Bir gelenin bir daha gelmek isteyeceği yer: Hallstatt

Alp Dağları'nın kuşattığı bir gölün kıyısına kurulan Hallstatt, Avusturya'da bir bölge olan Salzkammergut'da bir köydür.

Bir gelenin bir daha gelmek isteyeceği yer: Hallstatt

Hallstatt, yaklaşık 950 kişilik nüfusa sahip ve Hallstatt Gölü'ndeki deniz seviyesinden 508 m yüksekliktedir. Bu küçük şirin köy, ünlü Avusturya romantik yolu boyunca keyifli ve akılda kalıcı bir deneyim ile, Hallstatt'a tatil veya gezi yapmak için  gelen ziyaretçilere kültür, spor ve eğlence için tükenmez seçenek sunuyor. Ustalıkla inşa edilmiş evleriyle, zaman içinde yolculuğa tanıklık eden ve Gotik, Rönesans, Barok dönemlerinden günümüze kadar uzanan mimari tarzlar, küçük Hallstatt'ı büyüleyici venefes kesici manzaralara ev sahipliği yapmasında büyük bir rol oynuyor.

Hallstatt, Avusturya'nın Salzkammergut Gölü Bölgesi'nde, Salzburg ve Graz arasında yer alan sizi eşsiz manzaralara boğacak küçük bir kasabadır. Avrupa’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Hallstatt, UNESCO miras alanı ve Avusturya’nın önemli bir turistik mekanıdır. Hallstatt eşsiz bir turistik mekan olmasından önce fotoğrafik bir fenomendir. Hallstatt Gölü'nün kıyısındaki küçük kilisenin manzarası, özellikle şafakta benzersiz bir atmosfere sahiptir ve Skywalk platosundan Dachstein Dağları'nın vadilerini izleyerek unutamayacağınız anlar yaşayacaksınız.

Avusturya'daki en güzel yerlerden bazılarını keşfetmek, tuzlu Avusturya tarihini öğrenmek, heyecan verici yamaçları ve yürüyüşleri keşfetmek veya güzel küçük köy sokaklarını merak eden herkes Hallstatt’a aşık olacak. Avusturya Alpleri ve bu küçük köyü çevreleyen göl, masallardaki manzaraya benziyor. Alplerin geçmişi olan bu köyün panoramik manzarası, hayatınızda kesinlikle unutamayacağınız manzaraları size sunacak.

Ne Yapabilirim?

Köyde Yürüyüş

Hallstatt, peyzajının akıl almaz güzelliği nedeniyle kendine özgü bir cazibe merkezidir, bu yüzden size köyün en güzel manzaralarını hayranlıkla izleyebileceğiniz en iyi mekanları verir. Tek yapmanız gereken köyde dolaşmak ve bu harika destinasyonun tadını çıkarmak.

Merkez Meydanı

Bu merkez meydan, köyün en güzel yerlerinden biridir. Burada çoğu kafe ve restoranın yanı sıra köyün en iyi otellerini bulacaksınız. Meydandaki manzara etrafındaki pitoresk evleri ile bir peri masalını andırıyor

Hallstatt Tuz Madeni

Bugünlerde hala çalışan M.Ö. 6000 yıllarından bu yana bir tuz madeni! Tuz madeni müzesinde, yerden 135 metre derinlikte bir asansörle yokuş aşağı inebilir ve tuz madenin sadece % 2'si olan 2,5 kilometre yol kat edebilirsiniz. Hallstatt’ı ziyaret ederseniz kesinlikle buna değer, çok güzel bir deneyim.

Nerede Kalınır?

Hallstatt'ta konaklama çok pahalıdır ve sınırlı bir bütçeniz varsa, o zaman kalmak için ideal bir yer değildir. Göle ya da merkez meydanına bakan bütün konaklama yerleri nispeten ekonomik bir çift kişilik oda ortalama 150-200 Euro'dan başlıyor ve isterseniz daha da yükselebilir. Sınırlı bütçeniz yok ise, size sunduğu harika olanakların keyfini çıkarın. Bunun yanı sıra birkaç dakika içinde nefes kesici manzaralar ve Hallstatt'a kolay erişim sunan çok iyi ve çok daha ucuz iki çözüm ise, Hallstatt’a göre konaklama maliyetinin % 50 oranında düştüğü Obertraun ve Gosau. Obertraun'daki bir çift kişilik oda yaklaşık 80-90 avroyken, Gosau’da 70-80 civarında.