Dünyanın en tehlikeli 10 adası

Dışarıdan eşsiz görünen adaların içi acaba öyle mi? Nefes kesici görünen bazı adalarda büyük tehlikeler yatıyor. İşte dünyanın en tehlikeli 10 adası!

Dünyanın en tehlikeli 10 adası

Dışarıdan bakıldığında bazı adaların hayalini kuruyoruz. Her sene Survior izleyerek ada hayatının içinde olabiliyoruz, Bazı adalar var ki hayal değil sadece kabusa konuk olur. Bu adalara gitmek için para, zaman ve pasaport yetmez, yanınıza yürek de almalısınız. Listelediğimiz adaların aslında bir ölüm yuvası olduğunu biliyor musunuz? İşte ayak basmanın cesaret isteyeceği dünyanın en tehlikeli 10 adasını sizler için sıraladık. 

1- Kuzey Sentinel

Son derece tehlikeli bir ada olan Sentinel Adası Hindistan sınırları arasında yer alıyor. Yamyam kabile olarak anılan adanın yerel halkı dış dünya ile teması tamamen koparmış durumda. Adanın dışından gelen herkese oklarla ve mızraklarla karşılık vererek etkileşim içerisine girmeyi reddediyor. 2006 yılında iki Hintli balıkçı adaya yaklaşmasından dolayı feci şekilde öldürüldüğü biliniyor. Araştırmacılar helikopterlerle bölgeyi araştırdığı sırada taş ve mızraklarla karşı karşıya kalıyor.

2- Vozrozhdeniya

Özbekistan ile Kazakistan arasında yer alan bu adada, biyolojik silahlar üzerinde de yapılan deneyler ile tam bir ölüm adası haline gelmiştir. Aral Denizi'ne bağlı bu adada, 1948 yılında gizli bir Sovyet laboratuvarı inşa edilmesinin hemen ardından; şarbon, veba, tularemi, çiçek hastalığı ve bruselloz gibi ölümcül hastalıklara karşı bireyler üzerinde sayısız test yapılmıştır. Bu yaşananlardan sonra ada artık hayaletlerden ibaret.

3- Gruinard

Hiçbir insanın yaşamadığı bu İskoç Adası'nda 1942 yılında İngiliz hükümetinin biyolojik silah denemeleri ile tüm canlılar katledilmiş. Bilim adamları yaptığı araştırmada tüm yaşamı bitiren bakterinin Antrax(Şarbon) olduğunu açıklamıştır. 1986'da 280 ton formaldehit ile yıkanan adaya, 1990 yılında yerleştirilen koyunların ölmemesi sonucu adanın temizlendiğine kanaat getirilmiş.

4- Reunion

Ada içten de dıştan da güzelliği ile görenleri büyülüyor. Şunu bilin ki bu güzellikte suya giremeyeceksiniz. Neden mi? Bu adayı tehlikeli yapan adayı çevreleyen suda sayısız köpekbalığı bulunması. Yüzmenin ve sörf yapmanın tamamen yasak olduğu adada  2011 ve 2015 yılında 17 ölümcül köpekbalığı saldırısı meydana gelmiştir.

5- Enewetak Atoll

ABD'nin nükleer denemelerine maruz kalan Enewetak'de, soğuk savaş döneminde tam anlamıyla felaketi yaşamıştır. Büyük Okyanus’taki 40 mercan adasından biri olan Enewetak, bombanın en çok test edildiği alanlardan biri. 30'dan fazla TNT'nin patlatıldığı adada, radyoaktif kalıntılar ve kirlenmiş toprak ölümcül bir risk taşımaktadır. 

6- Ramree 

Uzmanlara göre dünyada insanlara saldırma konusunda en fazla sabıkaya sahip olma özelliği taşıyan Myanmar'ın turistik Ramree adasında bulunan tuzlu su timsahları, ikinci Dünya Savaşı sırasında adaya çıkarma yapan İngiliz askerlerine saldırıp çok sayıda kaybın yaşanmasına neden olmuştur. Guinness Rekorlar Kitabı'na dahil konu olmuş bu tehlikeli adada,  tuzlu su timsahları günümüzde de sık sık insanlara saldırmakta. 

7- Ilha da Queimada Grande

Brezilya kıyıları her zaman güzeldir diye düşünebilirsiniz ama burasının olmadığı kesin. Brezilya kıyılarına gizlenmiş bu küçük ada, Yılan Adası olarak biliniyor. Dünyanın en ölümcül vahşileri arasında yer alan zehirli çukur yılanının evi olan bu adada, yılanlar yıllar boyunca nüfusunu arttırarak adapte olmayı başarmış. Bu yılanlar bana ne yapar diye soracak olursanız. Sizinle temas ettiğinde dokunuzun erimesine beyin kanama geçirmenize gibi, ani ölümlere neden oluyor. Brezilya hükümeti bu riske girmeyip, adaya girişi yasaklamış durumda!

8- Izu Adaları

Toksik ve kükürt buharları ile yaşamın çok zor olduğu küçük bir Japon adası olan dolayı Izu Adaları'nda, ada sakinlerinin 7 gün 24 saat gaz maskeleri ile dolaşması zorundadır.

9- Bikini Mercan Adaları

Marshall Adaları'nın bir parçası olan Bikini Mercan Adası, Pasifik Okyanusunda bulunmaktadır.  Nükleer testlerden nasibini alan bu adada, 1946 yılında ABD'nin nükleer testlerini gerçekleştirdiği bölgelerden biri olarak biliniyor. Hidrojen bombası dahil olmak üzere 23 nükleer patlama gerçekleştirilen bölgede, yarım asır geçmesine rağmen gıdalar hala zehirli!

10- Poveglia

Venedik ile Lido arasında kurulmuş bu eşsiz ada, İtalya'da diye kulağa güzel gelebilir ama öyle değil! Geleceğini bilemeyiz ama geçmişi oldukça sabıkalı ve karanlık. Veba hastalığına yakalananların tutulduğuve daha sonra gömüldüğü yer olarak biliniyor. Yaklaşık olarak 100.000'den fazla kişinin yaşamını kaybettiği adada, hikayesi ile gerilim yaratıyor.