Konya yemek önerileri - Konya'da ne yenir?

Konya'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Konya'nın, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Konya yemek önerileri - Konya'da ne yenir?

Konya yemek kültürü Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevi etkilerine sahip olan bir kültürdür. Konya mutfağının kuralları, mutfak sanatı, pişirme teknikleri, kışa hazırlık aşamaları, yemek çeşitleri ve sofra düzenleri gibi birçok noktada kendine özgü tarzı vardır. Bu noktada Konya mutfağını diğer mutfaklardan ayrı tutmamız gerekir. Bunun sebebi ise Klasik Türk Mutfağını ana hatları ile oluşturan yörelerden biri de Konya’dır. Kendi yemek kültürünü bugüne dek koruyarak gelişen zaman içinde yemeklerini de yine aynı şekilde kendi sınırları içinde çeşitlendirmesi büyük başarıdır. Konya Mutfağının en çok ilgi gören kısmı ise kurallı geleneksel yemeklerinin oluşudur. Düğün, cenaze, toplantı vb. gibi organizasyonlarda hep aynı yemekler yapılır ve insanlar da nereye giderse gitsinler ne yiyeceğini bilirler. 

  • Etli Ekmek

Konya ile özdeşleşmiş belki de en bilinen yemektir Etli Ekmek. Görünümü ile lahmacuna benzese de kullanılan malzemeler ve sunumda farklılık göstermektedir. Fırın küreğinde ince uzun açılan hamurun üstüne kıyma, iç harç ve baharatlar harmanlanarak yayılır ve pişirilmeye bırakılır. Yanında taze turp ve maydanoz ile servis edilir. 

  • Bamya Çorbası

Düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmez yemeği olan Bamya Çorbası, doğal yollarla kurutulan bamyalar, kuşbaşı kesilmiş et ve limon ile birlikte hazırlanır. 

  • Çebiç 

Genel olarak bildiğimiz ve alışık olduğumuz kahvaltıdan çok uzak olan Çebiç, kuzu ciğeri ızgarada döndürülerek pişirilir ve servis edilir. Öğle yemeğinde de yemek için yanına pilav yapılır. 

  • Sac arası

Konya’ya ait bir lezzet olan Sac arası, tatlı kapları sacın üstüne dizilir ve ocakta pişirilirdi. Bu işlemin üstüne ikinci bir sac kapatılırdı ve en tepesine de korlanmış odunlar yerleştirildi. Tabii ki şimdi fırınlarda pratik usulde yapılıyor olsa da aslında yapımı böyle olur. 

  • Mevlana Böreği

Mevlana böreği üçgen kesime sahip oldukça yumuşak ve pos pos olan bir börektir. Soğan, kıyma ve maydanoz ile yapılan iç harcı yufkayla kapatarak yapılır. Akşam üstü çay sohbeti menüsünün vazgeçilmez başrolüdür.

  • Sac Böreği

Yöresel yemek istiyorum diyorsanız Sac Böreği tam sizin damak zevkinize uygun olabilir. Beyaz lor peyniri ve ıspanakla yapılan harcı incecik açılmış yufkanın içine yerleştirilerek yapılır. Diğer yörelerde yapılan sac böreği ile arasındaki fark ise Konya usulü yapılan börekte yufkanın üstünde tereyağ gezdirilir. 

  • Kaygana

Un, süt, yumurta ve kabartma tozu kullanılarak yapılan Kaygana, krepin bir farklı versiyonudur. Kaygananın içerisine dilediğiniz malzemeleri katarak zenginleştirebilirsiniz. 

  • Höşmerim Tatlısı 

Ana yemekten sonra canınız tatlı mı istedi? O zaman Höşmerim tam sizin damağınızda harikalar yaratmak için yapılmış. Konya’da mekanlarda en sık rastlayacağınız en fazla tüketilen tatlıdır. Dondurma ve kaymağın yakıştığı bu tatlıyı denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. 

  • Fırın Kebabı

Fırın Kebabının lezzeti çok et konulmasından gelir. Konya halkı bir yemeğe lezzetli demesi için o yemeğin bol etli ve baharatlı olması gerekmektedir. Bu yüzden genelde yemekleri etli ve baharatlıdır. Her şehrin kendine ait bir Fırın Kebabı vardır ama Konya’daki hayvan et çeşidinden fırının tipine kadar değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden en iyi Fırın Kebabını nerde yerim diyorsanız adresiniz Konya olmalı.

  • Tirit

Genelde düğün mevsimlerinde yapılan Tirit yemeği genel olarak tüm Türkiye’de de yapılmaktadır. Güveç kabında pişirilen et, suyunu kaybetmemesi ağızda şölen yaratmasına sebep olur. Her lokmada bağımlılık yapacak kadar lezzetlidir. En altta ekmek üstünde et ve en üstte ise yoğurt, maydanoz ve baharatlar vardır. Keyif verecek bir kombinasyon olan Tiriti kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.