Dünyanın en büyük yaban hayatı gösterisi: Serengeti

Afrika'da Tanzanya ülkesi sınırları içinde yer alan Serengeti Milli Parkı, milyonlarca vahşi hayvanı barındıran bir doğal yaşam parkıdır.

Dünyanın en büyük yaban hayatı gösterisi: Serengeti

Serengeti Milli Parkı hiç şüphesiz doğal güzelliği ve bilimsel değeri ile eşsiz olan dünyadaki en iyi bilinen vahşi yaşam koruma alanıdır. Serengeti, birçok yabancının bol yaban hayatı, dikenli şemsiye akasya ağaçları, sosis ağaçları, timsah ve su aygırı dolu nehirleri ile dolu geniş altın ovaları ile Afrika safarisinin rüyasına uyuyor. Sonsuz ovalar, muhteşem gün batımları, Afrika doğasının kokusu ve uzaktan kükreyen aslanların sesi ile Serengeti, Afrika'nın en ünlü parkıdır. Bu büyüleyici yerde kalbinizi vahşi yaşam, manzara ve özel safaride sonsuz manzaraya bırakın.

Serengeti'nin otlakları, dünyanın bu inanılmaz kısmının ününü güçlendiren bir özelliktir. Bir Serengeti safarisinde, sizden önce sallanan çim denizinin sonu olmadığını düşünebilirsiniz. Çim, hipnotize edici, akılda kalıcı ve Serengeti'yi onun olduğu gibi ikonik park yapan şeyin bir parçası. Serengeti Ulusal Parkı, safari sakinlerinin gerçekten Afrika safarisini deneyimlemeleri için geldi. Park, birçok National Geographic şovunda gösteriliyor,  vahşi yaşam, sonsuz ovalar ve gün batımı ile gün batımını vahşileştiren gün batımı ile oldukça zengin.

Park, devasa vahşi yaşam popülasyonlarıyla ünlü. Beyaz sakallı antilop, zebralar ve ceylan, her yıl Tanzanya'daki Serengeti ovalarından, Kenya'daki Maasai Mara otlaklarına doğru taze ot aramak için göç eder. Serengeti safarileri canlandırıcı bir maceradır. Planlamaya başladığınız andan, uçağınızın Afrika'ya ulaştığı ana kadar, aklınızdan çok şey geçecek. Gittiğiniz yer hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar rahat hissedeceksiniz. İyi hazırlandığınızda seyahatleriniz hakkında heyecanlanmaya başlayabilirsiniz!

Hakkında

Tanzanya'daki Serengeti Ulusal Parkı, 1952 yılında kurulmuştur. Dünyadaki en büyük vahşi yaşam gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Bahsettiğimiz  gösteri antilop ve zebraların büyük göçü. Birazdan oraya geleceğiz. Yerleşik aslan, çita, fil, zürafa ve kuş popülasyonu da etkileyicidir. Lüks konaklama yerlerinden mobil kamplara kadar çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Park 5.700 kilometrekarelik alanı (14.763 kilometrekare içerisinde) kapsar, en fazla birkaç yüz araçla seyahat eden Connecticut'tan daha büyüktür.

Park 3 bölüme ayrılabilir. Popüler güney / orta kısım (Seronera Vadisi), Masai'nin sonsuz ovalar diyarı olan “serengiti” denilen yer. Akasya ile noktalanmış ve yaban hayatı ile Batı koridoru Grumeti Nehri ile işaretlenmiştir ve daha fazla orman ve yoğun çalıları bulunur. Kuzeydeki Lobo bölgesi, Kenya'nın Masai Mara Koruma Alanı ile ise diğer 2 bölüme göre daha az ziyaret edilen bölümdür.

Büyük Göç

Büyük Wildebeest Göç adı da verilen Serengeti Wildebeest Göç, dünyanın en heyecan verici doğal harikalarından biridir. Safari gezginleri, Kenya ve Tanzanya'daki safarilerdeki bu muhteşem gösteriyi yakından ve şahsen izlemek için eşsiz bir fırsata sahiptir. Her yıl 1,5 milyondan fazla erkek, zebra ve ceylanlar gençlerini toplar ve daha yeşil meralar aramak için Tanzanya'daki güney Serengeti'den Kenya'daki Masai Mara'ya epik bir yolculuğa çıkar. Yılın zamanına bağlı olarak, Serengeti ve Masai Mara'da bir ömür boyu yaşamaya başlamak ve en zorlu göçlere tanık olmak için can atabilirsiniz.

Göçün Kısa Özeti

Aralık-mart arasında güneyli Serengeti ve Ngorongoro Krateri'nin sonsuz ovalarında muazzam kederli ve zebra sürüleri bulunur. Güney Serengeti ve Ngorongoro Krateri'nde buzağılama mevsimi (ocak ayının ortasından mart ayının ortasına kadar) aslan, sırtlanlar ve çitalar gibi birçok avcıyı cezbeder. Serengeti'nin açık kısa çim ovalarında oyun görüntülemesi için harika bir zamandır, çünkü her gün onlarca buzağı doğar ve bu buzağı alanlarındaki avcıların yemek fırsatlarını bekleyen bolca avcıları görülür.

Nisan ve mayıs aylarında göç, güney Serengeti'nin tükenmiş kısa ot ovalarından uzaklaşır ve kuzeye Serengeti'nin batı koridorunun uzun ot ovalarına, neredeyse Victoria Gölü'ne doğru ilerler. Bu dönem uzun yağışlı mevsimi işaretler ve göç Serengeti'nin ovalarını otlatırken, batıya doğru hareket eder. Mayıs ayının sonunda göç, batı koridorunun en iyi meralarını tüketti ve sürüler kuzeye gitmeye başladı, burada çiftleşme haziran ortalarında gerçekleşmeye başladı.

Temmuz veya ağustos ayları boyunca göç Mara Nehri'ni geçmeye başlar ve bu muhteşem nehir geçişleri oluşur. Bazen seçtikleri geçiş yeri sığdır ve hayvanların çoğunun güvenli bir şekilde geçmesine izin verir. Diğer bölgelerde, sular boğulurken, keskin gözlü timsahlarla kaynar. Göç, güneydeki Serengeti'deki kısa yağışların gelmesinden önce, göçü güneye doğru çağırmadan önce, ekim ayına kadar Masai Mara'da bulunuyor. Kasım bittikten sonra göç güney Serengeti'ye geri dönüyor ve yılın başlarında bir kez daha doğum yapıyorlar. Böylelikle yaşam çemberi tamamlanmış oluyor.

Göçü görmenin en iyi zamanı, hazinenin meşhur Grumeti Nehri'ni geçmeye ve Masai Mara'ya gitmeye hazırlandığı haziran ve ağustos ayları arasıdır. Eğer Masai Mara'ya gelirseniz, erkeklerin en erken temmuz ayına kadar varışlarını beklemelerini beklersiniz, ancak genellikle ağustos ve eylül ayları arasında varabilirler. Bir antilop yolculuğunda gerçek bir başlangıç ve son yoktur. Hayatı sonsuz bir döngüde devam ederek yiyecek ve su için sürekli bir arayış içindedir. Tek başlangıç doğum anı.

Yapılabilecek Şeyler

Serengeti Ziyaretçi Merkezinde Durdurun

Serengeti Ziyaretçi Merkezi, Serengeti'nin tarihi, ekosistemi ve vahşi yaşamı hakkında bilgilendirici işaretler ve sergiler sunan kendi kendine rehberli yürüyüş yolunda durmaya değer. Kaya hraksıları, kuşlar ve parlak renkli agama kertenkeleleri dahil, yol boyunca bazı vahşi yaşamı bile görmeniz muhtemeldir. Ayaklarınızı uzatıp çocuklarınızın biraz enerji harcamasını sağlamak için harika bir yer. Merkezde ayrıca açık hava piknik alanı, tuvaletler, atıştırmalık ve kahve dükkanı ve hediyelik eşya dükkanı olduğu için öğle yemeği molası vermek için mükemmel bir mekandır. 

Masai Köyü Ziyareti

Serengeti ekosistemi uzun zamandır Güney Kenya ve Kuzey Tanzanya'da Büyük Rift Vadisi boyunca yaşayan yarı göçebe bir halk olan Masai'ye ev sahipliği yapmıştır. Doğu Afrika'daki en popüler yerel kabilesi olan ziyaretçiler, popüler oyun parklarının birçoğu içindeki ikametgahları, geleneksel yaşam tarzlarına devam eden bağlılıkları ve kendine özgü geleneksel kıyafetleri nedeniyle ziyaretçiler için en tanınmış yerel kabilelerdir.

Moru Kopjes'i Ziyaret Edin

Kopjes, Serengeti'nin ovalarından küçük dağlar gibi yükselen ilginç yıpranmış dev kaya oluşumları. Ağaçlar, asmalar ve çalılar formasyonların çoğundan filizlenir ve onları Serengeti Ziyaretçi Merkezi'nin etrafına dağılmış olarak görebilirsiniz. Bu kaya oluşumları gölge, küçük su havuzları ve aslanlar, leoparlar ve çitalar dahil birçok hayvan için harika bir bakış açısı sağlar. Aslan Kral'ın kayası kadar görkemli bir yer olarak bulmasanız da, ziyaretiniz sırasında büyük kedileri ve küçük memelileri bulmak için iyi bir yer. Moru Kopjes bölgesi aynı zamanda Serengeti Ulusal Parkı'nda kara gergedanı tespit etmek için en iyi yerlerden biri.

Oldupai Boğazı'ndaki Zamanda Geri Adım

Serengeti Ulusal Parkı'nın sadece birkaç km güneyinde bulunan Oldupai Boğazı (Olduvai Boğazı da denir), Ngorongoro Krateri ile Serengeti arasında seyahat edenler için uygun bir durak olacaktır. Gerçek geçit yaklaşık 30 mil uzunluğundaki dik bir yamaçtır. Bu yerin ünlü olmasının sebebi 2 milyon yıl öncesine dayanan insan fosillerinin ve araçlarının keşfedildiği yerdir. Bu alanda 60 insansı fosil kalıntıları bulunmuş ve onu dünyanın en önemli paleoantropolojik alanlarından biri haline getirmiştir. Buradaki keşifler, insan evrimi anlayışını ilerletmede etkili olmuştur.

Serengeti'nin Havadan Görünümü Alın

Serengeti’yi kuş bakışı görmek ister misiniz? Belki de bu görkemli mekanı görmenin nihai yolu, şafakta ovaların üzerinden bir sıcak hava balonunda  bir saat kadar harcamaktır. “Sonsuz düzlükler” üzerinde güneşin doğuşuna tanık olun ve daha sonra günün sıcağından kaçmak ve hayvanları görmek için ağaç seviyesine inin. Bunlar yaşanırken kahvaltının tadını çıkaracaksınız. Şunu da söylemek gerek, kulağa harika geliyor ama bu yüce deneyim, çok tuzlu. Kahvaltıdan bahsetmiyoruz:)

Serengeti Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Buraya gelmek için önce Dar Es Salaam’a uçabilirsiniz, oradan da iç hatlarda uçan küçük uçaklarla Arusha’ya gelmeniz gerekiyor. İç hatlar için kullanmanız gereken en iyi tercih Presicion Havayolu olur. Param az, daha uygun bir şey yok mu diyorsanız, tabii ki var, Coastal Havayolları veya Fast Jet bütçenize uygun olabilir. Arusha’da iki havalimanı var biri Kilimanjaro diğeri Arusha. Bilet alırken Arusha olmasına dikkat edin çünkü şehir merkezine çok daha yakın.

Nerede Kalabilirim?

Serengeti Ulusal Parkı'nda halka açık kamp alanlarından lüks pansiyonlara kadar geniş bir konaklama yelpazesi mevcuttur. Serengeti'de çok sayıda halka açık kamp alanı, özel kamp alanı, çadır kampı ve kır evi bulunmaktadır. Bazı kamplar yıl boyunca açık ve kalıcı olsa da, bazıları hareketli, bazıları da mevsimliktir. Seronera çevresindeki Central Serengeti bölgesinde en fazla sayıda ve en fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ucuz kampta kamp yapmak, lüks ve lüks bir çadırda kamp yapmak ya da tüm tanıdık Batılı olanaklarla büyük bir kulübede kalmak istiyorsanız, Serengeti'de herhangi bir yaşam tarzına veya bütçeye uygun bir şeyler bulabilmelisiniz. Özellikle yoğun sezonda konaklama için önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Serengeti’yi Ziyaret Etmenin En İyi Zamanı

Yılın en iyi zamanını seçmek, mümkün olan en iyi Serengeti safarisini yaşamanızı sağlamak istediğinizde son derece önemlidir. Genel olarak, bir Serengeti turu planlarken, sürü hareketlerini dikkate almalısınız. Yılın zamanına bağlı olarak, avcıların yanı sıra zaten farklı bir yere taşındıklarında hiçbir hayvan göremediğinizi fark edebilirsiniz.

Afrika safarisinden sonra en çok aranan, belki de en iyi Afrika safarisi, ya Serengeti buzağılama mevsimini ya da Serengeti nehri geçimini içeren olanı. Büyük göçün bu yönlerinden birini görmek istiyorsanız, ziyaretinizi dikkatlice planlamanız önemlidir. Buzağılama genellikle şubat ayında, nehir geçidi ise temmuz / ağustos aylarında gerçekleşir.

Yılın farklı zamanları, farklı vahşi yaşamı izleme deneyimlerini sunacak. En düşük mevsim normalde nisan ve kasım, en yüksek mevsim temmuzda ve sonra tekrar aralık ayından mart ayına kadar ve en yoğun mevsim ağustos ayından ekim ayına kadardır.

Sadece yılın doğru zamanı için planlama yapmak, gerçekten istediğiniz tür Afrika safarisini tecrübe edeceğiniz anlamına gelmez, aynı zamanda ne kadar harcayacağınız üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacaktır. En yüksek ve en yoğun sezonlar, safari sağlayıcınızın kim olduğuna ve size ne tür Afrika safari paketleri sunabileceklerine bağlı olarak gerçekten pahalı olabilir.

Yılın zaman planlaması ile birlikte, burada ne kadar zaman geçireceğinize de karar vermeniz gerekir. Afrika'daki çoğu safaride olduğu gibi, birkaç günden daha fazla zaman harcaması teşvik ediliyor. Serengeti gibi bir yerde, keşfedilecek kadar geniş ova ova genişliğinin olduğu bir yerde, kabaca 3 veya 4 gün geçirmek iyidir, ancak bir hafta veya daha fazlası en iyisidir. Serengeti'yi hayatında sadece bir kez ziyaret edebilirsin, bu yüzden Afrika'da geçireceğin zamanın çoğunu uzun süre kalacak şekilde planlamalısın. Para bir sorun ise, birkaç Afrika safari incelemesini okuyun ve şu anda mevcut olan birçok Afrika bütçe safarisini inceleyin. Araştırmanızı uygun şekilde yaparsanız, kesinlikle cüzdanınıza uygun safariyi bulacaksınız.

Safari Seyahati İçin Çantanızda Neler Olmalı?

Eğer oraya gidip herhangi bir şeyden mahrum olmak istemiyorsanız, çantanızda bulunması gerekenler şeyleri almalısınız. Peki nedir gerekenler, Serengeti’nin kavurucu güneşinden korunmak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka, National geographic belgesellerinden hayvanların üzerinden gördüğünüz sineklerden korunmak için sinek kovucu sprey, akşam geziye çıkmak isterseniz bunun için kafa lambası, gözün çok net göremeyeceği uzaklıkta doğa harikalarını kaçırmamak için dürbün size bu seyahatinizde lazım olacak şeyler.