyi şekilde yararlanmak için rotanızı bulmak için bir dakikanızı ayırın ve müze haritası alın.

Öneri olarak, birinci kattaki İspanyol Altın Çağ koleksiyonlarında gezinin ve El Greco ve Velazquez'in şaheserleri ile biraz zaman geçirin. Rubens ve Rembrandt'ın eserlerini göreceğiniz Flaman ve Hollanda galerilerini görmek için ikinci kata çıkmadan önce Goya ile bu katı bitirin. Goya'nın Siyah Tablolarını görmek için zemin katına dönün ve turunuzu İspanyol tarihinin hikayelerini beklediğiniz tüm görkemle anlatan 19. C İspanyol koleksiyonu ile tamamlayın.

Müzenin Tarihi

Prado Müzesi, 10 Kasım 1819'da açılmıştır. Juan de Villanueva tarafından tasarlanan bina, ilk başta bir bilim evi olarak tasarlandı, ancak Braganza Kralı eşi Maria Isabel, Ferdinand VII'nin sonunda bir müze olarak kullanmaya karar verdi. Yıllar süren özel bağışlar ve satın almalar, koleksiyonunda kayda değer bir genişlemeye yol açtı.

İspanya İç Savaşı'nın başlangıcında, sanat eserleri bodrum katına taşındı ve onları muhtemel bombalamalara karşı korumak saklandı. Ardından, Milletler Cemiyeti'nin tavsiyelerine uyarak Valensiya'ya taşındılar ve sonunda Cenevre Merkezine tahliye edildiler. İkinci Dünya Savaşı kısa bir süre sonra patlak verdiğinde, koleksiyon Madrid'e iade edildi.

Prado Ses Kılavuzları

Prado'un ses kılavuzları birinci sınıf ama bilet fiyatına dahil değil. Kalıcı ve geçici sergiler için farklı kılavuzlar da vardır. Çocukların ses rehberleri yetişkin biletiyle ücretsizdir ancak yalnızca İspanyolca ve İngilizce olarak mevcuttur. Kalıcı koleksiyon için sesli rehber almanızı öneririz, ancak geçici sergiler genellikle sesli rehbere gerek duyulmayan çok fazla yorum içermektedir.

Prado Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Prado'un adresi aşağıdaki gibidir:

Nacional del Prado Müzesi, Paseo del Prado Müzesi, 28014, Madrid

Prado'ya ulaşmak kolaydır. Metro ile Red Line L2'yi Banco de Espana'ya veya Blue Line L1'i Metro Atocha'ya götürebilirsiniz. Plaza Ciebeles çok yakın olduğu için iyi bir referans noktasıdır. Ayrıca Madrid'in merkezindeki büyük sitelerin birçoğundan Prado'ya yürüyebilirsiniz. Puerta del Sol plazadan Calla de Alcala boyunca bulunan Cibeles Plaza tabelalarını takip edebilirsiniz.

Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Kuyruklardan ve kalabalıklardan kaçınmak istiyorsanız, müze sabah 10'da açılır açılmaz veya öğle yemeği saatinde öğleden sonra 2 civarında sarkmaya varmaya çalışın. Önceden çevrimiçi bir bilet almanız demek, gişede sıraya girmeden doğrudan güvenlikten geçebileceğiniz anlamına gelir.

Nerede Kalınır?
Müzenin bulunduğu bölge, Madrid'deki konaklamanız için iyi bir konumdur, çünkü ilk üç müzenin yanı başında ve görülmeye değer  turistik yerlere yürüme mesafesindedir. Müzeye yürüme mesafesinde çok sayıda otel, mutfaklı apartman dairesi ve aile tarafından işletilen küçük pansiyonlar var

Bilmeniz Gerekenler

  • Müze odalarında fotoğraf çekilemez.
  • Fotoğraf makineniz ve diğer eşyalar (palto ve çantalar gibi) güvenlik kontrolünden geçtikten sonra vestiyerde ücretsiz olarak saklanabilir. Müzede şemsiye veya büyük çanta gibi bazı nesnelere izin verilmemektedir, bu yüzden dikkatli olun.
  • İzleri, kitapları ve diğer hediyelik eşyaları alabileceğiniz bir dükkan var.
  • Müzede yiyecek veya içecek yasaktır; Ancak, bir kahve ya da akşam yemeği molası için Prado Café'ye göz atın.
  • Müze tekerlekli sandalye erişimine uygundur ve ziyaret sırasında kullanılmak üzere ücretsiz tekerlekli sandalye ve bastonlar sağlamaktadır.