Dünyanın en iyi 10 sokak lezzeti

Dünyanın en iyi 10 sokak lezzeti

İster ayaküstü, ister mekanda yemek yemek isteyin, sokak lezzetlerini tatmak için her zaman geçerli bir nedenimiz vardır. Tatlıdan, et yemeklerine, içeceklerden meyvelere kadar günün her saati ruhumuzu doyuran sokak lezzetleri ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da başlı başına bir yemek kültürü vardır. İşte farklı lezzetleri keşfetmeyi sevenler için mutlaka denemesi gerektiği en lezzetli 10 sokak lezzeti...

1- Chilli Crab / Singapur

Singapur menşeli bir Güneydoğu Asya deniz ürünleri yemeğidir. Çamur yengeçleri yaygın olarak kullanılır ve yarı kalın, tatlı ve tuzlu domates ve biber bazlı sosda kızartılır.

2- Banh mi / Vietnam

Banh mi Vietnamca ekmek anlamına gelir. Vietnam mutfağında, genellikle uzunlamasına bölünmüş ve sandviç olarak çeşitli tuzlu malzemelerle doldurulmuş ve yemek olarak servis edilen ince, gevrek kabuklu ve yumuşak, havadar dokuya sahip bir tür kısa baget anlamına gelir.

3- Poutine / Kanada 

Kahverengi bir sos ile tepesinde patates kızartması ve peynir curds içeren bir yemektir.

4- Halo-Halo / Filipinler

Halo-Halo, ezilmiş buz, buharlaştırılmış süt, şekerli fasulye, hindistan cevizi şeritleri, sago, gulaman, pinipig pirinci, haşlanmış kök mahsulleri içeren çeşitli maddelerden oluşan popüler bir Filipinli soğuk tatlıdır.

5- Bunny Chow / Güney Afrika

Genellikle bir tavşan olarak adlandırılan Bunny chow, köri ile doldurulmuş içi boş beyaz bir somundan oluşan bir Güney Afrika fast food yemeğidir. (Tavşan kullanılmaz)

6- Pierogi / Polonya

Pierogi, Polonya mutfağının ülke dışında en çok bilinen yemeğidir. Yarı dairesel şekilli hamur parçaları, Türk mutfağının mantısını, İtalyan mutfağının raviolisine benzemektedir.

7- Gimbap / Güney Kore

Gimbap, pişirilmiş pirinçten ve gim içinde haddelenmiş diğer malzemelerden yapılan ve ısırık büyüklüğünde dilimler halinde servis edilen bir Kore yiyeceğidir.

8- Arepas / Kolombiya

Arepa bir çeşit mısır ekmeğidir ve yemeklerin yanında olduğu gibi yenmesinin yanı sıra çeşitli içlerle doldurularak da servis yapılabilir.

9- Tostados / Meksika

Tostada İspanyolca'da kızartılmış anlamına gelen bir kelimedir. Meksika ve Güney Amerika'nın diğer bölgelerinde kızartılmış malzeme ile hazırlanan çeşitli yöresel yemeklerin adı olarak da kullanılmaktadır. Tostada genellikle kızartılmış düz veya kase şeklinde bir tortilla anlamına gelir.

10- Ceviche / Peru

Taze narenciye sularında, en yaygın olarak limon veya kireçte pişirilmiş biber ile baharatlanmış taze çiğ balıklardan yapılmış ve Peru kaynaklı bir Latin Amerika deniz ürünleri yemeğidir.