Trabzon yemek önerileri - Trabzon'da ne yenir?

Trabzon'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Trabzon'un, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Trabzon yemek önerileri - Trabzon'da ne yenir?

Trabzon’un bulunduğu coğrafi konumundan dolayı ulaşılması zor bir yerdir. Bu sebepten yemek kültürü kendi içinde kalmış ve pek fazla farklı medeniyetlerle harmanlanmamıştır. Kapalı kaldığı için yemek kültürü yakın zamana kadar korunmuş ve Karadeniz, Trabzon yöresinin yemekleri genel olarak o kente özgü bir biçimde bugünlere ulaşmıştır. Yörede kolay bulunan malzemelerle yapılan yemekler sınırlı kalmış ve onlar kendi içinde çeşitlendirilerek sofralar zenginleştirilmiştir. Trabzon halkı genelde kış için hazırlık yapan bir anlayışa sahiptir. Bu yüzden kışlık masalar halk için çok önemlidir. 

  • Hamsi Tava

Trabzon’un simgesi haline gelmiş bir yemek olan Hamsi Tava, denizden taze çıkan balıklar önce una batırılıp kızarmış yağda düzgün bir şekilde dizilerek çıtır çıtır olana kadar kızartılıyor. Kült haline gelmiş olan bu yemek hem geleneksel sofralarda hem de akşam yemeklerinde Karadeniz halkı tarafından sıkça tüketiliyor.

  • Hamsili Pilav

Trabzon ve Karadeniz denilince akla ilk gelen şey tabii ki Hamsi oluyor. Hamsinin neredeyse her çeşidini yapan her öğünde tüketen halkın en sevdiği yemeklerden biri de Hamsili Pilavdır. Bir kere tadına bakanın bir daha isteyeceği lezzete sahip olan Hamsili Pilav, iç pilav hazırlanıp üstüne kızarmış hamsiler ile kapatma yaparak yapılır. Trabzon’da birçok restoranda var olan bu yemeği denemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

  • Akçaabat Köftesi

Akçaabat Trabzon’un ilçesidir ve köftenin meşhur olduğu yerdir. Dünya tarafından tanınan bir yemek olan Akçaabat Köftesi,  Trabzon’a özgü bir yemek olup meşhurlaşmıştır. Tadı ve kokusu iştah kabartacak kadar güzel olan bu köftenin sırrı sarımsaktan geliyor. 

  • Kuymak

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ülke olarak sofralarımıza yerleşmiş bir tat Kuymak. Kahvaltıların hem lezzet hem de görsel şöleni olan Kuymağın yapımı kolay kıvamını tutturmak zordur. Mısır unu, kolot peyniri ve tereyağ ile yapılan Kuymak, ekmek bandırırken bile keyifleneceğiniz bir lezzettir.

  • Trabzon Mısır Ekmeği

Trabzon yöresinin sevilen yiyeceklerinden biri olan Trabzon Mısır Ekmeği, genellikle yoğurdun içine katılarak yenir. Mısır Ekmeği tam bir eşlikçidir. Balığın, mezenin ve mıhlamanın içine bandırılarak tüketilir. 

  • Trabzon Pidesi

Hamurun ortasına köy peyniri güzelce yerleştirilir üzerine de tercihe göre tereyağı veya yumurta eklenerek hazırlanan Trabzon Pidesi, enfes tadı ve kokusuyla yiyen herkesi kendine hayran bırakacak bir yemektir. Sabah kahvaltılarında da rahatlıkla yiyebileceğiniz Trabzon Pidesini çay ile denemenizi tavsiye ederiz. 

  • Hamsiköy Sütlacı

Türkiye’nin en güzel sütlacını yemek istiyorum diyorsanız rotanızı Trabzon’a çevirin. Bir kere tadına bakanın bir daha unutamayacağı bir tatlı olan Hamsiköy Sütlacının sırrı hala yapanlar dışında bilinmemektedir. Pirinci mi bu kadar güzel sütü mü bu kadar kaliteli bilinmemesi sebebiyle yiyenlerin hala aklında soru işareti olması kaçınılmazdır.

  • Kara Lahana Sarması

Yemyeşil bir coğrafyaya sahip olan güzel Karadeniz’in zengin mutfağının en güzel yemeklerinden biridir. Trabzon halkının Pancar olarak tanımladığı Kara Lahana Sarması genelde satır kıymasından yapılmaktadır. Üzerine salça sos ve yoğurtla birlikte bugüne yediğiniz tüm sarmaları unutturacak kadar lezzetli.

  • Isırgan Çorbası

Trabzon’da hangi sebze yetişmiyor diye aklınızda sorular oluyordur. Isırgan otu Trabzon’un hemen hemen her yerinde yetişen bir bitkidir. Halk Isırgan Çorbasını sıklıkla tüketmekte ve içerisine mısır unu ve tereyağı ekleyerek tüketmektedir. 

  • Laz Böreği 

Parmaklarınızı ısırtacak bir lezzete sahip olan Laz Böreği, Trabzon’dan çıkmış tüm Karadeniz’in meşhur yemeği haline gelmiştir. İnce ince açılan baklava yufkalarının içine muhallebi ekleniyor ve fırında çıtır çıtır olana kadar pişirilip üstüne pudra şekeri ilave ediliyor. Pratik yapılışa sahip olan Laz Böreğini evde rahatlıkla yapabilirsiniz.