Baharı karşılamak için en iyi 10 rota

Baharı karşılamak için plan yapmaya başlayanlar sizin için liste hazırladık. İşte baharın muhteşem resmini en güzel haliyle görebileceğiniz 10 harika rota.

Baharı karşılamak için en iyi 10 rota

Bahar geliyor.  Ağaçlar filizlenmeye, meyve ağaçları çiçek açmaya başlıyor. Yakında her yer rengârenk olacak. Nisan ayıyla birlikte baharın uyanışına eşlik etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise fotoğraf makinenizi alın, baharı karşılamak için en iyi 10 yer listemizden kendinize bir yer seçin.

1-Datça

Strabon'un, "Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası'na gönderir" diye bir sözü vardır. Bu sözün altında yatan anlamı anlamak hiç de zor değil. Mavi ile yeşilin, kekik ve bal kokusunun birleştiği Datça, mavinin gözün görebileceği tüm tonlarını barındıran denizi, tertemiz havası ile insanın ömrünü uzatan bir yer.

2-Fethiye

Dünyanın en iyi yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu'nun güzergahında, muhteşem manzaralara sahip Fethiye, yeşil ve deniz tutkunu iseniz mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Turkuaz renkli denizi, altın sarısı kumları ve Akdeniz iklimi ile yılın her mevsimi ayrı bir güzellik sergileyen Fethiye bahar tatilinizi ayrıcalıklı kılacak.

3-Ihlara Vadisi

Bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardan olan Ihlara Vadisi, yürüyüş yolları ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini cezbediyor.

4-Ovacık

Küçük bir tarım köyü olan, eski taş evlerden ve otlak hayvancılık ve zeytin ağaçlarıyla dolu toprak yollardan oluşan Anadolu'nun şaşırtıcı doğal güzellikleri ve kültürüyle bezenmiş Ovacık, baharı karşılamak için listenize girmeye hazır.

5-Halfeti

Fırat Nehri'nin altında kalan kısmı "Saklı Cennet" veya "Kayıp Kent" olarak anılan Halfeti, tarihi dokusu, koruma altına alınan güzellikleri ile görülmeye değer bir yer. Bir bölümü Birecik Barajı'nın suları altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle öne çıkan Halfeti’nde Fırat Nehri kenarında yürüyüş yapıp, tekne turlarıyla da bölgenin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

6-Trilye

Kırmızı kiremitli çatıları, dar sokakları, tarihi dokusu ve özgün yapısını koruyabilmiş, sakin huzur dolu şirin bir köy olan Trilye, İstanbullular için baharda bir hafta sonu kaçamağı yapacak kadar yakın konumda.

7-İznik

Baharın gelişini doğanın sesini dinleyerek vakit geçirmek ve kendinizi doğaya bırakmak istiyorsanız, kesinlikle İznik  doğru yer. İznik'in güzelliğine güzellik, rengine renk katan İznik Gölü’nde kano ya da tekne ile gezmeden dönmeyin.

8-Cunda Adası

Cunda deyince aklınıza sakız kokusu, lor peyniri, zeytin ve enfes Girit mutfağı geliyorsa sıkıntı yok, gelmiyorsa güzelliklerin kokusundan mahrum kalmışsınız demektir. Bahar geliyor! Havalar yavaş yavaş güzelleşmeye başlıyor. İstanbullular için yoğun olmasa da kış dönemini ardınızda bırakıyorsunuz ve iyi bir molayı hak ettiğinizi düşünüyorsanız, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, Türkiye’nin Ege denizinde Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük adası Cunda Adası tam sizlik.

9-Karagöl

Hem ulaşımı bakımından hem de Türkiye’nin en yaşanılabilir ilçelerinden birisi olan Şavşat’ta bulunan Karagöl’de günlük hayatın tüm monotonluğundan uzaklaşıp en çok tercih edilen rotalara yapacağınız doğa yürüyüşü(Trekking) ile baharı karşılarken tüm yorgunluğunuzu üstünüzden atabilirsiniz! 

10-Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı yeşiller içinde şirin bir köy bulunuyor. Tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra kıyametin teğet geçtiği köy olarak ünlenen Şirince’de yürüdükçe yürümek isteyeceksiniz. Şirince sokaklarında gezerken, ünlü bir ressam tarafından yapılan bir tablo gibi görünen Şirince manzarasını fotoğraflarken telefonunuzun şarjı yetmeyebilir.