Ege’nin beyaz masalı: Pamukkale Travertenleri

Eşsiz rengi ve görünümüyle muhteşem bir manzarayı bizimle tanıştıran ve ününü tüm dünyaya duyuran Pamukkale travertenleri, hem Denizli’nin sembolüdür.

Ege’nin beyaz masalı: Pamukkale Travertenleri

Pamuk Kalesi' olarak da bilinen dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri, Türkiye'deki Hierapolis Antik Kenti'nin güney kıyısında yer almaktadır. 400 bin yıl önce bir deprem sonucunda oluşan karbeyazı taşlarında çıplak ayağınızla kireçli sularının üzerinde yürüme imkanı sunan eşsiz bir görüntüye sahiptir. İçerisindeki  “radon gazı” sayesinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Pamukkale Traverten, eşsiz bir doğal fenomen olmanın yanı sıra şifalı su kaynakları olarak da kullanılabilir.

Denizli'nin sembolü durumda olan Travertenler1988'den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Su kaynaklarının içindeki karbondioksitin uçması ve su içerisindeki kalkerin çökmesi ile kristalleşmiş olan travertenler, mucizevi bir güzelliği sahiptir. Pamukkale, eşi benzeri bulunmayan jeolojik oluşumunun büyüleyici güzelliği ve tarihi kalıntıları ile çok iyi bilinir.

Uzun yıllar önce, Yunanlılar ve Romalılar, Pamukkale'de bulunan ılık maden kaynaklarının iyileştirici özelliklerini keşfetti. Tahmin edilebileceği gibi, bu kaynaklar turistlerin yerlerine sürüklenmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kayalıkların üzerinden geçen sertleştirilmiş kalsiyum bikarbonatın ihtişamını da görmek için çekti.

Türkiye'nin iç bölgesi Denizli'de bulunan Pamukkale Travertenleri, MÖ 2. yüzyılın sonunda Bergama kralları tarafından kurulan Hierapolis kaplıca kasabası yakınlarında yer almaktadır. Pamukkale’de yer alan hem doğal hem de tarihi eserler kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde yukarı sıralarda yer almalıdır.

Pamukkale Efsanesi

Dünyadaki her gizemli yer gibi Pamukkale'nin güçlü bir efsanesi var. İnsanlar o günlerde çirkin olduğu için kimsenin evlenmek istemediği bir Türk genç kızın olduğuna inanıyorlar. Depresyonda olan kız intihar etmeye çalışıp kendini traverten attı. Doğal bir havuza düştü havuzdaki su onu, oradan geçerken Türk lordu Denizli'nin dikkatini çeken güzel bir kıza dönüştürdü. Kıza aşık oldu ve onunla evlenmeye karar verdi. Bu yüzden insanlar günümüzde Pamukkale'deki kayaların sağlık yararlarına ek olarak sizi daha güzel yapabileceğine inanıyorlar.

Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile: Pamukkale Travertenleri merkeze oldukça yakındır. Denizli şehir merkezinden Yarım saatte kalkan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile: Özel araç ile gitmek isteyenlerin ilk durağı  Ankara bulvarı olmalıdır. Daha sonra develi güzergahından 20 km kadar ilerledikten sonra Pamukkale travertenlerine ulaşmış olacaksınız.

Uçak ile: 70 kilometre uzaklıktaki Denizli Çardak Havalimanı'na gidebilir ve buradan Pamukkale'ye minibüsler ile ulaşılabilirsiniz.

Tren ile: İstanbul-Denizli tren seferi ile 12 saatte Denizli'ye varabilir, tren garından ise yarım saatte minibüs, otobüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Diğer Yerler

Pamukkale'de yapacak çok şey yok ve hepsi aynı yerde. Bu yüzden çoğu insan bir günlük gezide Pamukkale'yi ziyaret etmeyi tercih ediyor.

01) Güzel korunmuş antik bir Roma sitesi olan Hierapolis'i ziyaret edin

Hierapolis, traverten havuzlarının üstünde yer alan antik bir şehirdir. Buradaki yapıların bazıları yaklaşık 2200 yaşında ve hala anlatmak için eşsiz hikayeleriyle ayakta duruyor.

02) Amfitiyatroya göz atın

Khaleesi'nin ejderhaları ile ejderha çukuruna geldiği o bölümü hatırlıyor musunuz? Hierapolis'teki amfitiyatro da o sahneleri yaşıyabilirsiniz?

Bu antik amfitiyatro, Hierapolis kalıntılarının bir parçasıdır ve büyüklüğünün büyüklüğü sizi şaşırtacak. 

03) Kleopatra havuzlarında yüzün

Tüm travertenleri geçip zirveye ulaştıkça Kleopatra Havuzlarına ulaşacaksınız. Kleopatra'nın burada günlük güzellik rejiminin bir parçası olarak yüzdüğü düşünülmektedir. Yüzme havasındaysanız, Kleopatra Havuzları travertenlere kıyasla daha iyidir.

Sağlık Yararları

Pamukkale, ziyaretçilerine sağladığı birçok fayda sayesinde doğal bir sağlık spa merkezi olarak kabul ediliyor. Birçoğuna göre, su astım ve romatizmaya karşı tedavi sağlıyor..

Ek olarak, su cilde , gözlere fayda sağlar, yüksek tansiyon, böbrek taşları, inme, fiziksel tükenme, dolaşım sorunları, sindirim bozuklukları, kronik bozukluklar ve beslenme bozukluklarından kurtulmaya yardımcı olur.

Ziyaret İçin En İyi Zaman

Pamukkale yıl boyunca seyahat etmek için bir yer ama yaz mevsimi  en iyi tercih olacaktır. Yaz aylarında sıcaklık 20-35 santigrat derece arasında kalır. 

Gezmek İçin En İyi Zaman

Pamukkale ziyaretinizi planlamak için günün en iyi zamanı ya sabahın erken saatleridir. Bu sadece günün ve kalabalığın sıcağından kaçınmak için değil, aynı zamanda fotoğraflarınız için daha iyi ışık için.