Hayranlık uyandıran en ünlü 10 köprü

Dünya ustaca bina tekniklerinin sonucu olan muhteşem köprülere ev sahipliği yapıyor. İşte dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan en etkileyici köprüler;

Hayranlık uyandıran en ünlü 10 köprü

Köprüler genellikle tatile nereye gideceğinizi seçerken aklınıza gelen şey değildir. Taşımayı daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için temel bir amaca hizmet eder, ancak bunu yaparken hayatları, kültürleri, dağları, denizleri buluşturur ve kavuşturur. Bir amaçtan fazlasıdır köprü. Bazen şehrin önemli bir simgesi, bazen iki yeri birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıran bir araç, bazense sadece güzel bir manzaraya tanıklık etmek için en iyi yer. Dünyanın en ünlü, güzel ve ilginç 10 köprüsünü sizin için derledik. Bizden size tavsiye köprü deyip hemen geçmeyin.

1-Ejderha Köprüsü / Vietnam

Ateş püskürten bir ejderha düşünün. Khaleesi’nin ejderhaları Drogon, Viserion, Rhaegal gibi. Han Nehri'ni kapsayan köprü, Da Nang Uluslararası Havaalanı ile bölgenin en popüler plajları ve şehir merkezi arasında bir bağlayıcı görevi görüyor. Bir ejderha gibi şekillenen ve tam anlamıyla ateş soluyan bu muhteşem mühendislik örneği.

2-Brooklyn Köprüsü / ABD

1883 yılında tamamlanan Brooklyn Köprüsü, New York şehrinin en ünlü turistik yerlerinden biridir ve zengin bir tarihe sahiptir. Tel kablonun mucidi olan John Roebling tarafından tasarlanan, sayısız televizyon şovunda ve filminde rol alan köprü, Manhattan ve Brooklyn'i birbirine bağlayan kablo tipi hibrit köprüdür.

3-Kintai Köprüsü / Japonya

1673 yılında inşa edilen pitoresk Kintai Köprüsü, Japonya'nın Yamaguchi Eyaleti’ni ziyaret ediyorsanız kaçırılmaması gereken bir mimari şaheserdir. Nishiki Nehri üzerinde uzanan ahşap kemerden oluşur. Sakura (kiraz çiçeği) sezonunda, köprüden en güzel manzaraları tapınakları ve çeşmeleri keşfedebilirsiniz.

4-Konitsa Köprüsü / Yunanistan

Bazen Aoos Köprüsü olarak adlandırılan pitoresk Konitsa Köprüsü, Aoos'u köprülemeye yönelik ilk denemenin başarısız olmasından sonra 1870 yılında inşa edildi ve yaklaşık 20 metreye kadar yükseklikte. Konitsa Köprüsü, çevredeki dağları keşfetmek veya nehirde rafting yapmak için popüler bir başlangıç noktasıdır.

5- Helix Köprüsü / Singapur

Şehrin en çarpıcı mimari özelliklerinden biri olan Singapore's Helix, Singapur'un merkezinde, şehrin merkezi iş bölgesi Marina Center ile Marina Bay bölgesindeki Marina South arasında bir yürüyüş yolu sunmaktadır. Adı, çift sarmala benzeyen fütüristik yapısından geliyor. Köprüden geçtikten sonra muhteşem şehre bakan dünyaca ünlü sonsuzluk havuzunda fotoğraf çekilip Instagram hesabınızı renklendirebilirsiniz.

6-III. Alexandre Köprüsü / Fransa

Paris'teki süslü Pont Alexandre III, nimfler, kanatlı atlar ve daha fazlasıyla görkemli, şehrin en özenle tasarlanmış köprüsüdür. Paris'in Champs-Élysées bölgesini Les Invalides ve Eyfel Kulesi ile birbirine bağlar ve çevresini keşfetmek için sizi anıtlara, müzelere ve mağazalara götürür.

7- Charles Köprüsü / Çekya

Charles Köprüsü, Çek Cumhuriyeti'nin en ünlü köprüsü ve başkent Prag'daki birçok önemli noktadan sadece bir tanesidir. 600 yıl önce inşa edilen Charles Köprüsü, Vltava Nehri boyunca uzanır ve 30 taş aziz heykeli ile dekore edilmiştir. Prag'ın sanatını, mimarisini, pazarlarını ve müzelerini yürüyerek keşfetmek için harika bir başlangıç noktası.

8- Mostar Köprüsü / Bosna

Hırvat-Boşnak savaşı sırasında yıkıldıktan sonra modern bir yeniden yapılanma ile yakın zamanda restore edilen tarihi Mostar Köprüsü, şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde. Burada Osmanlı öncesi, Doğu Osmanlı, Akdeniz ve Batı Avrupa etkilerinin bir karışımıyla büyüleyici bir mimari bulacaksınız.

9- Clifton Asma Köprüsü / İngiltere

Bristol'ün ünlü Clifton Asma Köprüsü, başlangıçta 19. yüzyılın başlarında hafif atlı trafik için tasarlanmış, ancak bugün her gün geçen 11.000'den fazla araçla modern banliyölere hitap ediyor. Yerliler ve ziyaretçiler Avon Boğazı'nın uçurumlarındaki muhteşem ortamını seyretmek için körüden geçiyorlar. Yakınlarda, gezginlerin ilginç butik mağazalar ve kafeler ve Clifton Köyü de bulunmaktadır.

10- Bastei Köprüsü / Almanya

Almanya'nın Sakson İsviçre Ulusal Parkı'ndaki fotojenik Bastei Köprüsü, Dresden'e sadece bir saat uzaklıktadır ve Elbe Nehri'nin panoramik manzarasını sunmaktadır. Nefes kesen bir kumtaşı yapısı olan köprü, 1851'de inşa edilmiş ve Bastei'nin kayalık manzarasında bir yol çiziyor. Oraya vardığınızda, bu çarpıcı doğal alanda bir yürüyüşe çıkın.