Hafta sonu kaçamağı için 10 rota

Hafta sonu kaçamağı için 10 rota

İstanbul gibi yorucu ve stres dolu bir şehirde yaşıyorsanız, kafa dinlemeye ihtiyacınız var demektir. Hızlı bir şekilde kalabalıktan uzaklaşıp, kafanızı dinlemeyi ve monotonluktan uzaklaşmayı istiyorsanız, ilk bulduğumuz anda da kaçacağınız yakın mesafe hafta sonu kaçamakları tam size göre. İşte İstanbul ve çevresinde bir hafta sonu tatili için 10 huzurlu yer.

1-Yedigöller

Doğal bir mucize olan ve güzelliğini sonbaharda tepelere taşıyan Yedigöller, İstanbul'dan 4-5 saat uzaklıktadır. Tabii ki, Yedigöller'e geldiğinizde, zorlu ve uzun yollar unutulur. Sonbaharda fotoğraf çekmek, çeşitli ağaçların arasında yürümek, kamp yapmak ve bungalovlarda kalmak istiyorsanız, Yedigöller Milli Parkı sizi bekliyor.

2-Şile

İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan Şile, yaz mevsimindeki yoğun ilgi nedeniyle kalabalık olabilir. Bu nedenle, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde keyfi olan yerlerden biridir. İstanbul'dan sadece bir saat uzaklıktaki bu güzel yerde kalmak da mümkün.

3-Polonezköy

İstanbul'un oldukça yakınında bulunan Polonezköy, şehirden uzaklaşmak için mükemmel bir mekan. Doğayla iç içe olan ve adını 1800'lerin sonunda buraya yerleşen Polonyalılardan alan bu tatlı yerde birçok faaliyet yapılabilir. Sonbaharda bu tatlı yerde lezzetli kahvaltılar yapabilir, et yemekleri yiyebilir, cam atölyelerine katılabilir, ATV'ler ve ata binebilirsiniz.

4-Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, birçok parkuru ve Avrupa Yakası'nın en gözde destinasyonlarından biri olan en keyifli kaçış rotalarından biridir. Eğer sonbaharda keyifli yürüyüşler ve koşular yapmak istiyorsanız, Belgrad Ormanı'na uğrayabilir ve kendinize uygun parkuru seçebilirsiniz. Ayrıca belirli alanlarda barbekü yapabilirsiniz.

5-Riva

Riva, tıpkı Şile gibi yaz aylarında da en çok tercih edilenidir. Ancak, sonbaharda güzel olmadığı anlamına gelmez. Kalabalıktan uzaklaşıp kendinizi dinlemek istiyorsanız, Riva'yı seçebilirsiniz.

6-Garipçe Köyü

Şehirdeyken şehrin karmaşasından uzaklaşmak ister misiniz? O zaman adresiniz elbette Garipçe Köyü olmalı. Garipçe, Sarıyer'den 10 km uzaklıkta eski bir balıkçı köyüdür. Rumelifeneri ve Rumelikavağı arasındaki köy, balık yemek ve kahvaltı yapmak için mükemmel bir atmosfer sunuyor.

7-İğneada

Eğer sonbaharda güneşin, denizin ve temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, yeriniz elbette İğneada. Longoz Ormanlarının yanında, arkanızdaki orman, önünüzdeki Karadeniz bölgesi tatil yerlerinden biridir. Bölgede kamp yapacak yerler var.

8-Ballıkayalar

İstanbul yakınlarındaki bir cennet! İstanbul'dan sadece 45 dakika uzaklıktaki Ballıkayalar Tabiat Parkı'na giderek güzel manzaranın ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede trekking, kaya tırmanışı, kamp ve piknik yapabilirsiniz.

9-Sapanca

İstanbul'dan bir veya iki saat uzaklıkta bulunan Sapanca, temiz hava ve güzel bir göl manzarası için gidebileceğiniz yerlerden biri. Sonbaharda Sapanca'yı ziyaret edebilir ve Sapanca Gölü çevresindeki 16 km uzunluğundaki parkta bisiklete binebilir, piknik yapabilir ve alabalık restoranlarını deneyebilirsiniz.

10-Prens Adaları

İstanbul'un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Prens Adaları, yani Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada sonbaharda çok sakin. Kısa bir süre için İstanbul'dan uzaklaşmak istiyorsanız, sonbaharda Prens Adaları'na gelebilir, hafta sonunuzu burada geçirebilir, muhteşem manzaralara tanık olabilir ve bisiklete binebilirsiniz.