Urfa yemek önerileri - Urfa'da ne yenir?

Urfa'da ne yenirin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Birbirinden güzel yemeklere sahip Urfa'nın, en güzel yemeklerini sizler için listeledik.

Urfa yemek önerileri - Urfa'da ne yenir?

Şanlıurfa halkı geçmişten günümüze damak tadının ne olduğunu bilen ve yemek örnekleri ile de asırlardır bunu herkese tanıtan bir kent olmuştur. Urfa’nın yöre yemeklerinin çeşitliliği, lezzeti ve besin değerinin yüksek olması ile bilinir. Urfalıların misafirperver oluşu ve onlara çeşitli yemekler hazırlaması da bu kültüre en önemli katkılarından biri olmuştur. 

  • Ağzı Açık

Şehrin en sevilen yemeklerinden biri olan Ağzı Açık, elde açılan hamurun içine kıyma ve çeşitli baharatların eklenmesiyle yapılır. Pizza ve lahmacuna benzeyen görüntüsü ile birçok kişi tarafından bilinir. 

  • Borani

Borani yemeği yöresel bir yemek olmasına rağmen her bölgede farklı tariflere sahiptir. Şanlıurfa’da pazı otuyla yapılan bu yemeğin içine istediğiniz malzemeyi katarak zenginleştirme imkanına sahipsiniz. Nohut ve ince köftelik bulgurla hazırlanan misket köfteler ile yapılan Borani eşsiz bir lezzete sahiptir. 

  • Etsiz Çiğ Köfte

Şanlıurfa halkının Etsiz Çiğ Köftesi, her misafire, toplanmalara ve özel günlere hazırladığı bu yemek sofraların başrolüdür.  Çiğ Köftenin hazırlaması en uğraştırıcı olan malzemesi kuru isot diye anılan kırmızı pul biberdir. Urfalı aileler hemen hemen her sene ortalama 250-450 kg arası kırmızı taze biberi ayıklayıp, kendiler özgü metotlarla kuruttuktan sonra döverek isot haline getirir. Şanlıurfa’yı aşmış Türkiye’ye yayılmış olan meşhur Etsiz Çiğ Köftesi, ince köftelik bulgura farklı çeşniler katılarak yoğurma ile hazırlanır. Tercihen lavaş veya marulla yenilen bu yemeğin yanında en sevilen içecek ayrandır. 

  • Söğülme

Sebze ve eti birbirine harmanlayan Şanlıurfa halkının en sevilen yemeklerinden biri Söğülmedir. Közlenmiş patlıcanların üzerine sarımsak ve zeytinyağını karıştırarak hazırlanan bu harcın üstüne kavrulmuş kıyma eklenir. 

  • Bostana

Bostana salatası normal salatalardan biraz farklıdır. Sebze olarak domates, maydanoz, salatalık ve soğanla hazırlanan bu salatanın içeriğinde özel çeşnili sos vardır. Bol sulu ve ekşimsi olan Bostana ağızda mayhoş bir tat bırakır ve lezzeti ile kendini özleten bir kıvama sahiptir. 

  • Yahudi Köftesi

Halkın bulguru ne kadar sevdiğini hepimiz öğrenmiş olduk. Bu yemeğimizde de sıkça tüketilen bulgur köftesi seçenekleri arasından Yahudi Köftesi var. Arap mutfağından bizim kültürümüze yerleşmiş bu yemek ince köftelik bulgurla hazırlanır. Bol bol baharata, soğana ve salçaya sahip olan Yahudi Köftesinin tadı damağınızda kalacak kadar lezzetli bulacaksınız. 

  • Üzlemeli Pilav

Et suyu ile pişen pilavın üstüne kıyma veya kuşbaşı et, nohut ve kuş üzümü eklenmesiyle oluşan Üzlemeli Pilav, içerisine katılan pekmez sayesinde etin tadını biraz minimalize edip damağınızda ilginç ve tatlımsı bir tat bırakır.

  • Mumbar Dolması

Dünyanın her yerinde hayvansal gıda sevilmektedir. Türkiye’de ise bu gıdalara ek olarak sakatat sevilerek tüketilmektedir. Doğru biçimde temizlendikten sonra sağlığa faydası olan sakatat, yöresel lezzetlerin vazgeçilmez ürünüdür. Kuzu ve koyunun bağırsaklarından yapılan Mumbar Dolması, baharatlarıyla yemeğin tadı zenginleşirken etle buluştuğunda damaklarda şölen yaratan etkiye sahiptir.

  • Şıllık Tatlısı 

Yöresel yemeklerden bahsetmişken kentin en ünlü tatlısı olan Şıllık tatlısından bahsetmeden olmazdı. Bu tatlı az malzemeli ve pratik olması ile kolaylıkla herkesin evde de yapabileceği bir lezzettir. Oldukça hafif bir tada sahip olan Şıllık Tatlısı hamuru krep hamurudur ve içine çekilmiş ceviz konur. Üstüne de şerbet dökülür. İsteğinize göre antep fıstığı veya kaymakla tatlıyı zengileştirebilirsiniz.

  • Urfa Kebabı

Şanlıurfa’nın en sevilen lezzeti şüphesiz Urfa Kebabıdır. Oldukça yoğun bir tada sahip olan Urfa Kebabı koyun kıymasıyla yapılır. Şişlere eti yapıştırarak ızgara üstünde pişirilince tadına tat katan kebap, Türkiye’nin dört bir köşesinde severek tüketilmektedir.