Arkeoloji ve doğal güzellikler açısından büyüleyici bir bölge: Tikal

Orta Amerika ülkelerinden Guatemala, Maya uygarlığının en büyük merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Arkeoloji ve doğal güzellikler açısından büyüleyici bir bölge: Tikal

İster Orta Amerika'da seyahat ediyor olun, ister Guatemala'ya kısa bir yolculuk yaşayın, Tikal şehrinin antik Maya harabelerini ziyaret etmek elbette seyahatlerinizin bir göstergesi olacak. Eski kalıntıların her yerde görünüşte olduğu bir bölgede, Tikal en iyilerden biri olarak öne çıkıyor. Bu kalıntılar maymunlara, toucanlara ve amerika papağanlarına ev sahipliği yapan korunmuş bir orman vahşi doğasının tam ortasındaki şaplaktır (sadece bulabileceğiniz yaratıkların birkaçını adlandırmak için!).  Çimenli höyüklerden çıkan ve ağaçlarla ve sarmaşıklarla çevrili harabelerin arasında dolaşırken, Indiana Jones'un yeniden yaratıldığını hissedeceksiniz.  

575 kilometrekareden fazla bir alana yayılmış binlerce bina ile Tikal Milli Parkı, piramit şeklindeki tapınaklara, inanılmaz saraylara, eski idari binalara ve daha pek çok küçük piramitlere, evlere, anıtlara ve daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Orta Amerika'nın her yerine serpilmiş pek çok antik kalıntı var, bu yüzden Tikal'i bu kadar özel yapan ne?  Tikal'i favori yapan birkaç faktör var. Chichen Itza veya Teotihuacan kadar turistik ve kalabalık değil. Tikal, Chiapas'taki Honduras'ın Copan ve Palenque'inden daha büyük, bu yüzden keşfedilecek daha çok şey var. Bu nedenlerden dolayı, Tikal genellikle insanların Orta Amerika'da bulunabilen Maya harabelerini en sevdikleridir.  Dünyanın bu bölgesindeki eski kalıntılardan sadece birine gidecekseniz, onu Tikal yapın. 

Yemyeşil orman çevresinden, dinozor kükremelerine benzeyen mesafedeki uluyan maymunların çığlıklarına, bir raptorun bizi çevreleyen yoğun bitki örtüsünden her an dışarı çıkabileceğini hissedin. Örümcek maymunları, salınan hindiler ve başımızın yukarısındaki yapraklı ağaç dallarında dolaşan parlak gagalı toucanlar gibi egzotik yaratıkları keşfedin.

Tikal Guatemala, ormanın kalbinde yer aldığından, ziyaretiniz boyunca inanılmaz bir çeşitlilikte flora ve fauna türleri göreceksiniz. Hayatınızda gördüğünüz en büyük ağaçların bazılarına şahit olacaksınız. Uluyan maymunlar, örümcek maymunlar, toucanlar, papağanlar, coatimundis ve daha fazlasını göreceksiniz. Tikal'de yaşayan vahşi yaşamı kendi başınıza görmek kolaydır, ancak uzman bir rehberle tura çıkarsanız, zor olanları tespit etmek için daha iyi bir şansınız olabilir.

Maya Klasik Dönemi'nin en ünlü yıkık şehirlerinden birini görmek istiyorsanız, yolunuz Tikal’den geçmeli. Belize sınırının yaklaşık 50 mil kuzeybatısında, Petén Guatemala'nın merkezinde yer almaktadır. Tikal, Maya şehirlerinin en büyüğü ve muhtemelen en büyüğüdür. Yüksek bir gölgelik ormanında yer alan site, ormanın üzerinde duran etkileyici yükseklikte bir tapınak da dahil olmak üzere en az 3.000 binadan oluşuyor. Çevreleyen bataklıkların üstünde (eski zamanlarda göller olabilir) tepeli arazide inşa edilen ve köprü ve geçitlerle birbirine bağlanmış dokuz mahkeme ve plazadan oluşur. Kentin ana sivil ve dini merkezi yaklaşık 500 dönüm (200 hektar) kapsar. 

Tikal National Park'a Ulaşımın En İyi Yolları

Tikal'a nasıl gideceğinizi merak ediyorsunuz? Birkaç seçenek var.

Hava Yolu ile Seyahat

1950'lerde, Flores Havaalanı'na (FRS) dönüşen hava pisti sitenin yakınında inşa edildi, bu nedenle Guatemala Şehri'nden Tikal'a uçmak mümkün. Ayrıca Belize City'den Tikal'a uçabilirsiniz. Havaalanından, yolcuları tarihi alana götürmek için bekleyen taksiler ve minivanlar bulacaksınız.

Otobüs ile Seyahat

Otobüsle Tikal'e gitmek daha ucuz olsa da, yolculukların yaklaşık dört saat sürdüğünü bilmelisiniz. Guatemala Şehri'nden Tikal'a otobüs ya da Antigua'dan Tikal'a gidebilirsiniz. Otobüsler sizi Santa Elena'ya götürür ve ardından parka taksi veya servisle ulaşırsınız.

Nerede Kalınır?

Birçok ziyaretçi Flores'te kalırken, Tikal Ulusal Parkı'nın kendisinde birkaç otel var. Bunlar harabelere sadece kısa bir mesafededir ve ormandaki vahşi yaşamın seslerini deneyimleyebilecek ve hatta meraklı Howler maymunları da dahil olmak üzere bazı yerel favorilere göz atabileceksiniz.

Rehberli mi, rehbersiz mi?

Size eşlik edecek bir rehber mi istiyorsunuz yoksa kendi hızınızda keşif yapmayı tercih eden biri misiniz? Bir rehberden yardım almaktan hoşlanan bir kişiyseniz, girişte rehber olmadığından önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. İyi bir haber, bilgi sağlamak için bir Tikal Harabeleri ses kılavuzunu indirebilirsiniz. Bunun avantajı, sıkıcı bitleri istediğiniz zaman duraklatıp atlayabilmeniz ve ayrıca kendi hızınızda ilerleyebilmenizdir. Dezavantajı ise rehberlerin özel bir insan dokunuşu sunması ve çoğunun anlatmak için eğlenceli hikayeleri olması. Tikal Ulusal Parkı ziyaretiniz birkaç günü kapsıyorsa, ilk günü bir rehber bulmayı ve sonra kendi başınıza sonra keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

Ne Getirmeli?

Tikal, keşfedilmeyi bekleyen sarayları ve Maya tapınağı kalıntılarıyla harika bir yer olabilir, ancak uzak bir yer. Bir şeyi unutursanız, parkın dışındaki pazarlardan birinde satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, bu küçük mağazalar pahalıdır ve ATM yoktur. İşte Tikal'ın Maya harabelerinde bir güne ait hızlı bir paket listesi:

  • Kimlik, para ve pasaport 
  • Geniş ağızlı şapka 
  • Hafif yağmurluk 
  • Kamera 
  • Güneş Koruyucu 
  • Böcek savar 
  • Atıştırmalıklar 
  • 2 litre su
  • Kırılmış yürüyüş ayakkabısı ve güneş gözlüğü taktığınızdan emin olun. Rahat olduğunuzda yolculuğunuzun çok daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz!