Ülkemizin en iyi 10 kış destinasyonu

Ülkemizin en iyi 10 kış destinasyonu

Türkiye, dört mevsimi yaşayan dünyadaki az sayıdaki ülkeden biri. Bu çeşitlilik ülkemize farklı mevsimlerde farklı noktalarda güzel manzaralar sunar. Bu nedenle ülkemizde her mevsim eşsiz manzaralara tanık olmak mümkündür. Klasik tatil konseptinden de çıkmak istiyorsanız ve popüler destinasyonların yerine kışın daha güzelleşen yerleri tercih ediyorsanız, bu yazı tam size göre! İşte kışın mutlaka görmeniz gereken yerler!

1-Yedigöller

Türkiye'nin güney batısında, büyük Toros dağlarının eteklerinde yer alan Gölller Bölgesi, sakin ve pitoresk ortamı nedeniyle popülerlik kazanmıştır.  Beyşehir, Akşehir ve Burdur gibi çeşitli göllerden oluşan bu alan, dağ tırmanışı ve yürüyüş yapmayı tercih edenler tarafından favori listelerinde. Neden mi? Dağın tepesine çıkınca karşılaştıkları manzara her şeyi anlatıyor.

Ülkemiz, beyaz travertenlerden  bozulmamış plajlara, antik kalelerden görkemli camilere kadar olağanüstü güzelliklere sahiptir. Fakat güzel gölleri tamamen farklı bir auroya sahip! Yedigöller bölgesi, kış aylarında huzurlu bir kaçamak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden.

2-Ayder Yaylası

Yeşil güzellik, berrak mavi gökyüzü, berrak hava, muhteşem bir manzaraya sahip Ayder Yaylası konuk sıraları ile dizilmiş binlerce farklı çiçek ve ahşap ev  kış tatilinizin en güzel yanı olacak. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte olan Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları'nın arasında yer almaktadır ve burası, kafası dinlemek ve huzur arayanlar için popüler bir destinasyondur. Hafta sonu tatilini şehir gürültüsünden uzak, doğal, yeşil bir ortamda geçirmek isteyenlerin tercihi olan plato, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

3- Maşukiye

İstanbul’a çok yakın bir yerde gerçek bir cennet var. Burası Kartepe dağı ile Sapanca gölünün güneybatı sahili arasında yer alan Masukiye. İyi korunmuş doğası, renkli ormanları, el değmemiş su kaynakları, şelaleleri, gölleri, meyve bahçeleri ve çok daha fazlasıyla kış ayında İstanbul'un karmaşasından kurtulup, temiz hava almak isteyenler, Masukiye köyüne yapacağınız yolculukta güzel vakit geçirerek, kış ayı kaçamağında doğanın eşsizliğini keşfedeceksiniz.

4-Kartepe

Yılın her mevsimi ziyaretçileri ağırlayan Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe, manzaralarıyla ünlüdür. Kış turizminde modern tesisler ve uygun pistler bu bölgedeki en önemli noktalar arasındadır.Kocaeli bölgesinde, bulunan Samanlı Dağları'nın zirvesinde yer alan Kartepe, özellikle büyük şehirlere olan yakınlığı popüler bir kış tatili alanı haline gelmiştir. Kış tatilinizi, doğada zaman geçirip kış sporlarına katılarak geçirmeyi düşünüyorsanız, Kartepe kayak yapmanın tam anlamıyla keyfini çıkarmanızı sağlayan kar kalınlığı ve bozulmamış doğanın güzelliği ziyaretinizi unutulmaz bir tatil deneyimine dönüştürecektir.

5-Ağva

Ağva, “ iki köy arasında bir dere ” anlamına geliyor ; İstanbul'dan 97 km uzaklıkta gizli bir cennet. Özellikle kış aylarında İstanbul metropol stresinden uzaklaşmayı tercih edenler için huzurlu bir yer. Doğası, tarihi ve kültürel sanat eserleri ile günümüze taşınan en çekici tatil yerlerinden biri konumunda. Ağva'da yeşil ve mavi tonlarını keşfedeceksiniz; Kano, kürek ve trekking gibi farklı etkinlikler yapabilecek; tarihi binalarla geçmişi keşfedeceksiniz. Kış tatilinden biraz rahatlamak rahatlamak istiyorsanız, Ağva'ya gelip yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

6-Afyonkarahisar

Türkiye , şifalı termal sularla kutsanmıştır, termal ve şifalı suları nedeniyle, yıllarca en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yerli halk tarafından Afyon olarak bilinen Afyonkarahisar, yıllardır çare şehri olmuştur. İç Ege bölgesinde bulunan Afyon, termal ve şifalı suların bulunduğu yerdir. Ege bölgesinde olmasına rağmen mavi su ve parlak güneşten yoksundur ama termal suları çok özeldir. Faydalı kaplıca suları ve çamur banyoları ile kış ayında içini ısıtmak isteyenler için mükemmel bir destinasyon.

7-Kaz Dağları

Balıkesir ve Çanakkale illerini sınırlayan ve birçok antik mekana ev sahipliği yapan Kaz Dağları, antik çağlardan günümüze kadar önemini korumuştur.

Kaz Dağları sadece yüksek zirvelerle değil aynı zamanda pastoral köyleri, şelaleleri , milli parkları, plajları ve berrak akarsu alanlarını ile de ziyaretçilerini etkilemektedir. Doğa severler için gerçek bir mücevher. Yemyeşil ormanların önünde deniz kıyısında bulunan bu oksijen yüklü bölge, sizi kış mevsiminde bölgenin eşsiz doğasının ve sakin köşelerinin tadını çıkarmaya davet ediyor.

8-Kartalkaya

Köroğlu Dağları'nın eteklerinde 1850-2200 metre arasında bulunan Kartalkaya'nın tesisleri kış aylarında keyifli bir kayak deneyimi sunuyor. Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya , gelişmiş tesisleri ve kış aylarında karla kaplı doğası ile kayak ve snowboard meraklıları için bir kış tatili hayali sunuyor. Kış tatilinizi Kartalkaya'da çeşitli kayak pistleri ve harika doğa manzarası eşliğinde geçirmek istemez misiniz?

9-Şirince

Yeryüzü cenneti denilen bir yer varsa, Şirince cennetin bir parçası olmalı. Köye giden yol, dolambaçlı yolun sonunda eski Rum evleriyle süslenmiş zeytin ve mandalina ağaçları ve lezzetli ev yapımı üzüm şarabı sayesinde yolculuğunuzun başında sizi şaşırtıyor. Şirince, eğlenceli tarihi, güzel manzarası, harika yemekleri, misafirperverliği ve çok daha fazlası ile adı gibi şirin bir köydür. Kış aylarından bu tatlı köyde vakit geçirirken, Yunan tarzı evlerin ve Türk yaşam tarzının uyumuna hayran kalacaksınız.

10- Safranbolu

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Safranbolu, doğal ve tarihi güzellikleriyle her dönemde turistlerin dikkatini çekiyor. Özellikle de kış aylarında tarihi konakları, evleri, Arasta çarşısı ve doğal güzelliği ile adeta cennetten bir parça. Soğuk havalarda Osmanlı mimarisini yansıtan ünlü Safranbolu evleri ile açık hava müze şehri haline geldi. Kış tatilinizde Safranbolu Evleri'nin manzarasını ve kışın karla kaplı olan Safranbolu'nun doğasını kaçırmayın.