Tunus’un saklı kalan güzelliği: Bardo Ulusal Müzesi

Tunus'un başkenti Tunis'te bulunan Bardo Müzesi, irili ufaklı yüzlerce muhteşem mozaiğiyle "Dünyanın en büyük mozaik müzesidir.

Tunus’un saklı kalan güzelliği: Bardo Ulusal Müzesi

Roma mozaiklerinin büyüleyici koleksiyonuna ev sahipliği yapan Bardo, Tunus’un en önemli müzesidir. İçerisinde eski Kuzey Afrika yaşamını detaylıca tanıttığı ve ilk günkü gibi yaşattığı, koruduğu mozaik sanatlarla doludur. Ünlü Virgil mozaiğini görürken, Roma İmparatorluğu’nun da ihtişamını düşünmeden duramayacaksınız. Tarihi sanattan sonra, Tunus denizinin derinliklerinden sahile çıkarılmış paha biçilemeyen gemi enkazını da muazzam bir yapay mimari örneği olarak görmeyi unutmayın.

Bardo Müzesi, Tunus'un zengin tarihini, binlerce yıl öncesine dayanan mirasını koruyan koleksiyonlara sahiptir. Bunların arasında, Tunus'un arkeolojik alanlarından, Kartaca, Dougga, Hadrumetum, Kairouan, Sousse, Sbeitla ve El Jem de dahil olmak üzere arkeolojik alanlardan açığa çıkan mozaik koleksiyonları yer almaktadır. Ayrıca tarih öncesi eserler ve takılar, kültürel Roma lahitleri (taş tabutlar), Roma dönemi heykelleri, Hristiyan vaftizleri, İslam eserleri ve daha pek çok tarihi içinde barındırır. Bu müzedeki tarihi ve kültürel eserlerin geniş koleksiyonu, ülkenin birçok bölgesinden yapılan kazılardan toplanmıştır.

Müze, Prehistorya, Fenike-Punic medeniyeti, Numidian dünyası, sualtı Mahdia koleksiyonu, Antik Çağ, İslam, Hristiyanlık, Kartaca Galerisi ve diğerleri gibi birçok bölüme ayrılmıştır. Müzede yapılacak bir tur, Tunus'un zengin ve korunmuş kültürel mirasını ve tarihini keşfetmeniz için zaman içinde bir yolculuk yapmışsınız hissini verecek.

Müze Hakkında Bilgi

Saray, Tunus’ta 18. yüzyıl başlarına kadar süren Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra gelen Hüseyinoğulları Hanedanı’na ait. Bugün ise Bardo müzesine ev sahipliği yapıyor. Sarayın büyüleyici salonları ve odaları son derece olağanüstü. Detaylıca süslenen rengarenk tavanlar, sarayı sanatsal bir havaya bürüyor. Tunus’un en güzel camilerini inşa ettiren Hüseyinoğulları Hanedanlığı’nın, ekonomik gücünün ne derece iyi olduğunu bu sarayda fazlasıyla anlayacaksınız.

Bu sarayın salonlarında sergilenen Roma Afrikası villalarına ait mozaikler ise, Roma’nın o zamanlardaki varlığını bize anlatıyor. Müzede bulunan mozaiklerin neredeyse tamamına yakını, efsanevi komutan Hannibal’ın kenti olarak bilinen Tunis’teki Kartaca’dan yapılan kazılardan çıkarılmıştır. Roma’ya kafa tutan ve üç kez savaşıp kaybeden Hannibal, bu kenti Roma’ya bıraktıktan sonra, Roma kısa sürede kentin refah seviyesini yukarılara çekmiştir. Afrika’da kurulan bu Roma kolonisi, Afrika’nın servetini başkent Roma’ya taşımışlardır. M.S. 439 yılına kadar süren bu refahın izlerini, günümüze Bardo Müzesi’nde sergilenen mozaikler taşıyor.

Her ne kadar müzenin öne çıkan eserlerin başını mozaikler çekse de; burada sergilenen ve farklı dönemlere ait eserler de, mozaiklerden hiç geri kalır nitelikte değil. Tarih öncesi, Kartaca, Roma, Hıristiyanlık ve İslam dönemlerine ait yüzlerce eser Tunus’un zengin tarihini okumanızı sağlayacak. Tarih öncesi bölümünde sergilenen taş anıtlar ve ilkel aletler 40.000 yıl öncesindeki Tunus’u size anlatacak.       

Müzenin içinde yer alan mermer heykeller koleksiyonun en güzel ve en özel parçalarıdır. Ayrıca, cilalanmış seramik maskeler, kül saklama kapları, cam muskalar, benzersiz mücevherler, bu salonlar da uzun zaman geçirmenize neden olacak. Buradaki eserler sadece başkent Kartaca’dan değil Tunus’ta bulunan diğer antik kentler olan Tophets, Baal Ammon ve Tanit’te yapılan kazılardan çıkartılıp getirilmiş.

Muhteşem mozaik koleksiyonları o kadar çok ki, tam koleksiyonlar bitti başka eserlere bakayım dediğiniz anda karşınıza yeni bir salon ve yepyeni bir mozaik çıkıyor. Antik kentlerden çıkarılıp bir araya getirilen paha biçilmez mozaikler, Tunus Roması’nın servetini gözler önüne seriyor. Müzede Tunus’un üçüncü büyük kenti olan Sousse’dan çıkarılan Deniz Tanrısı Neptün’ün dev boyutlu mozaiği ile, incelikle yapılmış Venüs’ü betimleyen mozaikleri de görebilirsiniz.

El Jem adı verilen salonu ise Romalı büyük şair Virgil’in portresi ile süsleniyor. Mozaiklerin dışında gerçek gibi duran çeşitli canavarların avlanmalarını gösteren sahneler antik sanatın, adı bilinmeyen sanatçılarının ustalıklarının eserleridir. Hem müzenin hem de Tunus’un simgesi olan bir mozaikten bahsetmemek olmaz. İzmirli Homeros’un ünlü destanı Odysseus’ta uzun deniz yolculuğunu anlattığı kahramanı Ulysses’in, yapmış olduğu müzikle gemicileri şaşırtıp kayalıklara çarpmasına neden olan Sirenler’le karşılaşmasını görebilirsiniz.                 

Ağırlıklı olarak konularını mitolojik öykülerden alan Hristiyanlık öncesi Roma mozaiklerinde konular Hristiyanlıktan sonra değişim geçirmiştir. Hıristiyanlık dönemine ait mozaiklerde daha çok İncil’den konuları görebilirsiniz ve Yeni Ahit’ten semboller betimlenmiş. Bu döneme ait eserlerin bulunduğu salonda Tunus’un çeşitli yerlerindeki kiliseler sergileniyor.

Özellikle 16. yüzyıldan, 19. yüzyıla kadar Tunus’ta etkili olan İslam’ın kültür ve sanatını yansıtan eserleri de Bardo Müzesi’nde görmeniz mümkün. İpek kumaşları, İslam stiline uygun vazoları, göz kamaştırıcı mücevherleri ve en iyi metal işçilikleri görmeden geri dönmeyin. Tüm büyük müzelerde olduğu gibi Bardo Müzesi’de, Tunus’un tarihi, sanatı, kültürü kısacası birçok konuyla alakalı sorularınıza cevap verecek düzeyde. Tunus’a gittiğiniz anda ilk adresiniz kesinlikle Bardo Müzesi olmalıdır.