Dünyanın en yeşil 10 ülkesi

Yeşil ve doğa tutkusu olanların doya doya nimetlerinden yararlanacağı ve saf oksijenle nefes alıp vereceği, dünyanın en yeşil 10 ülkesini listeledik.

Dünyanın en yeşil 10 ülkesi

Teknoloji geliştikçe eski doğal dünyadan eser kalmaya başladı. Ne kadar teknoloji o kadar az doğa anlamına gelmeye başladı. Eski dünyaya dair elimizde pek de çok doğal alanın kaldığından bahsetmek ne yazık ki mümkün değil. Teknoloji ile birlikte artan artan nüfusu ile doğal yaşam alanları günden güne eriyor. Çarpık kentleşme, rant çatışmaları, çevre kirliliği ve çok daha sayılacak etmenden dolayı doğanın yeşilini yok ediyoruz. Her geçen gün betonlaşmanın artmakta olduğu göz önünde bulundurulursa dünyanın korunmakta olan yeşil bölgelerinin olduğuna inanmak zorlaşıyor. Az da olsa bazı ülkeler doğasına, yeşiline önem verip oraları korumaya devam ediyor. Bu yazımızda size bu ülkeleri tanıtacağız. İşte doğaya olan özleminizi giderecek dünyanın en yeşil on ülkesi...

1- İzlanda

Eşsiz bir tabiata sahip olması ve bakir alanların çokluğu ile oldukça yüksek bir huzur seviyesine sahip İzlanda, enerji kullanımının neredeyse tamamını hidrojen ile sağlıyor. İzlanda, çevre politikalarına maksimum düzeyde önem veren bir ülkedir. Öyle ki; ülkenin enerji ihtiyacının neredeyse tamamı doğal kaynaklarla sağlanmaktadır.

2- İsviçre

Konumunun kıymetini en iyi bilen ülkelerden biri de İsviçre'dir. Etrafı Alp Dağları ile çevrili İsviçre, doğal yapılarını korumak için bazı bölgelerde motorlu taşıt kullanımını yasaklamıştır.

3- Kosta Rika

Ülkesinin doğasını korumak adına çevreci eylemlere en çok bütçe ayıran ülkelerden bir tanesi de Kosta Rika'dır. Son yıllarda karbon salımını en aza indirgemek adına çalışmalar yapmaya başlamıştır. Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika son yıllarda tam beş milyon ağaç dikimi gerçekleştirmiştir.

4- İsveç

Doğal çevre için en çok çalışan ülkelerden biri olan İsveç'e halkında da destek oldukça fazla. İsveç halkı ekolojik dengeyi koruma konusunda o kadar hassas ki; ısınma için kerestelerden çıkan talaşı bile kullanıyor.

5- Norveç

küresel ısınmadan en çok etkilenen ülkelerden biri olan Norveç onunla mücadele etmek için elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Bu mücadeleye ülkenin kartpostaldan fırlamış gibi gözüken yerleri canlı kanıt niteliği taşıyor.

6- Mauritius

Burası neresi der dediğinizi duyar gibiyiz. Sırada belki de adını pek azımızın bildiği bir ülke yer alıyor. Hint Okyanusu’nun Güney batısında yer alan, tropikal bir iklime sahip bu ülkeye Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilmektedir. Ülkenin doğaya ve yeşile olan saygısının yansımalarını da ülkenin toprakları içerisi görmek mümkün.

7- Fransa

Fransa’nın güzelliği ve ihtişamı yalnızca Paris ile sınırlı değil. Son yıllarda geri dönüşüme, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve doğa dostu çevreci yaklaşımlara önem vermeye başlamıştır. Ülkede keşfedilmeyi bekleyen ve içerisinden çıkmak istemeyeceğiniz pek çok yeşil alan bulunuyor.

8- Avusturya

Sırada Avrupa’nın küçük ama gurur ülkesi var. Gururu ise çevreyi korumak amaçlı koyduğu katı kurallar ile çevreci politikalar. Bu kural ve politikalar ile birlikte ülkedeki yeşil alan miktarı bir hayli fazla.

9- Küba

Sular altında kalmamak için bir hayli mücadele eden Küba, son dönemdeki atılımları ile ülkeye çokça turist çekmektedir. Bu turistler ülkenin suyuna geliyor mu bilemeyiz ama havasına geldikleri kesin. Küba'da boylu boyunca uzanan palmiye ağaçlarının yanı sıra eşsiz ormanlık alanları da bulunuyor.

10- Kolombiya

Ülkedeki milli parklar çoğaltmaya başlayan, Güney Amerika’nın Kuzeybatısında yer alan Kolombiya'da, son zamanlarda ülkenin inşaat sektöründe çelik yerine bambu kullanılmaya başlanmıştır.