İzmir yemek önerileri - İzmir'de ne yenir?

İzmir'de ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip İzmir'in, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

İzmir yemek önerileri - İzmir'de ne yenir?

İzmir’in yöresel yemekleri, kahvaltı masaları, zeytinyağlıları ve deniz ürünlerinden oluşur. İzmir kenti geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için hem yerleşik hem de göçebe hayatı yaşayan bir kent olması mutfak kültürünün gelişmesini sağlamış lezzetli ve zengin bir mutfak haline getirmiştir. İzmir’e uğrayıp yemeden dönmeyeceğiniz güzel İzmir’in meşhur lezzetlerini sizin için derledik. 

  • Boyoz

Adını sıkça duyduğumuz bir lezzet olan Boyoz, İzmir’e özgü olan en meşhur yiyeceğidir. Hamur işi olduğu için genelde kahvaltılar tüketilir ve mutlaka yanında yumurta ve çay eşlik eder. İzmir’e yolunuz düştüğünde sabahın erken saatlerinde burnunuza güzel bir koku çalınırsa artık ne olduğunu biliyorsunuz. 

  • Kumru

Kumru sandviçi İzmir’e has bir lezzet olup ekmeği Kumru kuşuna benzetildiği için adını buradan almıştır. Sandviçin içinde sucuk, salam, kaşar peyniri, domates, tulum peyniri ve biber vardır ve ekmek bolca susamlıdır. İster kahvaltı öğününde isterseniz günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğiniz Kumru, tüm Türkiye tarafından sevilen lezzetler arasındadır.

  • Lokma

İzmir yöresine özgü bir tatlıdır. Lokma hamurdan yapılır kızgın yağda kızartılıp bolca şerbetlenir. İzmir halkı bir düğün, gelenek veya önemli bir şey olduğunda sokaklarda lokma dağıtırlar. Öyle bir tatlıdır ki İzmir’den çıkıp tüm Türkiye tarafından bilinen ve sevilen lezzet haline gelmiştir. Yeni nesil tatlıcılarda farklı soslarla ve kuruyemişle çeşitlendirilmiş hallerini bulabilirsiniz. 

  • Gevrek

İzmir halkının yerel adlandırma sevdiğini ülkece biliyoruz. Bu konulardan bir tanesi de Gevrektir. Halk tabiriyle simit olan Gevrek doyurucu kahvaltıların lezzetli atıştırmalığıdır. Gevreğin en önemli özelliği bol susamlı olması ve fırında iyice kızartılmasıdır. Günün her saati tüketilebilecek olan Gevrek, İzmir halkı tarafından kahvaltı saatlerinde çay ve karper peyniri ile daha çok tercih ediliyor.  

  • Bomba

Kentin mutfağına yeni bir soluk getiren Bomba, herkes tarafından sevilen ve dükkanların önünde kuyruk oluşturacak kadar lezzetli bir tatlıdır. İçi akışkan fındık krema ve çikolata ile dopdolu olan bu tatlının dışını incecik zar gibi hamur kaplamaktadır. Bir lokma ısırdığınızda ağzınızda lezzet şöleni yaratacak etkiye sahiptir.

  • İzmir Tulumu

İzmir’de yöresel kahvaltı yapmak isteyenlerin ilk tercih edeceği lezzet İzmir Tulumudur. Sadece koyun sütünden yapılan bu peynir İzmir, Bergama’ya ait bir peynirdir. Halk arasında çoban peyniri olarak da bilinmektedir. 

  • Şevketi Bostan 

Bir çeşit bitki olan Şevketi Bostan, farklı çeşitlerde yemek yapmak için mükemmel bir araçtır. İster et yemeklerinde ister zeytinyağlı hafif yemeklerde kullanın. Alacağınız lezzet ve burnunuza gelecek hoş bir koku ile yediğiniz yemeği zenginleştirecek bir bitkidir. İzmir halkının sebze yemeklerinde sıkça kullandığını belirtmek isteriz. 

  • İzmir Köftesi

Nefis bir tencere yemeği olan İzmir Köfte, İzmir’in yöresel yemeklerinden biridir. Genelde halk sulu köfte diye adlandırır. İzmir köfte bol bol patates, domates ve soğan eşliğinde pişirilerek ekmek bandırıp yiyeceğiniz bir lezzete sahiptir. 

  • Keşkek

Keşkek yemeği, buğday ve etin iyice pişirilerek demlenmesi sonucu tahta tokmak veya kaşıkla iyice dövülerek özlerinin ve lezzetlerinin birbirine karışması sağlanır. Üzerine de zeytinyağında kızartılmış doğal domates sosu ile lezzeti asla unutulmayacak bir yemek haline bürünür. 

  • Şambali

İzmir’e gidip tatmadan dönmemeniz gereken bir lezzet var; Şambali Tatlısı. İzmir sokaklarının her köşesinde bulabileceğiniz hem dükkan hem de seyyar satıcıların sattığı bu tatlı İzmir’in yöresel yemekleri arasında en önemlilerinden biridir. Yapısı ve görünümü itibariyle revani tatlısını andıran Şambalinin ana malzemesi kek ve şerbettir. Diğer tatlılardan ayıran özelliği ise arasına eklenilen kaymak ve üzerine serpiştirilen badem tanecikleridir.