Dünyanın en iyi 10 müzik festivali

Görsel şovların, sınırsız müzik şölenlerinin ve rengarenk manzaraların olduğu dünyanın en iyi 10 müzik festivalini listeledik.

Dünyanın en iyi 10 müzik festivali

Seyahat etmek için birçok motivasyonunuz olabilir farklı bir şehri keşfetmek, farklı bir yemeyi keşfetmek, farklı bir tarihi yapıyı keşfetmek, bu liste böyle uzar uzar gider. Bazıları da dünyanın en başarılı solistleri ve müzik gruplarının sunacağı canlı performansları yerinde yaşamanın hayallerini kuruyor. Seyahat planlarını konserler, müzik festivalleri ya da büyük organizasyonlara göre yapmak ve en sevdiği sanatçı, grup ya da dj’lerle göre yapanlar bu liste tam size göre!  birçoğumuzun hayallerini süslüyor. İşte karşınızda dünyanın dört bir yanında düzenlenen dünyaca ünlü 10 müzik festivali...

1- Coachella Müzik Festivali

Coachella Valley Music and Arts Festival, her yıl Indio, Kaliforniya'da düzenlenen bir müzik ve sanat festivali. 1999'da Paul Tollett ve Rick Van Santen tarafından kuruldu. AEG Live'ın bir iştiraki olan Goldenvoice tarafından organize edilmektedir. Etkinlikte rock, indie, hip hop ve EDM sanatçıları sahne almaktadır.

2- Tomorrowland

2005 yılından beri Belçika'nın Boom kentinde gerçekleştirilen ve Avrupa'nın en büyük müzik etkinliklerinden biri olarak kabul edilen elektronik müzik festivali Tomorrowland Festivali, dünyanın en hızlı gelişen ve en büyük elektronik müzik festivalidir. Tomorrowland’i bu kadar önemli kılan müziğin yanı sıra büyüleyici festival doğası. Her detayı incelikle düşünülmüş festivalde katılımcıları her seferinde farklı evrenlere taşıyan ışık gösterileri ve tasarımlarıyla farklı bir deneyim sunuluyor.

3- Rock in Rio

Yaklaşık olarak 5-7 gün arasında süren festival, Beyonce, Avicii ve Fergie gibi sanatçılara ev sahipliği yapıyor. 1985 yılından beri kutlanmaya devam eden festival, adında da anlaşılacağı gibi ilk kez Rio de Janerio’da gerçekleştirilmiştir. Yıllar öncesinde üç şehirde yapıldı. Brezilya'daki Rio de Janeiro'da, Portekiz'deki Lizbon'da ve İspanya'daki Madrid'de yapıldı. 2015 yılında, Las Vegas'ta gerçekleştirilmesine karar verildi. 

4- Benicassim Festivali

Genellikle basitçe FIB olarak kısaltılmış Internacional de Benicàssim Festivali, Valensiya Topluluğu'ndaki Benicàssim kasabasında düzenlenen yıllık bir müzik festivalidir. Başlıca pop, rock ve electronica sanatçılarının yanı sıra kısa filmler, defileler ve sanat gibi diğer unsurlara da odaklanıyor. Festivali diğer festivallerden ayıran özelliği isef festivalden önce denize girerek eğlenebilir, güneşlendikten sonra da kendinizi saniyeler içinde festivalin içine atabilirsiniz.

5- Donauinselfest

Donauinselfest, Viyana, Avusturya'daki Donauinsel'de her yıl düzenlenen ücretsiz bir açık hava müzik festivalidir ve SPÖ Wien tarafından düzenlenmektedir. 3 günde 3 milyondan fazla ziyaretçiyle dünyanın en büyük açık hava müzik festivalidir.

6- Roskilde Festivali

Danimarka’da1971 yılından beri devamlı olarak düzenlenmeye devam eden Roskilde Festivali'nin geliri 0! Gelirin tamamı insani ve kültürel bağışlara, kar amacı gütmeyen yardım kuruluşlarına aktarılıyor. 1999'da yılında gerçekleşen ve festivalin tüm dünyada bilinirliğini artıran meşhur çıplak koşusu (naked run) her sene festivalin bir parçası haline gelmiştir.

7- Sziget Festivali

 Avrupa'nın en büyük kültür ve müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali, her yıl Ağustos ayında Tuna Nehri üzerindeki 108 hektar ormanlık Óbudai-sziget'te düzenleniyor. Festivalde her yıl binden fazla performans sergileniyor. Festivale katılanlar için herkesin kendi çadırında konaklayabilme imkanı bulunuyor.

8- Exit Müzik Festivali

Her yıl temmuz ayının ikinci perşembesi başlıyor. 4 gün boyunca devam ederek müziğin keyfini doyasıya çıkaracağınız Exit Müzik Festivali Sırbistan'ın Novi Sad kentindeki Petrovaradin Kalesi'nde düzenlenmektedir. 2000 yılında başlayan festival, Underground electronica’dan, metale, punk’tan diğer deneysel türlere uzanan geniş müzik yelpazesi ile ziyaretçilerini müzik ile doyuruyor.

9- Sunburn Festivali

Asya'nın en büyük müzik festivali olan Sunburn, elektronik dans müziği festivalidir. Festivali diğer festivallerden ayıran ve adını daha fazla duyuran olay ise festival alanında gerçekleştirilen logo. Sunburn, 2014 yılında “İnsanlardan Oluşan En Büyük Logoyu” yaparak rekorlar arasına girmeyi başarmıştır.

10- New Orleans Caz Festivali

Amerika’nın Louisiana eyaletinde bulunan New Orleans şehri, caz müziğin doğduğu yer olarak biliyor. New Orleans’a has müzik, kültür ve geleneklerin harmanlandığı festival, genellikle Jazz Fest olarak biliniyor. Festivale gerek Amerika’dan gerekse dünyanın dört bir yanından müziksever akın ediyor. 1970 yılında yine George Wein tarafından başlatılan bu festival, her sene Nisan sonunda başlayıp yaklaşık 10 gün sürüyor.