Kayseri yemek önerileri - Kayseri'de ne yenir?

Kayseri'de ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Kayseri'nin, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Kayseri yemek önerileri - Kayseri'de ne yenir?

Tüm Türkiye’nin bağlantı noktasında konumlandırılmış Kayseri pek çok medeniyet ev sahipliği yapmış olmanın verdiği kültürel zenginliği yemek kültürünü de etkilemiştir. Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olması sayesinde mutfak çeşitliliği oldukça fazladır. Birkaç tane yemeği ile tanınsa da Kayseri’nin kendine ait çok fazla yemeği bulunmaktadır. Geleneksel Türk Mutfağını oluşturan yapı taşlarından biri de Kayseri yöresel yemeklerinden geçer. Anadolu’nun en önemli yemek kültürüne sahip olan Kayseri yemeklerini yakından inceleyelim. 

  • Mantı 

Kayseri denilince akla ilk gelen yemek tabii ki Kayseri Mantısı oluyor. Bu kadar meşhur oluşu mantının minik minik hazırlanması ve bir kaşığa 40 adet mantının sığabiliyor olmasından kaynaklanır. Elle açılan mantılara kıymalı harç eklenir ve kapatılır. Üzerine yoğurt, sos ve biraz sumak katılarak afiyetle yenir. Her yerde Kayseri Mantısı bulabilirsiniz ama has tadını arıyorum derseniz Kayseri’ye bekleriz.

  • Pastırma

Kayseri’nin en meşhur yiyeceklerinden zirveyi tutan Pastırma, sığır etinden yapılır. Birkaç işlem gördükten sonra çemen eklenir. Tabii ki isteğe göre baharatlı ve baharatsız seçenekler de mevcut. 

  • Yağlama

Görsel olarak lahmacuna benzetilen Yağlama, Anadolu tarafından en sevilen lezzetlerden biridir. Hamurların ince ince açılması ile kıymalı ve domatesli sos ilave edilip fırınlanır. Üstüne yoğurt dökülerek servis edilir. 

  • Kurşun Aşı

Özellikle aş çorbaları Anadolu yemek kültürünün vazgeçilmezleridir. Birçok yörenin kendine ait bir aş çorbası vardır. Genellikle kışın yemeye özen gösteren yöre halkı doyurucu olduğu kadar vitamin ve protein bakımından da güçlüdür. Her yörede farklı malzemelerle pişirilir fakat yapılışları aynıdır.  Kurşun Aşı Çorbasında nohut, mercimek ve bulgurları harmanlayarak top şekline getirilir ve pişirilir. Tek başına ana yemek olarak da yenilebilir. 

  • Örgülü Pilav

Görüntüsü bile insanı mutlu etmeye yeten Kayseri’nin Örgülü Pilavı, belki de en güzel görünüme sahip yemeklerden biridir. Gün geçtikçe daha da popüler olan Örgülü Pilav birçok mutfağın yemek listelerine girmiş durumda. Pilava isteğe göre kuş üzümü ve fıstık eklenir ve üstü zikzak gelecek şekilde hamurla kapatılır. 

  • Pöç Kebabı

Kayseri yöresinin şifalı yemeği olarak bilinen Pöç Kebabını duymayanlar için biz söyleyelim, Dünyaca ünlü bir kebaptır. Dünyanın birçok yerinde farklı isimlere sahip olan bu yemek sığırın kuyruk kısmından yapılır. Soğan ve sarımsak haşlandıktan sonra yanına da genelde pilav pişirilip öyle servis ediliyor. 

  • Kayseri Tiridi

Kayseri’ye gitmişken hem lezzetli hem doyurucu bir yemek arayışındaysanız mutlaka denemenizi tavsiye edeceğimiz yemek Kayseri Tirididir.  Bir kabın içine yerleştirilen ekmek veya pidelerin üstüne tavuk ya da eti tiftik tiftik edip parçaları konulur. Bunun üstüne de özel sos gezdirilerek yumuşatılır.

  • Çiriş Yemeği

Yeşillik alandan toplanan çiriş otu ile yapılan yemektir. Kızgın yağda soğan ve salça ile birlikte kavrulan ve içine bulgur tercihen pirinç eklenen yemektir. Çiriş Yemeği hem vitaminli hem de doyurucu bir yemektir. Ekmek bandırma özelliğine sahiptir. 

  • Cıvıklı

Dışarıdan bakılınca Konya’nın Etli ekmeğine benzeyen Cıvıklı, ince açılan hamur üstüne et, kaşar, biber ve domates eklenerek fırında pişirilmesiyle olur. Genelde özel günlerde dağıtılmak için yapılır. 

  • Yağ Mantısı 

Kayseri’de sadece bir mantı çeşidi olduğunu düşünmüyordunuz değil mi? Bu da diğer mantı kadar lezzetli olan Yağ Mantısı görünüm itibariyle hamur kızartmasına benzemektedir. Yağ Mantısının içine soğan ve kıyma harmanlanarak konulur. Üstüne de yoğurt, baharat ve domates sosları dökülür. Kayseri halkının sık sık tükettiği Yağ Mantısının tadını bir kere denedikten sonra vazgeçemeyeceğiniz lezzetler arasına gireceğinden hiç şüphemiz yok.