Tarih, doğa ve huzur sizi bekliyor: Kapadokya

Yıllardır püsküren lavlarla şekillenip büyüleyici görüntüsü ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan Kapadokya, hem Türkiye'nin hem de dünyanın göz bebeği.

Tarih, doğa ve huzur sizi bekliyor: Kapadokya

Kapadokya, doğanın ve tarihin bir araya geldiği yerdir. Tarihsel dönemde şekillenen kaya oluşumlarında insanlar, medeniyetin işaretlerini  evlere ve kiliselere taşıyarak onları fresklerle süslediler. Kapadokya, ziyaretçilerine en güzel hayal gücünü aşarak olağanüstü  bir doğa harikası şöleni sunar. Bu harikalar, insan elinin yarattığı eserlerle zarifçe süslenmiştir. Kapadokya, sahip olduğu tarih, coğrafya ve kültürü ile dünyanın çiçeklerinden biridir. Bu nedenle dünyanın dikkatini çekmiş ve 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Doğal ve kültürel peyzaj unsurlarının uyumlu bir kombinasyonunu sergileyen eşsiz doğal özellikleri ile Kapadokya, büyüleyici bir açık hava müzesi ve insanlığın ortak kültürel mirasının eşsiz bir örneğidir. Lav ve tüfün volkanik püskürmelerinin rüzgar ve su ile aşındığı Kapadokya, tarihi değerleri, doğal güzellikleri, yer altı kentleri ve diğer birçok cazibe merkezi ile ülkemizde en çok ziyaret edilen şehirlerden biri. Yerel halkın evler, kiliseler veya manastırlar olarak kullandığı Peri Bacaları iyi korunmuş ve güncel tutulmuştur. 

Balon Turları

Kapadokya'nın en popüler ve eğlenceli yönlerinden biri, bölgede yapılan muhteşem balon uçuşlarıdır. Balon turları sabahın erken saatlerinde başlamaktadır ve peri bacaları ile doldurulmuş manzaraların muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Bölgenin tarihi güzelliklerini aydınlatan güneşin doğuşunun değişen renklerini gözlemleyen unutulmaz anlar yaşayarak o anları ölümsüz hale getirebilirsiniz. 1.500 feet yüksekliğe seyahat ederken dünya altınızda yavaşça döner. Etrafınızla tam bir uyum içinde kırsal kesimin üzerinde yavaşça süzülmek bir rüya gibidir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Zelve Vadisi

İkisi tünel ile birbirine bağlanan üç vadiye yayılmış olan Zelve Vadisi , volkanik tüflerde oluşan en yoğun baca kayalarına sahiptir. Vadinin baca kayaları keskin uçlu ve büyük gövdelidir. İlk Hıristiyanların Roma askerlerinden saklanarak kullandıkları volkanik tüflerde birçok yerleşim vardır. Bu yerleşim yerlerinde birçok manastır ve kilise vardır. Direkli Kilisesi adı verilen kilise, Zelve'nin manastır hayatının ilk yıllarından kalmadır. Kiliselerin süslemelerindeki kabartma haçlar çoğunlukla ikonoklastiktir. Vadinin en önemli kiliseleri Balıklı, Üzümlü ve Geyikli'dir. Bu kiliseler ikonoklastik öncesi döneme aittir. Vadide ayrıca konaklama yerleri, fabrikalar, camiler ve güvercinler bulunmaktadır.

Uçhisar Kalesi 

Uçhisar Kalesi'nin tepesi panoramik bir izleme noktasıdır. Kalenin içindeki çok sayıdaki oda, basamak, tünel ve galeri birbirine bağlıdır. Odaların girişinde, girişi kontrol etmek için kullanılan kayan taşlar vardır. Baca kayası ve kalenin etrafına birçok güvercin inşa edildi. Güvercinler, diğer yerleşim bölgeleriyle iletişim kurmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Bir efsane, cücelerin kaledeki çok dar geçitlerden dolayı Uçhisar'da yaşadığını söylüyor. Kalenin tepesinde üç mezar var.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri , Kapadokya'daki en ilginç yeraltı yerleşimlerinden biri ve birçok erken Hıristiyanın zulümlerden sakladığı yer.
Elbette Kapadokya bölgesinin en ilginç özellikleri, içinde kurulan yeraltı şehirleridir. Yaklaşık 40 yeraltı şehri belirlenmesine rağmen şu ana kadar sadece altı tanesi ziyarete açık. Hiç kimse Kapadokya bölgesindeki yeraltı şehirlerinin sayısını bilinemiyor. Bilinen yeraltı şehirleri Tatlarin Yeraltı Şehri Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Mazi Köyü Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Gaziemir Yeraltı Şehri'dir.

 

Avanos

MÖ 3000'den bu yana pişmiş toprak sanatının merkezidir. Bugün bile, en iyi Türk seramikleri hala orada yaratılıyor. Antik dönemde Avanos Vanessa olarak adlandırılır. Bölgenin en önemli özelliği kil sürahisi, bisküvi ve kavanoz üretimidir. Kavanoz yapımcıları geleneklerini Hitit dönemini günümüze kadar sürdürmüştür.


Göreme Açık Hava Müzesi 

Eşsiz fresklerle dekore edilmiş büyük bir erken Hıristiyan kilise koleksiyonuna sahiptir. Vadi, doğal erozyonun sonucu olarak oluşan baca kayaları ve tarihi zenginlikleriyle ünlüdür. Romalı askerlerin baskısından kaçan ilk Hıristiyanların yoğun göçü, vadi volkanik kayalıklarında kolayca gizlenebilecekleri birçok manastır, kilise ve ev ile önemli bir dini mekan yarattı. Günümüzde, Göreme'de Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi, Çarıklı Kilisesi, Tokali Kilisesi ve Saklı Kilise gibi 250'den fazla kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerde, İsa'nın yaşamından sahneler, İncil'i yazan azizlerin açıklamaları ve Saint Barbara ve Saint Georges resimleri var.

Nasıl Gidilir?

Kapadokya’ya uçakla ulaşmak için iki seçenek var. İlk olarak Kayseri Havaalanı’na, ikincisi Nevşehir Havaalanı’na direkt uçmak. Karayolu ulaşımı isteyenler için ise seçenek çok fazla. Çünkü Otobüs ile ülkemizdeki birçok şehre ulaşmak mümkün. Kapadokya’da bunlardan biri, otobüs yolculuğundan keyif alıyorsanız uygun fiyatlı ulaşım yollarından biri olacaktır. Uzun mesafe otobüsleri de İstanbul ve Ankara'dan Kapadokya bölgesine gidiyor. Havalimanından, otobüs terminalinden ya da Kayseri tren garından, Kapadokya’ya giderken sorun yaşamamak için araç kiralamanızı öneririz.

Ne Zaman Gidilir?

Her gidişinizde farklı mevsimlerin sunduğu güzellikleri görebildiğiniz Kapadokya’da, beyazlar içindeki kalan şehirde kışın kar peri bacalarından süzülürken göz ziyafeti yaşarsınız, yaz ve bahar zamanında ise peri bacalarının sıcaklığı ile Kapadokya’nın eşsiz anlarına şahit olursunuz. Kalabalıktan uzak sonbaharını unutmamak lazım, manzaranın keyfi etraf sessizken daha özel daha anlamlı. Kış mevsiminin de çok soğuk olduğunu unutmayın. Kış ve sonbahar için bere, atkı gibi eşyalarınız yanında içlik götürmenizi, yaz ve bahar ayları için güneş kremi, şapka, dudak kremi ve güneş gözlüğü kesinlikle yanınızda olsun.

İklim

İç kısımdaki konumu ve yüksek irtifası nedeniyle Kapadokya, sıcak kuru yazlar ve soğuk karlı kışlar ile belirgin bir karasal iklime sahiptir. Yağışlar seyrek görülür ve bölge kurak ve kuraktır.