Ülke bayrakları hakkında 10 ilginç bilgi

Ülke bayrakları hakkında 10 ilginç bilgi

Ülkerin bayrakları, her milletin bağımsızlık mücadelesini simgeleyen devlet ve ülke bayrakları çeşitli renkler ve simgelerle belirtilmiştir. Çok geniş kullanım alanına sahip olan devlet ve ülke bayrakları resmi törenlerden çeşitli organizasyonlara kadar iç ve dış mekanlar da kullanılır. Kimi zaman göndere çekilen, kimi zaman bir zafer anını kutlama da ön plana çıkartılan bayraklar bir milletin olmazsa olmazları arasındadır. Bazı ülkerin bayrakları var ki birbirinden ilginç özellikleri var. İşte o ülke bayrakları...

1- Danimarka

Siz yokken ben vardımı diyebilecek bayrağıdır Danimarka bayrağı. Dünyanın en eski bayrağı olma özelliğini taşıyan  Danimarka Bayrağı, 1219 yılından bu yana kullanılıyor.

2- Norveç 

Norveç bayrağı, içinde birçok ülkeye ev sahipliği yapıyor. Bayrağın içinde 6 ayrı ülkenin bayrağı bulunabilir.

3- Mozambik 

Bayrağında silah olan tek ülke olan Mozambik bayrağında, ucunda süngü bulunan bir kalaşnikof bulunmaktadır. Kalaşnikof ülkenin savunulmasını ve her daim uyanık olunması gerektiğini ifade ediyormuş.

4- Paraguay 

Önden bakınca başka, arkadan bakınca başka gözüken tek ülke bayrağı olma özelliği taşıyan Paraguay bayrağının, ön ve arka yüzünde farklı amblemler var.

5- Nepal

Dünyada dört köşeli formda olmayan tek bayrak Nepal bayrağıdır.

6- Vatikan ve İsviçre

Ülke bayraklarında dikdörtgen görmek mümkün. Peki ya kare ? Vatikan ve İsviçre’nin bayrakları diğer dünya ülkelerinin bayrakları gibi dikdörtgen değil kare şeklinde.

7- Haiti ve Liechtenstein

Kim kimden kopya çekmiş bilemeyiz ama bildiğimiz tek şey 1936 yılına kadar Haiti ve Lihtenştayn bayraklarının aynı olduğu. 1936 olimpiyatları sırasında fark edilen bayraklara küçük dokunuşlar yapılmış. 

8- Çekya

Çek Cuhmuriyeti bayrağına dikkatli bakanlar Polonya bayrağını görecektir. Kolaycı biri Polonya bayrağının soluna üçgen ekleyip ben yaptım deyip sunmuş.

9- Fildişi Sahili ve İrlanda

Bir açıdan bakınca Fildişi Sahili bayrağı, başka bir açıdan bakınca İrlanda bayrağı. Bu iki ülkenin bayrağındaki renkler zıt olarak konumlandırılmış.

10- Romanya ve Çad

Şekil aynı, renkler aynı ama tonlar farklı.