Dünyanın en büyük 10 adası

Dünyanın en büyük 10 adası

Geçmişten günümüzze  jeopolitik sınırların dramatik bir şekilde yer değiştirdiği bir gerçek, değiştireceği de. Gelecek yıllarda kıtaların, ülkelerin ve adaların yeni konumlarını kim bilebilir ki? Neyse günümüze bakalım biz dedik ve dünyanın en büyük adalarını sizin için derledik. Hadi hep birlikte bu koskocaman adalara bir göz atalım.

1- Grönland – Kuzey Buz Denizi

Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olmasına karşın kendi istekleriyle Avrupa Birliği’nden ayrılan, dünyanın en büyük adası konumundaki Grönland Adası'nın %80’i buzullarla kaplı ve tarıma elverişsizdir. 2.130.800 km²’lik geniş bir alanı kapsamaktadır. Yaklaşık olarak 57.000 civarında insanın yaşamaktadır. Nüfusun çoğunluğu başkent Nuuk’da yaşamaktadır. Bölgede yaşayan yerel halkın dışında İskandinav kökenli halk da bulunmaktadır. Kışları aşırı soğuk olan adanın bazı bölümlerinde sıcaklık yazın dahi 0 derecenin üzerine çıkamaz. Yıllık ortalama sıcaklık ise -7 derecedir. Adada yerel dillerini konuşmakla birlikte Danca konuşulan bölgeler de bulunmaktadır.

2- Yeni Gine – Batı Pasifik

Dünyanın en büyük 2. adası olma özelliğini taşıyan Yeni Gine, 785.753 km²’lik yüz ölçümüyle Avustralya’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Adanın doğusunda Papua Yeni Gine bağımsız devleti yer alırken batısında Endonezya bulunmaktadır. Doğu Malay Takım Adaları’ndan olan bu ada iklim olarak ılımandır. Yerleşim çok azdır. Bu yüzden tatil için gidilebilecek sessiz ve sakin bir alternatif sunmaktadır. İkliminin elverişli olmasından dolayı yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.

3- Borneo – Hint Okyanusu

748.168 km² yüz ölçümü ile dünyanın en büyük 3. adası konumunda Borneo, Endonezya, Malezya ve Brunei ülkeleri tarafından paylaşılan Güneydoğu Asya’da bulunmaktadır. Ada ismini Hollandalı gezginler tarafından almıştır. Çok fazla endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ada, Endonezya'da Kalimantan adı ile bilinirken, Malezya'da Doğu Malezya olarak adlandırılmaktadır. "Rafflesia" isimli dünyanın en büyük çiçeği Borneo adasında yaşar.

4- Madagaskar – Hint Okyanusu

587,713 km² yüz ölçümüyle dünyanın en büyük 4. adası olan Madagaskar aynı zamanda bir ada ülkesidir. Madagaskar ya da resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlıdır. Ada, Hint Okyanusu'nun batı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Antananarivo aynı zamanda en yoğun nüfusun olduğu yerdir. Adaya özgü bir çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik'tir.

5- Baffin Adası – Kuzey Buz Denizi

Dünya'nın beşinci büyük adası olan Baffin Adası'nın uzunluğu 1.530 km, yüzölçümü 507.451 km², en yüksek yeri 2.042 m'dir. Baffin Adası'nda yaklaşık 431 kuş çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca iklim olarak karasal iklim görülür. Kanada Arktik kutup adalarının da en büyüğüdür. Adanın en büyük şehri İgaluit neredeyse ada nüfusunun tamamın yaşadığı yerdir.

6- Sumatra – Hint Okyanusu

Sumatra Endonezya'ya ait bir adadır. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük altıncı adasıdır. Ayrıca tamamıyla Endonezya'ya ait en büyük ada unvanına da sahiptir. Diğer adalar (diğer iki ada, Borneo ve Yeni Gine, kısmen Endonezya'da yer almaktadırlar). En büyük şehri 3.400.000 nüfusuyla(2009) Medan'dır. Altın madenlerinin fazla olmasından doalyı Sumatra halkı genelde ormanlarda köylerde yaşamaktadır.

7- Honshu – Kuzeybatı Pasifik

Dünyanın en büyük 7. adası olan Honshu, Japonya'nın en büyük ve en kalabalık adasıdır. 227,962.59 km²’lik yüz ölçümüyle bütün Japonya topraklarının ortalama %60’ını oluşturmaktadır. Dağlık ve volkanik bir ada olup üç levhanın çarptığı yerde yer almasından dolayı adada sık sık depremler yaşanmaktadır. En yüksek noktası 3,776 metre ile aynı zamanda ülkenin en yüksek dağı olan Fuji Dağı'dır.

8- Büyük Britanya – Kuzey Atlantik

Büyük Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallık'a bağlı ada. Büyük Britanya Adası, Britanya Adaları'nın en büyüğüdür. Adanın yüzölçümü 218.595 km² dir. Kuzey-güney doğrultusunda uzun bir ada olan Büyük Britanya'nın batı kesimi genellikle dağlıktır. Adanın en geniş yeri 130 km'yi geçmediği için ırmaklar kısadır.

9- Victoria Adası – Kuzey Buz Denizi

Victoria Adası, Kanada Arktik Adaları içerisinde yer alan bir adadır. Nunavut ve Kanada'nın Kuzeybatı Bölümü arasında yer alır. Dünya'nın en büyük 9. adası, Kanada'nın ise en büyük 2. adasıdır. 217,291 km²’lik alanı kapsamaktadır.

10- Ellesmere Adası – Kuzey Buz Denizi

Ellesmere Adası 196.235 km2'lik yüzölçümü ile dünyanın 10. Kanada'nın ise 3. en büyük adasıdır. Birçok fiyort ve buzulu olan adanın "Ellesmere Adası Millî Parkı" adı altında korunmaktadır. Çok soğuk hatta buzul ikliminde olması dolayısıyla 2006 yılında adanın toplam nüfusu 146 olarak açıklanmıştır.