Game of Thrones kralının kalesi: Dubrovnik

Hırvatistan'ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan Dubrovnik, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile dünyanın en ünlü şehirlerindendir.

Game of Thrones kralının kalesi: Dubrovnik

Hırvatistan'ın en güneydeki şehri olan Dubrovnik, Hırvatistan'ın kendisinden daha popüler. Dubrovnik, güçlü şehir surları, mükemmel bir güzellik, uyum ve asillik eseri ile çevrilidir. Bu şehirde seni hiçbir şey hayal kırıklığına uğratmayacak. Dubrovnik'in tarihi kent merkezinde, zaman içinde donmuş tarihin ritmini içinize çekeceksiniz.

Şehir tarih boyunca kültürel, tarihi, denizcilik ve ekonomik merkezdi. Bugün bu şehir, Avrupa turistik haritasında kaçınılmaz bir yer. Dubrovnik'in Eski Kenti, 1979'dan kalma UNESCO Dünya Miras listesindedir. Burada dolaşırken içinde gezdiğiniz bir müzede yürüdüğünüzü hissedebilirsiniz.

Dubrovnik , Adriyatik Denizi'ne dayanan Hırvatistan'da bir şehirdir.  Özellikle Taht Oyunları'nı çektikten sonra, Akdeniz'in en popüler yerlerinden biridir. Dubrovnik, en çok Dubrovnik Duvarları ile çevrili, kendine özgü Eski Şehir'i ile tanınır.  Duvarlar 6 kale ile 1940 metre uzunluğundadır. Dubrovnik Duvarları'ndan aşağı yürümek ve Dubrovnik'i ziyaret ederken yapılması gerekenler için harika bir deneyim. Şehir size sur eşliğinde yürüyüş turu ve ayrıca Game of Thrones turu sunuyor.

Ziyaret Etmek için En İyi Zaman

Dubrovnik'i ziyaret edecek en iyi zaman Nisan-Haziran ayları arasında, Eylül-Ekim ayları arasındadır. Dubrovnik'in tarihi kent merkezi, yaz aylarında ziyaret edenlerin sayısı bakımından azdır. Eski şehre girmek için şehir geçitlerinden geçmeniz gerekir ve yaz aylarında şehir geçitlerinde bile kuyruklara sahip olacaksınız. 

İlkbahar ve sonbaharda, Dubrovnik'te daha az aktivite ve etkinlik olabilir, ancak kasaba ziyaret etmek için çok daha güzel. Seçme şansınız varsa, ilkbahar veya sonbaharda Dubrovnik'i ziyaret edin . Yaz aylarında ziyaret etmek zorunda kalırsanız zihinsel olarak hazır olun. Kasaba kalabalıktan bağımsız olarak hala güzeldir.

Neler Yapabilirsiniz?

Dubrovnik Eski Kenti, tercihlerinizin ne olduğunu ve ne kadar kalmayı planladığınızı ölçmek için burada çok iyi zaman geçirme fırsatı sunar. Tarih, sanat, müzik, sinema, macera gibi ya da sadece bir içki alıp denize atlamak istiyorsanız, mümkün olan her şey:

Dubrovnik ziyaretiniz sırasında yapılacaklar:

  • Dubrovnik Yürüyüş Turları : Şehirde yürüyüş turuna çıkmanız tavsiye edilir, çünkü böyle zengin tarihi kendiniz anlamak zor.
  • Dubrovnik Game of Thrones turları : Kings Landing yalaklarında yürüyebilir ve Dubrovnik Game of Thrones turları ile ünlü film çekim merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.
  • Dubrovnik Plajları : Eski şehir yakınlarında, Banje plajı, Buza, Sulic plajı gibi birkaç plaj var. Bütün plajlar halka açık plajlardır.
  • Dubrovnik Müzeleri: Dubrovnik Kart ile Rektörlük, Denizcilik Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi Surlar ve Dubrovnik müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
  • Teleferik: Güneşli bir günde, Dubrovnik'ten daha muhteşem bir şehir yoktur. Teleferik size Dubrovnik'i yukarıdan görme fırsatı verecek.

Görülmesi Gereken Yerler

Dubrovnik'te gezmek kolaydır, çünkü görülmeye değer yerlerin çoğu eski şehir içindedir. Siteleri kendi başınıza keşfedebilir veya rehberli şehir turlarından birine katılabilirsiniz.

Fransisken Manastırı

1317 yılında inşa edilmiş olan Fransisken Manastırı, kentin hemen girişinde yer almaktadır ve Kazık Kapısını geçmektedir. Manastırın iki önü var: üst ve alt. Üst ve alt cloisters. Alt manastır Romanesk-Gotik'te inşa edilmiştir ve 120 sütun ve 12 sütun, freskler, kabartmalar, Aziz Francis'in heykeli ve bir çeşmeden oluşur. Manastır, 14. yüzyıldan kalma eski eczanelere ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir Duvarları

Dubrovnik'in ana cazibe merkezi olan surlar yaklaşık 2.000 m uzunluğundadır ve dört kaleden oluşur: Minceta, Revelin, St. John ve Bokar Kalesi; iki ek yuvarlak kule, 12 kare kule, 5 burç ve 2 köşe taşı kalıbı. Dubrovnik'te olup olmadığınızı mutlaka görün.

Lovrijenac Kalesi

37 m yüksekliğindeki bir deniz kayasının üzerine inşa edilmiş olan bu 14 yüzyıl kalesi, çeşitli tiyatro oyunlarında bir sahne olarak kullanılır. Ayrıca popüler mini dizisi “Games of Thrones” da “King's Landing” in bir setiydi. Kaleye giriş, şehir surları için giriş ücretine dahildir. Ancak, daha az ziyaret edilen ve bu nedenle daha az kalabalık kalır.

Eski Şehir Limanı

Şehir surlarının güney ucunda güzel bir eski liman yer almaktadır. Bugün, küçük, eğlence teknelerini barındırıyor ve rahatlamak ve dünyanın geçtiğini izlemek için harika bir yer.

Lokrum Adası

Dubrovnik'in eski kent merkezine kısa bir tekne atlama mesafesindeki yeşil bir vaha olan Lokrum adası bir doğa parkıdır ve halk arasında popüler bir yüzme noktasıdır. Adaya giden tekneler eski limandan kalkar.

Nerede Kalınır?

Dubrovnik iyi bir konaklama seçeneği sunmaktadır: 5 yıldızlı otellerden, kiralık yazlıklara, hostellere ve hatta bir kamp alanına. Genel olarak, eski şehre en yakın nerede kalıyorsanız, konaklama o kadar pahalı olacaktır. Araba ile seyahat ediyorsanız ücretsiz otopark sunan bir konaklama yeri bulmaya çalışın. Ayrı otopark ücreti ödemeniz durumunda, konaklamanızın maliyetini önemli ölçüde artıracaktır. Oteller diğer konaklama türlerine göre daha pahalıdır, ancak oda fiyatına dahil bir kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Tüm daire kiralamalarda tam donanımlı bir mutfak veya mini mutfak bulunmaktadır. Bu, yiyecek alışverişi yapabileceğiniz ve kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz için maliyetinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, daha büyük bir parti ile seyahat ediyorsanız, tam kullanım için daire başına fiyat belirlendiğinden, daha ucuz bir seçenektir. Solitudo, Babin Kuk semtinde bulunan tek kamp yeri.

Nasıl Gidilir?

Dubrovnik, Hırvatistan'ın en güneydeki kasabası ve bu nedenle ulaşılması biraz zor. Belki zor olmasa da, ulaşım şeklinizden bağımsız olarak oraya ulaşmak uzun zaman alıyor.

Uçakla:

Dubrovnik'e uçakla seyahat, şehre ulaşmanın en iyi yoludur, en azından nisan-ekim ayları arasında, çok sayıda düşük maliyetli havayolu şirketi, tüm büyük Avrupa destinasyonlarından Dubrovnik'e direkt uçuşlar yapmaktadır.

Dubrovnik Havaalanı, Dubrovnik'in 20 km güneyinde bulunan Cilipi köyü yakınında yer almaktadır. Küçük ama modern bir bölgesel havaalanı.

Tarifeli her uçuştan sonra bir havaalanı servis otobüsü sık sık kalkıyor. Dubrovnik ana otobüs terminali Gruz'dan havaalanına, bir servis otobüsü uluslararası uçuşlardan 2 saat önce ve iç hat uçuşlarından 90 dakika önce kalkıyor. Kasabaya halk otobüsü ile de ulaşabilirsiniz.Dubrovnik yönüne ve arasındaki uçuşları kontrol etmek için en iyi web siteleri Expedia ve Skyscanner'dır .

Otobüsle:

Hırvatistan'ın birçok yerinden Dubrovnik'e otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs ağı kapsamlı ve otobüsler Hırvatistan'da çok güvenilir. Birçok farklı otobüs işletmecisi yıllık olarak Dubrovnik ile bağlantıya geçmiştir. Ancak çevrimiçi bilgi bulmak o kadar kolay değil. En büyük otobüs operatörleri Autotrans ve Cazmatrans'tır. Otobüs yolculuğunuzu planlamanın en iyi yolu aslında Hırvatistan'dayken merkez otobüs terminalini kontrol etmektir. Zagreb’den Dubrovnik’e ulaşmak için otobüsle yaklaşık 9 saat, Split’ten Dubrovnik’e ulaşım yaklaşık 4 saat sürer. Zagreb'den Dubrovnik'e tek yönlü bir bilet için yaklaşık 200 kn, Split - Dubrovnik'e tek yönlü bir bilet için 120 kn.

Arabayla:

Dubrovnik'e ulaşmanın tek yolu var, D8 sahil yolu. Bu, kuzey ve güney Adriyatik'i birbirine bağlayan güzel bir yol. Kıyı boyunca uzanıyor, dolambaçlı ve zaman zaman korkutucu oluyor ve çok fazla köyden geçiyor, nefes kesici manzaralar ve muhteşem manzaralar sunuyor. Ayrıca kuzeyden güneydeki bir Ploce kasabasına kadar giden bir otoyol da kullanabilirsiniz.