St Petersburg şehrinin simgesi: Ermitaj Müzesi

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan sanat ve kültür müzesidir.

St Petersburg şehrinin simgesi: Ermitaj Müzesi

Petersburg'un en popüler ziyaretçi cazibe merkezi olan ve dünyanın en büyük ve en prestijli müzelerinden biri olan Ermitaj, şehre ilk gelen tüm gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Koleksiyonunda 3 milyondan fazla eşya ile kesinlikle tekrar ziyaretleri ödüllendirir ve  empresyonist şaheserlerden büyüleyici oriental hazinelerine kadar burada sunulan zenginlikler ile ziyaretçilerini sanata doyurur.

Fransız Louvre'dan sonra dünyanın en büyük ikinci müzesi olan çarpıcı Ermitaj, aslında, dünyanın her yerinden sanat meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Eşsiz Ermitaj koleksiyonları, peri masalı St. Petersburg'daki saray dolgusuna yerleştirilmiş 6 tarihi binada bulunmaktadır.

Kışlık Saray, Neva Nehri'nin yanında, Rusya'nın sanat ve kültürle olan aşkını özdeşleştiren Ermitaj Müzesi'nin yapılarından biri olan inanılmaz derecede büyük, yeşil, beyaz ve altın bir yapıdır. Dünyanın en büyük resim koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Müze tarafından tutulan toplam eser sayısı yaklaşık 3 milyon civarında bir yere aittir.

Kışlık Sarayın yanı sıra, St. Petersburg seyahatiniz sırasında Menshikov Sarayı, Genelkurmay Binası, Yeni ve Eski Ermitaj ve Küçük Ermitaj gibi bazı müze yapılarını ziyaret ederek de aynı şekilde hayrete düşeceksiniz.

Müze Tarihi

Dünyanın en büyük müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, on sekizinci yüzyılda İmparatoriçe Catherine II'nin özel koleksiyonu olarak kurulmuştur. Yeni Ermitaj’ın İmparatorluk Müzesi olarak lanse edildiği ilk kez 1852'de halka açıldı. Devlet İnziva Yeri, 1996'dan bu yana Rusya Federasyonu Başkanı'nın himayesindedir.

Yirminci yüzyıl boyunca, koleksiyonların içerikleri önemli ölçüde değişti. 1920'den başlayarak, Ermitaj, Moskova'da bulunan Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi'ne 460 eşya, ulusallaştırılmış özel koleksiyonlardan ürün aldı. 1932-1934 yılları arasında Ermitaj koleksiyonları yurtdışına satıldı veya Sovyet Cumhuriyetlerinin diğer müzelerine aktarıldı. 1941 Alman işgalinden sonra Ermitaj koleksiyonları Urallara boşaltıldı. Müze 1945'te yeniden açıldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet Trophy Tugayları tarafından Rusya'ya getirilen bazı eserler Ermitaj’a devredildi. Müzenin kasasında saklandılar ve Ermitaj ve Puşkin Müzesi'ndeki çeşitli Trophy Art sergilerinde gösterildiler. Bu koleksiyonlardan bazıları orijinal ülkelerine iade edildi. Bununla birlikte, örneğin Berlin müzelerinden ve saraylarından alınan yaklaşık 800 resim, Ermitaj’ın en üst katındaki yerinden edilmiş sanat eserleri için özel alanlardan birinde tutulmaktadır.

Ermitaj Müzesi'nin kurulması, II. Catherine tarafından yapılmıştır. 1764 yılında Avrupa'nın her yerinden satın aldığı çeşitli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaya karar verdi. Bununla birlikte, bu tarihten önce, yer her şeyden önce Rus çarlarının kış konutlarıydı: Kışlık Saray. Gerçekten, en eski bina. İtalyan mimar Rastrelli tarafından 1754 yılında inşa edilen Kışlık Sarayın Barok St Petersburg'un sembollerinden biridir.

Müzede Ne Göreceksiniz?

Ermitaj’da hangi hazineleri bulabilirsiniz? Her bina kendi başına bir hazinedir; Müze dünyadaki en büyük resim koleksiyonunu barındırıyor. İşte koleksiyonlardan en önemlileri;

Batı Avrupa Sanat Koleksiyonu

13. yüzyıldan kalma CE'den günümüze uzanan bu koleksiyon o kadar büyük ki, ilk iki kattaki 120 odada, müze binalarının dördünde sergileniyor. Eğer 1400'lerin - 1500'lerin İtalyan ustalarına kısmi iseniz, Eski ve Yeni Ermitaj binalarındaki 30 resimdeki İtalyan resimlerinde mümkün olduğunca zaman harcamak istersiniz. Bu odalarda dünyanın en geniş Rönesans tabloları koleksiyonu yer almaktadır. Michelangelo, da Vinci, Raphael, Titian ve Caravaggio gibi harikaların şaheserlerine yaklaşın. 

Altın Odalar

Altın Odalar, MÖ 7. yy'dan, MS 19. yy'a kadar Avrasya'nın her yerinden eserler içermektedir. Sergide 1.500'den fazla altın eseri bulunuyor.

Elmas Odaları

Diamond Rooms, ziyaretçilere, bugüne kadar 3.000 BCE'ye kadar uzanan, elmas takıların gelişimi için bir zaman çizgisi sunuyor. Kuyumcunun büyüteçlerini evde bırakın - bu elmaslar kalın camlarla kaplanır ve o kadar parlaktır ki güneş gözlüklerinizi yerine getirmek isteyebilirsiniz.

Eski Eserler

Yeni Ermitaj’ın zemin katında Roma, Yunanistan ve Kuzey Karadeniz kıyı bölgelerinin antik uygarlıklarından yaklaşık 106.000 ürün sergileniyor. MÖ 2.000'den MS 4. yüzyıla kadar olan eşyalardan başlayarak Roma heykelleri ve hatta antik Yunan figürlerini bulacaksınız.

Tarih Öncesi Eserler

Tarih öncesi eserler sizin işinizdeyse, Kış Sarayı'nın batı kanadındaki zemin katını ziyaret edin. Dünyanın en eski düğümlü kazık halısı ve ahşap arabası - tekerlekler ve diğerleri. Ayrıca 20.000 yıl önce oyulmuş Paleolitik Çağ heykelcikleri de sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir?

Ermitaj Müzesi, St Petersburg'un tarihi merkezinin kalbinde yer almaktadır. Müzenin iki ana cephesinden biri Neva'ya, Peter ve Paul Kalesi'ne bakmakta, diğeri ise Saray Meydanı'na bakmaktadır. Ayrıca, kentin ana arteri olan Nevsky Bulvarı da buna önderlik ediyor. Yani hiç şüphesiz, müzeyi kolayca bulacaksınız.

Müzeye en yakın metro istasyonu Admiralteyskaya'dır,). Ayrıca Nevsky umudu ve Gostinny dvor istasyonları da uzak değil. Admiralteyskaya'dan Nevsky caddesine kısa bir yürüyüş, Nevsky veya Bolshaya Morskaya (Büyük Deniz) caddesine kısa bir yürüyüş mesafesinde ve Nevsky'nin en sonunda müzeyi görüyorsunuz.

Ermitaj’da Kafe ve Hediyelik Eşya

Kafe zemin kattadır. Burada sıcak yemek, sadece içecekler, sandviçler, tatlılar vb. Bulamazsınız. Hermitage'ın kendisi kadar muhteşem değil, oldukça rahat ve dizüstü bilgisayarlar veya Wi-Fi üzerinden internet erişimi. Dizüstü bilgisayarlar müzenin koleksiyonlarında size rehberlik edebilir. Fiyatlar, Nevsky umudu dahilinde atılmış yiyeceklerle uyumlu.

Ermitaj'dan hatıra eşyasından geleneksel mıknatısa ve kartpostallardan mücevherlere, porselenlere, ünlü resimlerin reprodüksiyonlarına, çocuklar için sanat kitapları, çantalar, cüzdanlar vb. eşyalar alabilirsiniz.

Ermitaj Biletleri

Ermitaj’ın bilet sistemi çok basittir:
Ana Müze Kompleksi'ne ve şubelere giriş bileti (Genelkurmay binası, Menshikov Sarayı, İmparatorluk porselen fabrikası Müzesi): 700 ruble.
Hermitage şubelerinden birine giriş bileti (Menshikov Sarayı, İmparatorluk Porselen Fabrikası Müzesi): 300 ruble.
Her ayın üçüncü perşembesi, tüm bireysel ziyaretçiler için müzeye ücretsiz giriş günüdür.

Biletler dört yerden alınabilir:
- çevrimiçi (uzun bir kuyrukta kalmak zorunda olmayacağınız için önerdiğimiz);
- Ana Müze kompleksinde (Kış Sarayı);
- Genel Kurmay binasında;
- müzenin resmi otelindeki Hermitage (10, Pravda caddesi) olarak da adlandırılmıştır.