Dünyanın en tuhaf 10 müzesi

Dünyanın en tuhaf 10 müzesi

Bir milleti geçmişiyle ve modern yaşantısıyla tanımak için en iyi rotalardan biri olan müzeler sanat eserine değer verenlerin uğrak yeri olmaktadır. Fakat bazı müzeler var ki hem merak edip gitmek isteyeceğiniz hem de içinde bulunduğunuz anlarda hemen çıkmak isteyebileceğiniz. Görmeye alışık olamayacağınız bize en tuhaf gelen 10 müzeyi sizin için derledik. Hadi bu müzeler hangileriymiş bi bakalım... 

1- Yanmış Yiyecek Müzesi / ABD

1980’li yılların son dönemlerinde Amerika’da Deborah Henson Conant tarafından kurulan Yanmış Yemek Müzesi fikri, Conant’ın arkadaşları için hazırladığı yemeklerin altını yakmasıyla başlamış. Müzede; simsiyah yemekler, yanık kek ve tost çeşitleri bulunmakta.

2- Parazit Müzesi / Japonya

Bu müze gerçekten mide kaldıracak bir müze. Müzede 45.000'den fazla parazit sergilenmekte. Ayrıca  parazitlerin sergilenmesinin dışında bazen parazitin nasıl etki ettiğini gösteren sergiler de yapılıyor.

3- Kötü Sanat Müzesi / ABD

1994 yılında antikacı Scott Wilson'ın çöpte bulduğu bir resmi arkadaşlarına göstermesiyle ortaya çıkan Kötü Sanat Müzesi fikri, herkes iyi sanat yapmak zorunda değil. Sanat sanat içindir düşüncesine sahip kişilerin eserlerini  eserlerini bağışlayabildiği müze koleksiyonunda yakşalık 600 eser  bulunuyor.

4- Saç Müzesi / Türkiye

Saç Müzesi'nin hikayesi Nevşehirli çömlek ustası Galip Körükçü'nün Fransız bir kadından aldığı bir tutam saç ile başlamakta. Yıllar önce Nevşehir'e turistik seyahat için gelen Fransız kadın, çömlek ustası Galip Körükçü'ye aşık olur ve ülkesine döneceği zaman hatıra kalması için bir tutam saçını Galip Usta'ya verir. Galip Usta, saçı mağara duvarına asar ve o günden sonra çömlekçiyi ziyarete gelen her kadın, dilek dileyerek saçlarını mağaraya bırakmaya başlarlar.

5- İşkence Müzesi / Hollanda

Loş bir ortamda gerçeğine uygun şekilde canlandırılan cezalandırma sahneleri ile görenleri ürperten İşkence Müzesi'nde, zamanında kimisi öldürmek kimisi de acı vermek için kullanılan büyük çiviler, giyotin, engizisyon sandalyesi ve pek çok kemik kırıcı işkence aleti bulunmaktadır.

6- Kanalizasyon Müzesi / Fransa

1200'lü yıllarda Kral Philippe Auguste'nin emriyle kurulan, günümüzde bile son derece düzenli ve iyi korunmuş Kanalizasyon Müzesi, iskeletleri ve sırrı çözülemeyen mezarlıklarıyla ziyaretçilerine korku dolu anlar yaşatıyor.

7- Deney Müzesi / Rusya

Neva Nehri kıyısına kurulmuş, Rusya'nın ilk, dünyanın ise en eski müzelerinden biri olan Deney Müzesi'nde çeşitli deneyler sonucu elde edilmiş yarı insan yarı hayvan yaratıklar, yapışık insanlar, çift başlı hayvanlar gibi korkutucu anatomi çalışmaları, her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

8- Tuvalet Müzesi / Hindistan

Kuveyt, Lüksemburg, Arjantin ve Senegal gibi ülkelerden getirilen tuvaletlerin sergilendiği Tuvalet Müzesi'nde, farklı şekil ve desenlerde klozetlerin yanı sıra pisuvar, komodin ve bir tuvalette karşılaşabileceğiniz çeşitli araç gereçler bulunmakta. Ayrıca müzede MÖ 2500 yılından günümüze kadar olan süreçte tuvaletin gelişimi, tuvalet kullanımı ile ilgili yazılar, resimler ve şiirler de yer almaktadır.

9- İç Çamaşırı Müzesi / Belçika

Şov dünyasında ünlülerin ve siyasilerin en az 1 kez giydiği iç çamaşırlarının sergilendiği bu müze Brüksel’de yer almaktadır. İç çamaşırlarının ünlüler ile çekilmiş bir fotoğrafı ve orijinal koleksiyonun yanında görülebilen özel sertifikası bulunmakta.

10- Corpus İnsan Müzesi / Hollanda

14 Mart 2008’de Hollanda’da açılan bu ilginç müze, 35 metre yüksekliğindeki ilk insan vücudu müzesi olma özelliğini de taşıyor. İnsan vücudundaki tüm organları yakından görme şansına sahip olunabilecek bu müze,  Hollanda’nın Oegstgeest şehrinde bulunuyor.