Bosna Hersek'in en güzel mimarisi: Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’in Mostar şehrini ortadan bölen Neretva Nehri’nin en ünlü mimarisidir.

Bosna Hersek'in en güzel mimarisi: Mostar Köprüsü

“Doğu'ya açılan pencere” olarak bilinen Mostar şehri, Bosna-Hersek Federasyonu'nun beşinci büyük şehri ve Hersek bölgesinin kültürel başkentidir. Mostar, Neretva Nehri üzerinde bulunur ve orta çağda Neretva üzerindeki Stari Most'u (Eski Köprü) koruyan köprü bekçileri ( mostari ) olarak adlandırılmıştır. 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılan Eski Köprü, Bosna Hersek'in en tanınmış yerlerinden biridir.

Peki bu köprüyü bu kadar özel yapan ne? Bunun cevabı çarpıcı Osmanlı mimarisinin, geçtiği güzel mavi Neretva nehrinin, atlayıştan sıçrayan nehrin derinliklerine sıçrayan dalgıçların ve onu tahrip edip molozdan restore edilmiş uzun tarihin bir birleşimi. Neretva Nehri'nin derin bir vadisine yayılmış olan tarihi Mostar kenti, 15. ve 16. yüzyıllarda bir Osmanlı sınır kasabası olarak ve 19. ve 20. yüzyıllarda Avusturya-Macaristan döneminde gelişmiştir.

“Kültürlerin birleşmesi” olarak bilinen Mostar, inkar edilemez bir şekilde dünyadaki en sevdiğiniz yerlerden biri olacak. Şehrin içine girerken, yüzyıllarca süren Osmanlı yönetiminin etkisini hemen hissedeceksiniz. Gökyüzüne ulaşan uzun, ince minarelerden, Arnavut kaldırımlı çarşı caddesi, kırıcıların bakır plakalara ritmik olarak vurdukları, güzel hatıralara dönüşürken, süslü ahşap balkonlu evlere, kentin yaşadığı ve nefes aldığı yerlere uzanıyor. Burası gerçekten Doğu'nun Batı ile buluştuğu bir yer.  Batı'nın Doğu ile buluştuğu şehir olan Mostar'ı  ve tarihi köprüsünü keşfetmeye hazır mısınız?

Köprünün Tarihi

Mostar uzun zamandır eski Türk evleri ve Eski Köprü, Stari Most adını almıştır. Köprü ünlü mimar Mimar Sinan tarafından tasarlandı ve savaş sırasında tahrip edilmeden önce 427 yıl  hüküm sürdü. Birkaç yıl sonra, UNESCO tarafından uluslararası bir bilimsel komite kuruldu ve Eski Kent’in birçok bölümünün de hasar görüp tahrip ettiği köprü yeniden inşa edildi.

Eski Köprü bölgesi, Osmanlı öncesi, doğu Osmanlı, Akdeniz ve Batı Avrupa mimari özellikleri ile çok kültürlü bir kentsel yerleşime olağanüstü bir örnektir. Yeniden inşa edilen Eski Köprü ve Eski Mostar Şehri, uzlaşma, uluslararası işbirliği, çeşitli kültürel, etnik ve dini toplulukların bir arada yaşama sembolüdür.

Stari Most ve bitişiğindeki alan, korunmaya değer dünya için değerli bir tarihi, kültürel ve mimari hazinedir ve neyse ki, bu UNESCO tarafından kabul edildi. 2004 yılında köprü yeniden açıldı ve o zamandan beri Bosna-Hersek'teki en ünlü ve eşsiz cazibe merkezlerinden biri olarak kaldı.

 

Köprüden Atlama Geleneği  

Mostar'da görülecek en iyi şeylerden biri köprü dalgıçları. Ölüme meydan okuyan atılımlarını, aşağıdaki Neretva nehrine atmalarını görmek isteyen büyük kalabalıklar çekiyorlar. Şimdi, bu kötü bir şekilde yapmaya karar vermeniz gereken bir şey değil, çünkü sular tehlikelidir ve birçok kişi sadece kendileri için denemeye karar vererek yaralandı.

Mostar'da bir köprüden atılma geleneği 1664'te başladı. Yerel gelenek, 16 yaşındaki birçocuğun köprüden geçiş hakkı olarak atlanması gerektiğini söylüyor, ancak daha da önemlisi, erkeklerin hayatının eksiksiz olacağı söyleniyor. atlamazsa başarısızlık. Köprünün yeniden yapılandırılmasından bu yana, Mostar Dalış kulübü köprüden atlayanların kayıtlarını tutuyor.

Uyarı: asla izinsiz köprüden atlamaya çalışmayın. Yerel köprülerden eğitim alıyorsunuz, bir köprüden atlamayı, inmeyi ve öğrenmeyi öğreniyorsunuz. Daha sonra kendi kişisel atlayışınız için bir sertifika alacaksınız!

Nasıl Gidilir?

Otobüs: Mostar'da iki ana otobüs durağı var ve ikisi de birbirinden yürüme mesafesinde. Başkent ve Mostar arasında her saat başı düzenli olarak giden otobüslerin her saat başı düzenli olarak çalıştığını ve manzaralı yolculuğun yaklaşık 2,5 saat uzunluğunda olduğunu göreceksiniz.

Tren: Saraybosna'dan Mostar'a tren yolculuğu, muhtemelen pitoresk manzaralar, eski viyadükler ve tüneller, sarp dağlar ve bol yeşilliklerle başlı başına bir deneyimdir. Tren günde iki kez kalkıyor ve iki saatten biraz fazla sürüyor.

Araba: Mostar'a Bosna-Hersek'in içinden veya komşu Hırvatistan'dan arabayla ulaşmak çok kolaydır. İkincisinden geliyorsanız, Zagreb'den A1 boyunca Split'e doğru ilerleyin ve ardından sınıra doğru ilerleyin. Oradan yolculuk oldukça açık. Saraybosna'dan araç kullanıyorsanız, güzel Neretva Nehri Vadisi'ne arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta, gittiğiniz bir kaç fotoğraf için mutlaka durun, ancak asfalt yollarda ve yollarda kalın.

Mostar'da Yapılacaklar

Mostar Köprüsü'nü ziyaret ederken yapılacaklar; 

  • Yerel el sanatlarına ve mağaza mücevherlerine hayran kalın : köprünün her iki tarafı da hatıralık standlarla kaplı.
  • Fotoğraf çekin ve Mostar'ın ruhunda kendinizi şımartın.
  • Stari Most'un doğu ucunda, Eski Köprü Müzesi'nin bulunduğu Tara adında başka bir kule var. Müzede Mostar’ın tarihi hakkında bilgi alın.
  • Köprünün altındaki iki gözlem katı, köprü atlamalarını fotoğraflamak ve hayranlıkla izlemek için en iyi nokta. Stari Most'un batı ucundaki kafe ve restoranların arasından nehir kenarına inin, köprüye adım atmadan hemen önce sağınızda bulun.
  • Neretva'nın doğu yakasındaki eski Mostar kenti Stari Grad'ı keşfedin. Güzel eski binalar savaş yüzünden yaralanmasa ve çoğu restorana ev sahipliği yapıyor ve hediyelik eşya turistleri ağırlıyor olsa da, büyüleyici Osmanlı atmosferi devam ediyor. Eski şehir hala Bosnalılar tarafından doldurulurken, batı Mostar'da yaşayan çok sayıda Hırvat var.

Mostar’da Ne Yenilir?

Mostar genelinde mutlaka tatmanız ve yemeden/içmeden dönmemeniz gereken lezzetler aşağıda. Umarız önerilerimizi beğenirsiniz!

Boşnak Böreği: Mostar'da müthiş lezzetli Boşnak börekleri var. Börek dükkanlarında patatesli, peynirli vs. istediğiniz gibi el yapımı Boşnak böreklerinden mutlaka tadın.

Cevapi: Meşhur Boşnak köftesi. Genelde yanında kaymak denilen süzme yoğurt gibi bir yoğurtla ikram ediliyor. Porsiyonları oldukça büyük. Yuvarlak büyük köftelere ise pleskavica deniyor.

Batica Piletina: Baget tavuk ve patatesle yapılan bir tür fırın yemeği.

Kava(Kahve): Boşnak kahvesi Türk kahvesine benziyor. Ancak köpüksüz içiliyor.

Baklava: El yapımı çok lezzetli baklavalar ya da pastahanede satılan kurabiyeleri de mutlaka tadın.

Nerede Kalınır?

Birçok kişi Dubrovnik'ten bir günlük gezi olarak Mostar'ı ziyaret ederken, ikimiz de Bosna'nın en romantik ve güzel şehirlerinden birinin tadını çıkarmanın neredeyse yeterli bir zaman olmadığını iddia ettik. Bu şehrin büyüsünü emmek ve huzurlu gün batımlarından büyülü gün batımlarına kadar günün her saatinde görebilmek için en az iki gece kalmayı planlayın.

Mostar, özellikle Slovenya ve Hırvatistan gibi daha pahalı ülkelerden geliyorsanız, bütçe dostu bir seyahat hedefidir. Şehirdeki en yüksek puan alan otellerden biri olan gece başına 50 Dolar ve hatta daha düşük bir fiyata kalacak çok sayıda güzel Mostar oteli bulabilirsiniz.

Otel Mepas: Şehir merkezinde yer alan Hotel Mepas, molalarında biraz aksaklık ve heyecan yaşamak isteyenler için lüks bir seçimdir. Bu, Mostar'daki en iyi otellerden biri. Kapalı yüzme havuzunun yanı sıra bir sağlıklı yaşam merkezi ve spa ile, bazı turistik yerlere gitmeden önce rahatlayabilirsiniz. Alt katta, bir sinema ve diğer eğlence seçeneklerinin bulunduğu bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Otel Bevanda: Radobolja Nehri'nin kıyısında yer alan bu şık ve sofistike otel, Stari Most'a yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır. Old Town'daki cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde bulunan otel, daha tenha bir mahremiyet sunmaktadır. Olanaklar bol ve kaliteli, ücretsiz otopark ve Wi-Fi ile otel bünyesinde yaz terası ve oda servisi arasında değişmektedir. Ayrıca, bir süpermarket, birkaç bar ve restoran ve Hotel Bevanda'ya birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yemyeşil bir park bulacaksınız. Özellikle oda gibi romantik tarzları nedeniyle bu otel gibi çiftler. Tüm odalarda kasa, mini bar, özel banyo ve özel balkon vardır.

Otel Eden: Kelimenin tam anlamıyla, Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Hotel Eden, yüksek kaliteli bir dört yıldızlı seçenektir ve Eski Köprü'ye sadece 450 metre uzaklıkta bulunan tüm önemli yerlere bir taş atımıdır. Otel bünyesinde dinlenmek için bir spanın yanı sıra güneş ışığında kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz, önünüzde muhteşem bir manzaraya sahip bir teras vardır.