Adana yemek önerileri - Adana'da ne yenir?

Adana'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Adana'nın, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Adana yemek önerileri - Adana'da ne yenir?

Türkiye’nin gastronomi kentlerinden biri olan Adana, bulunduğu coğrafi konumdan dolayı kendisine ait özgün yemeklerin dışında birçok kültürden etkilenme ve harmanlama imkanına sahip olmuştur. Fazla göç aldığı için yemek zenginliği de aynı oranda artmıştır. Adana mutfağı, nesilden nesile aktarılan geleneksel ve bol çeşitli mutfak kültürüne sahiptir. Baharatı, sosu ve tuzu çok seven Adana halkının yemekleri de bir o kadar baharatlı ve sosludur. O zaman Adana denilince anlatmadan geçemeyeceğimiz yemeklere bir göz atalım. 

  • Adana Kebap

Adana’da yemek yemek Adana Kebabı demektir. Nam-ı Türkiye sınırlarını aşan bu yemek etin damakta en güzel tat bıraktığı yemektir. Yapımı bir o kadar zor olan bu yemeği yaparken kullanılan etin dinlendirilmiş olması en önemli özelliğidir. Dinlendirilmiş eti çeşitli baharatlar ile harmanlayıp şişe geçirerek kozun üstünde pişirilir ve yanında domates, soğan ve sivri biber ile sunum edilir. 

  • Ciğer

Adana kahvaltılarında ciğer görürseniz, şaşırmamalısınız. Adana halkının kahvaltıda en sevdiği yemek ciğerdir. Bildiğimiz ciğerlerden farklı olarak pişirilen ve sunulan Adana Ciğeri, acı biber ve lavaş ile sunum yapılır. Adana ciğeri yiyen kişiye tam bir lezzet şöleni yaşatan bu yemek hayatınızda yiyip yiyebileceğiniz en güzel ciğer olacaktır.

  • Şırdan Dolması

Sadece Adana’ya özgü olan bu yemek küçükbaş hayvanların midesinin bir bölümünden yapılmaktadır. Sakatat sevmeyenlerin bile hayatında bir kez denemek isteyeceği bir yemek olan Şırdan Dolması, mideyi tamamen temizledikten sonra içine baharat, pirinç ve kuzu eti doldurularak haşlanır. 

  • Analı Kızlı

Analı Kızlıdan bir kaşık aldıktan sonra ikinci porsiyonu isteyeceğiniz bu yemek, büyüklü küçüklü köfte ve bulgur toplarının salça sosu ile harmanlanmasından oluşur. Ana öğün gibi tüketilse de aslında başlangıç yemeğidir. 

  • Kibbe

Her ilde ayrı isimle hitap edilen içli köftenin Adana durağındayız. Burada Kibbe diye bilinen bu yemek diğerlerinden farklı bir noktada ayrışmaktadır. Bildiğimiz içli köfte kızartılarak yapılırken Adana usulü Kibbe haşlanarak yapılır. Dış hamuru incecik olurken içi bir o kadar dolu olur. 

  • Mumbar

Koyunun kalın bağırsağının içi tamamen temizlenerek pirinçli harç doldurulur. Bu yemeğin en önemli püf noktası bağırsak iyice temizlendikten sonra dinlendirilip tekrar temizlenmesidir. Bir kez tadına baktıktan sonra bir daha hep isteyeceğiz bir lezzete sahip olan Mumbar, bağımlılık yapacak Adana yemeklerindendir. 

  • Bici Bici

Adana’nın kavurucu sıcaklarında buz gibi bir şey istemez misiniz? O zaman hem lezzetli hem de içinizi titretecek kadar soğuk olan Bici Bici’yi yemeden geçmeyin. Gül şerbeti ve nişastadan yapılan bu tatlı tamamen Adana’ya has bir tatlıdır.

  • Fellah Köftesi

Lezzet konusunda baharatlı olmasına rağmen hafif olan Fellah Köftesi ince bulgurla hazırlanan bir yemektir. İrmik ve bulgurun baharatlarla yoğurarak küçük parçalar halinde kesilip haşlanmasıyla oluşur. Salçalı sos ve sarımsaklı yoğurtla ayrılmaz bir bütün haline gelir. 

  • Kırkkat

Şırdanın ailesinden olan Kırkkat bir noktada farklılaşır. Şırdana göre daha sert olan bu yemek tam 40 kat sarılmaktadır. Bu kadar sarılmasına rağmen lezzet konusunda bir şey kaybetmeyen Kırkkatı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Sıkma

Akşam sohbetlerinin vazgeçilmezi olan Sıkma, görünümü itibariyle gözlemeyi andırır. Sıkma, tandırda pişmiş yufkanın içine çökelek konularak anında yenilmesi gereken bir yemektir. Yufkasının açılması bir o kadar zor ve uğraştırıcı olurken harcının hazırlanması da bir o kadar kolaydır.  Lezzetli menülerinize alternatif olarak hazırlanabilir.