Hatay yemek önerileri - Hatay'da ne yenir?

Hatay'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Hatay'ın, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Hatay yemek önerileri - Hatay'da ne yenir?

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, “Medeniyetler Şehri” diye anılmaktadır. Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz bölgesi arasında köprü konumundaki şehrimiz, birçok medeniyeti bünyesinde barındırması ile kendine has özelliklerinin yanında karma kültür yemek kültürüne de yansımıştır. Bir mutfak olmanın en önemli özelliği özgün olması ve yemek reçetesinin çok olmasıdır. Böylelikle Hatay mutfağı, çok kültürlülük geçirmiş olması sayesinde beğendiği her yemeği bünyesine katabilmiş ve zaman içerisinde bu yemekleri kendi tat ve damak zevkine göre yeniden monte edebilmiştir. Öyle ki yemekleri ile ünü artık şehirleri, ülkeyi aşmış dünyaca tanınan bir mutfak haline gelmiştir. 

  • Oruk 

Oruk, herkesin bildiği adıyla içli köftenin Hatay versiyonudur. Oruk yemeğinin ana malzemesi ince bulgurdur. Fakat yemeğe lezzet veren ve kendine has özelliği ise dövülmüş ettir. Damakta harika tat bırakan Oruk’un en güzel özelliği farklı malzemeler ile onlarca tarif elde edebilmektir.

  • İskenderun Döneri

Her şehrin “Özel Hatay Döneri” diye tabelalar astığı, çok doyurucu ve bir o kadar da lezzetli olan meşhur yemeği, İskenderun Döneri. Sıradan bir dürüm gibi görünse de yemeğe asıl özellik katan malzeme sosu ve lavaşıdır. Dönerden alacağınız her ısırık ile birlikte lavaştan akan soslar sayesinde tadını daha iyi alacaksınız. 

  • Fellah Köftesi

Masalarınızın baş yemeği Fellah Köftesi mutfağın en önemli yemeklerinden biridir. Fellah Köftesi diyoruz ama bu yemeğin en önemli özelliği etsiz olmasıdır. Yalnız bir kilit noktası vardır; köfteleri olabildiğince ince yuvarlamak ve kıvam tutturmaktır. Bulgurun sıcak suda haşlanmasıyla oluşan bu yemek ne çok cıvık ne de çok katı olmalı. Bu kadar dikkat edilmesinin sebebi yemeğin kıvamının tadını etkilemesinden gelir. 

  • Firik Pilavı

Hatay’da sık sık pişirildiğini göreceğiniz bir diğer yemeğimiz Firik Pilavıdır. Hatay usulünce pişirilen bu yemekte çeşit çeşit baharatlar ve bolca tavuk eti kullanılıyor. Yemeğin başrolünü buğday firiği üstlenir ve kendine has isli kokusuyla damakta enfes bir lezzet bırakır. 

  • Ispanaklı Borani

Genelde et ağırlıklı yemeklere sahip olan Hatay mutfağının en güzel sebze yemeklerinden biridir. Pirinç, nohut, özel ekşi sosu ve ıspanak birleşiminden doğan bu harika yemeğe şans vermeden geçmeyin. 

  • Şişperek Çorbası

Şişperek Çorbası daha çok halk arasında yoğurt çorbası diye bilinir. Bu çorbanın içindeki buğday, yöresel otlar, mercimek ve kesme buğday sayesinde serinletici bir etkiye sahip olması ile yaz aylarında daha çok tüketilir hale gelmiştir. 

  • Biberli Ekmek

Kahvaltılarınızı şölene çevirmek istiyorsanız Hatay’ın damak çatlatan lezzeti Biberli Ekmeği denemenizi tavsiye edeceğiz. İlk bakışta lahmacun ve pizzayı andırsa da kendine özgü harika bir tadı vardır. 

  • Belen Tava

Ekmeği banıp banıp yiyeceğiniz, doysanız bile devam etmek isteyeceğiniz bir diğer lezzet Belen Tava. Kuzu kuşbaşı, biber, bol soğan, sarımsak, kekik ve pul biber vb. baharatların içinde bulunduğu bu yemek Hatay’ın en meşhur yemekleri arasındadır. 

  • Künefe

Hatay denildiğinde ilk akla gelen, herkesin çok sevdiği ve yemekten zevk aldığı tatlı Künefedir. Tuzsuz özel Antakya peyniri, çıtır çıtır kadayıfı, şerbeti, tereyağı ve fıstığı ile tam bir tat bombası olan Künefe için ne söylense az gelir. 

  • Kömbe

Bayramların, ramazanların, misafirlerin kısacası Hatay’ın ailelerinin masada olmazsa olmaz dedikleri ünlü Kömbe kurabiyesi unutulmayacak bir lezzete sahiptir. Yöresel bir tada sahip olan bu kurabiyede özel baharatlar kullanılmaktadır.  Lezzetinin sırrı ise Kömbenin odun fırınında pişirilmesidir. Bu sayede Hatay’ın tüm sokakları, caddeleri mükemmel derecede lezzet kokar.