Bursa yemek önerileri - Bursa'da ne yenir?

Bursa'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Bursa'nın, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Bursa yemek önerileri - Bursa'da ne yenir?

Tarihi ve doğal zenginliklere sahip olan Bursa, birçok medeniyet yaşatan bir kent olduğu için yemekleri de aynı oranda bir o kadar zengindir. Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapmış bir yer olarak Türkiye’nin en ünlü yemeklerini çıkarmasıyla bilinir. Ayrıca Osmanlı Devleti ortak geçmişe sahip olan Bursa, yemek kültüründe bu iki büyük devletin harmanlanmış kültürü ile kendisini çok geliştirmiştir. Bursa sofralarının hayalinizden çok daha lezzetli olduğunu sizlere göstermek için bir yazımızı okumaya devam edin. 

  • İskender Kebap

Bursa’nın en meşhur olan yemeği İskender Kebabın ana malzemesi döner olsa da diğer malzemeleri ile normal bir dönerden uzaklaşıp yeni bir lezzet ortaya çıkmıştır. İskender’i İskender yapan malzemeler; tereyağ, yoğurt, domates sosu ve altına serpiştirilen pidelerdir. İskender Kebabında kullanılan et normal dönerde kullanılan et değildir. Uludağ’da kekik otlarıyla beslenen hayvan etinden yapılır. Böylelikle yağ daha az olur ve domates sosu ve yoğurt ile de daha rahat harmanlanır. 

  • Kıymalı Cantık 

İç kısmı açık olarak pişirilen Kıymalı Cantık, kuşbaşılı ve kaşarlı da yapılmaktadır. Hamuru daha mayalıdır ve baharatı daha azdır. Görünümü ile fındık lahmacuna benzetilir. 

  • Pideli Köfte

Bursa’ya ait olan Pideli Köfte, İskender Kebaptan esinlenerek yapılmıştır. Bütün halindeki pidelerin üstüne yerleştirilen köftelerin üstüne domates sosu ve kızgın tereyağı dökülür. İskenderden tek farkı ince kesilmiş et yerine köfte kullanılmasıdır. Alternatif sevenler için önerebiliriz.

  • İnegöl Köfte

Dana etinin ve kuzu etinin birlikte kullanıldığı İnegöl Köftenin hazırlanması oldukça zahmetlidir. Normal köftelerden farkı ise baharatsız oluşudur. 

  • Kestane Şekeri

Bursa’nın yöresel lezzetlerinden yine en bilinen ve en sevilen tatlarından olan Kestane Şekeri var listemizde. Özellikle hayatımızdaki özel kişilere hediye olarak götürdüğümüz köşe başında her dükkanda var olan Kestane Şekerini denemediyseniz ısrarla tavsiye ediyoruz. 

  • Kemalpaşa Tatlısı

Her ilde var olan ve hatta annelerimizin mutlaka bir kez yaptığı meşhur tatlı Kemalpaşa tatlısı. Şerbetli tatlıların arasında en çok tercih edilen ve severek yenilen bu tatlıyı kaymak – ceviz ikilisiyle denemelisiniz. Günümüzde orijinal olarak sadece Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde üretiliyor olsa da her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. 

  • Uludağ Pilavı

Normal pilavı yemekten sıkıldıysanız mutfağınıza yeni bir soluk getirmeye hazır olun. Uludağ Pilavının içerisi o kadar zengin ki hem göz hem de karın doyuran bir yemektir. Ağızda hafif tatlı ve hoş bir tat bırakmasının nedeni içerisindeki malzemelerin tatlı olmasından kaynaklanır. Kuşbaşı et, kuş üzümü, şeker ve kestane kullanılarak yapılan bu yemeği Bursa’ya gitmişken yemeden dönmeyin. 

  • Tahinli Pide

Hem Bursa halkının hem de tüm Türkiye’nin kahvaltılarda veya ara öğünlerde severek tükettiği lezzetlerin başında Tahinli Pide geliyor. Hem tatlı hem de doyurucu olan Tahinli Pide, Bursa dışındaki illerde daha farklı hazırlanıyor ve isimleri daha farklı oluyor. 

  • Dağ Çileği 

Bursa’ya has bir meyvedir Dağ Çileği. İçerdiği zengin vitaminlerden dolayı oldukça sağlıklı olmakla birlikte bir kere tattığınızda unutamayacağınız bir lezzete sahiptir. Sadece Türkiye’de bilinmiyor, tüm Dünya’nın sembolü haline gelen Dağ Çileği, Bursa’nın Keles ilçesindeki halkın genel geçim kaynağıdır. Dağ Çileğinden reçel, pasta yapabilir tatlılarınızı aromalandırabilirsiniz. 

  • Mihaliç Peyniri

Türkiye tarafından “Kelle” olarak adlandırılan peynirin orijinal adı Mihaliç Peyniridir. Sert, gözenekli ve bol tuzlu olan bu peynirle kahvaltılarda tüketebilir ayrıca yapacağınız salata, makarna ve böreğe harç olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken peynir bol tuzlu olduğu için yemeden önce iyice yıkamalısınız. Böylelikle tuzlardan arınacak ve sertliği kırılacaktır.