Aborjinlerin kutsal mekânı: Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı Avustralya'nın Kuzey Toprakları'nda bulunan, yüksekliği 348 metre olan, dünyaca ünlü bir kumtaşı monolit yükseltidir.

Aborjinlerin kutsal mekânı: Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı

Eski adı Uluru (Ayers Kayası ) Milli Parkı olarak adlandırılan bu park, Avustralya'nın merkezindeki engin kırmızı kumlu ovaya hâkim olan muhteşem jeolojik oluşumlara sahiptir. Büyük bir monolit olan Uluru ve Uluru'nun hemen batısında yer alan kaya kubbeleri Kata Tjuta, dünyadaki en eski insan topluluklarından birinin geleneksel inanç sisteminin bir parçasını oluşturuyor. Uluru-Kata Tjuta'nın geleneksel sahipleri, Aborjin halkıdır.

Doğal bir harikalar diyarı olan Uluru, büyüklüğü, ihtişamı, değişen rengi ve durgunluğu ile sizi kendine hayran bırakacak. Güneşin konumuna göre gün içerisinde renk değiştiren Uluru-Kata Tjuta, şafak vakti turuncu, gün içerisinde paslı kahverengi, gün batımında ise inanılmaz güzellikte bir kızıl renge bürünüyor. Milyonlarca yıldır rüzgarların savurduğu kumlarla aşınarak meydana gelen bu eşsiz alanda, ister vaktinizi bir devenin üstünde geçirin, isterse bir yıldızın gölgesi altında akşam yemeğinizin tadını çıkartın. 

Hakkında

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı, Uluru ve Kata Tjuta'nın kaya kubbelerinde büyük bir kaya oluşumudur. Dünyadaki en dikkat çekici jeolojik ve yeryüzü özelliklerinden biri olarak dünya çapında bir üne sahiptir. Bu kaya oluşumları kumlu bir ovada kurulmuş. Eşsiz jeolojik formasyonu ve arazinin tarihi nedeniyle, UNESCO tarafından Karma kategori alanı olarak kabul edilmiştir. 1987 yılında Avustralya'daki UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine eklenmiştir. Avustralya'nın en tanınmış doğal simgesidir.

Nasıl Gidilir?

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı, Avustralya'nın Kuzey Bölgesi'nde , Alice Springs'e yaklaşık 450 kilometre uzaklıktadır. Uluru'ya seyahat etmenin birçok yolu var. İster karadan ister havadan gidin, çok zevkli bir yolculuk olacaktır. 

Ayers Rock havaalanına doğrudan uçuşlar var. Qantas Havayolları’nın Darwin, Sidney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Cairns ve Perth şehrinden Alice Springs’e düzenlediği günlük uçuşların yanı sıra, direkt Uluru uçuş seferleri de bulunuyor. Diğer yandan Adelaide üzerinden The Ghan Railway treniyle de ulaşmak mümkün. Bu ünlü tren ile Alice Springe ulaşmanın maliyeti, uçak biletinden daha pahalı olabiliyor. Alice Spring’den karayolu ile de gidebilirsiniz. O derece ünlü siz düşünün.

Araçla giderseniz  Sidney‘den yaklaşık üç saat sürebilir; Alice Springs'den ise beş ila altı saatlik bir sürüş mesafesindedir. Yolculuk esnasında gözlerinizi açın yola bi anda kanguru zıplayabilir.

Yapılacaklar Listesi

1- Uluru Üssünde Dolaşın

Uluru Base Walk, Uluru'ya yaklaşmanın en iyi yollarından biridir. 9.4 km'lik bir üs etrafında dolaşabilir ve sakin şelalelerin yanında dinlenerek, muhteşem bir Sheoak ağacının altında fotoğraf çekilebilirsiniz. Rehberli bir tura katılarak, bölgenin doğal bitki örtüsü, faunası ve bu bölgenin büyüleyici jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Birçok kişiyi şaşırtacak bilgiler var. Örneğin; 415'ten fazla yerli bitki türü, 21 memeli türü, 178 kuş türü, 73 sürüngen türü ve binlerce karınca türü, örümcek ve böcek olduğunu öğrenince insan gerçekten şaşkınlığını gizleyemiyor.

Uluru'nun tabanında birçok yürüyüş parkuru var ve çoğu tekerlekli sandalye erişimine uygun. Tırmanma yerine, üssü dolaşmayı seçerek yerel Aborjin halkının isteğine saygı duymayı unutmayınız.

2- Gün Doğumu veya Gün Batımının Tadını Çıkarın

Uluru, muhteşem gün batımı ve gün batımı ile dünya çapında ünlüdür.

Ne yaparsanız yapın, o muhteşem renklere dönüştüğünde, Uluru’daki bir gün batımını veya gün doğumu kaçırmayın. Uluru'nun manzaralarını yaşamak için özel olarak inşa edilmiş beşten fazla görüntüleme alanı var, bu yüzden seyahat etmeden önce fotoğraf makinenizin şarjını kontrol etmeyi unutmayın. 

3- Yıldızların Gölgesi Altında Yemek Yiyin

Hayatınızın akşam yemeğini yıldızların altında ve Uluru ve Kata Tjuta’nın muhteşem manzarası karşısında yemeye ne dersiniz? 

Voyages'in sunduğu Sessizlik Sesleri ve Tali Wiru akşam yemeği paketleri ile her bütçeye ve zevke uygun bir yemek deneyimi var.

4- Uluru-Kata Tjuta Kültür Merkezini Ziyaret Edin

Uluru-Kata Tjuta Kültür Merkezi, parkın ziyaretçileri için harika bir başlangıç noktasıdır. Merkez, aktiviteler, park hakkında ve ayrıca Aborjinler kültürüne giriş hakkında bilgi sunmaktadır.

Ödüllü Maruku Arts, dokuma sepetler, punu (ahşap işler) ve tuval üzerine geleneksel resimler içeren çok çeşitli sanat eserlerine sahiptir. Yerel sanatçılarla gösteriler ve atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

5- Bir Deve Turuna Katılın

Uluru ve Kata Tjuta’daki gün doğumu ve gün batımını bir devenin arkasında Orta Avustralya'yı kırmızı kumsalında gezin veya çöl gemisinde seyahat edin.